Kiedy na sklepowej półce lub w asortymencie sklepu internetowego trafiamy na nowy rodzaj pudru, to od razu w naszej głowie możemy mieć natłok pytań, które pomogłyby zdefiniować, z jakim produktem mamy do czynienia. Puder bananowy może być świetnym przykładem. Czy to kosmetyk sypki, czy prasowany? Czy jest to puder rozświetlający, czy matujący? A Może puder utrwalający? Odpowiedź na każde z nich pomoże w określeniu, czy to kosmetyk do makijażu, który sprosta naszym oczekiwaniom. Rozwiewamy zatem wszystkie wątpliwości z nim związane.

Puder bananowy – czym różni się od innych pudrów?

Puder bananowy charakteryzuje przede wszystkim żółty odcień. Warto jednak podkreślić, że nie ma on związku z samym owocem. W składzie tego pudru nie znajdziemy bananów. Nazwa służy wyłącznie podkreśleniu koloru. Najczęściej jest to produkt sypki, ale to nie znaczy, że nie znajdziemy innych wersji, więc akurat tu bez trudu można go dopasować do własnych upodobań. Różnica między pudrami sypkimi a prasowanymi polega jednak na tym, że kosmetyki sypkie mają zazwyczaj znacznie lżejszą konsystencję i są drobniej zmielone, dzięki czemu uzyskujemy piękny, drobny proszek, który rozmywa niedoskonałości, kontroluje poziom sebum i wygładza teksturę. To właśnie sprawia, że są one tak uwielbiane przez wizażystów. Ten kosmetyk świetnie sprawdza się do utrwalenia makijażu. Najczęściej znajdziemy go w formie pudru wypiekanego, który za sprawą przygotowania w wysokiej temperaturze jest bardzo trwały. Daje matowe wykończenie, którym możemy cieszyć się przez długi czas.

Puder bananowy – historia pudru wizażystów i wizażystek

Kosmetyk został spopularyzowany przez aktorów i aktorki filmowe i teatralne. Pierwszy puder bananowy został stworzony przez Bena Nye'a, odnoszącego ogromne sukcesy artystę i dyrektora do spraw makijażu w wytwórni 20th Century Fox, który nadzorował prace nad makijażem do takich filmów jak „Dźwięki muzyki” czy „Mężczyźni wolą blondynki”. Wizażysta założył swoją linię kosmetyków dla profesjonalnych artystów i artystek w 1967 roku, bo dostrzegł, że jest to nisza w branży kosmetycznej. Tworząc słynny na całym świecie puder Ben Nye Banana Luxury Powder, ujawnił szerszemu gronu swój sekret zakulisowego makijażu. Mimo że produkt ten był dostępny na rynku od lat, puder bananowy i techniki, które mu towarzyszyły, przez długi czas były nadal ekskluzywne i tajemnicze.

W miarę upływu czasu puder bananowy przeniknął z planów filmowych i desek teatralnych na sceny klubów nocnych, w których występowały drag queens. Artyści ci używali pudru bananowego do podkreślania i konturowania swoich postaci. Wypiekanie makijażu przy użyciu pudru bananowego pomagało im utrzymać makijaż podczas długich nocy pracy, chroniło przed potem i podkreślało ich rysy w świetle reflektorów scenicznych. Przypominamy, że ta technika polega na pokryciu pomalowanej już mokrymi kosmetykami twarzy transparentnym pudrem sypkim, odczekaniu chwili i zmieceniu wszystkiego puchatym, miękkim pędzlem.

Wielcy makijażyści z lat 80., 90. i 2000., tacy jak Kevyn Aucoin i Reggie Wells, używali lżejszego, sypkiego pudru na określonych obszarach twarzy swoich klientek, aby zapewnić im podwyższony, nieskazitelny makijaż. Szczególnie Aucoin znany był w tamtych czasach z tworzenia zachwycającego efektu u celebrytów. Stosowanie przez niego sypkich pudrów było niewidoczną techniką, która zwiększyła jego popularność i sprawiła, że jego status w świecie urody urósł do legendarny. Nie była to jednak jeszcze technika makijażu, którą stosowano na co dzień.

Dla niektórych stosowanie pudru bananowego wciąż wydawało się najlepiej strzeżonym sekretem urody celebrytów. Na potwierdzenie tej tezy wysuwa się przykład Kim Kardashian i jej makijażysty Mario Dedivanovica, którzy w 2010 roku zaczęli dzielić się informacjami na temat procesu aplikacji makijażu. To właśnie tej dwójce można przypisać zasługę zmiany oblicza pudru bananowego. Uczynili z niego popularny kosmetyk, który dziś znamy i uwielbiamy. Chęć Kardashian i Dedivanovica do dzielenia się szczegółami sprawiła, że metoda ta stała się dostępna i osiągalna dla każdego, a dzięki temu technika ta zyskała status fenomenu.

Puder bananowy – jak używać puder bananowy?

Puder bananowy zazwyczaj stosuje się do zaakcentowania określonych obszarów twarzy. Możesz go użyć do utrwalenia makijażu i podkreślenia nosa, czoła, brody oraz konturu. Tego kosmetyku nie używa się przeważnie do utrwalenia make-upu na całej twarzy. Jeżeli jesteś na etapie podkreślania i konturowania makijażu i chcesz go wypiec, możesz użyć pudru bananowego aplikując go za pomocą puszystego pędzla lub gąbeczki. W przypadku techniki „baking” użyj większej ilości pudru na podkreślone miejsca. To pomoże wymodelować twarz. Aby ta metoda zadziałała, puder bananowy należy pozostawić na twarzy na kilka minut. Te dodatkowe kilka chwil zatrzyma produkt i wchłonie nadmiar sebum. Po upływie paru chwili zetrzyj resztki pudru za pomocą puszystego pędzla.

Zobacz także:

Jeżeli ta technika nie do końca odpowiada twoim potrzebom, to jest także łagodniejszy sposób na wykorzystanie pudru bananowego w makijażu. Nanieś go po prostu za pomocą gąbeczki na wybrane miejsca, które chcesz rozjaśnić, utrwalić i zmatowić. Pamiętaj tylko, żeby nie używać go w pojedynkę, a jedynie jako dodatek do kremowych kosmetyków. W tej sposób jego kolor scali się z pozostałymi produktami do makijażu i unikniesz smug.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.