Ramoneska historia czarnej skórzanej kurtki

Ramoneska narodziła się prawie 100 lat temu, choć wówczas znana była jeszcze jako „Perfecto” – od nazwy ulubionych cygar twórcy skórzanej kurtki – Amerykanina Irvinga Schotta. Który zaprojektował ją z myślą o motocyklistach. Był 1928 rok. Na swoją popularność kurtka musiała jeszcze poczekać.

Ale nie bardzo długo. W latach 50. zaczęła się pojawiać na wielkim ekranie – jako jeden z atrybutów słynnych bad boyów i największych przystojniaków kina – Jamesa Deana i Marlona Brando, którzy skórzaną kurtkę nosili do surowych jeansów i białego T-shirtu. Przełomowym momentem w karierze modelu był film „Dziki” z 1953 roku o rywalizujących ze sobą gangach motocyklistów – w obsadzie właśnie z Brando. To on sprawił, że skórzana kurtka stała się prawdziwym obiektem pożądania. W latach 70. jej popularność utrwalił amerykański punk-rockowy zespół Ramones. Muzycy praktycznie się z nią nie rozstawali, kwestią czasu było więc, by czarna skórzana kurtka otrzymała po nich nazwę. 

Do świata wielkiej mody, a następnie do mainstreamu ramoneska weszła na przełomie lat 80. i 90., w dużej mierze za sprawą Madonny, która ją uwielbiała. Ważną rolę odegrała też francuska projektantka Isabel Marant, która na wybiegu zaprezentowała ją w zestawieniu ze skórzanymi spodniami. Look pokochała i spopularyzowała Kate Moss. Która czarną skórzaną kurtkę równie chętnie nosiła (i nosi) także w połączeniu z rurkami.

Ramoneska trend wiosna-lato 2022

W sezonie wiosna-lato 2022 ramoneska ponownie pojawiła się na wybiegach (na które zresztą powraca regularnie). Lansowali ją m.in. Prada, Balenciaga, Richard Quinn (najeżoną ćwiekami!) czy Simone Rocha. Ta ostatnia w zaskakującym, odświeżonym wydaniu – fasonie oversize i charakterystycznymi bufiastymi rękawami. Pamiętając jednak o jej charakterystycznych elementach – nitach i ćwiekach, charakterystycznych trójkątnych połach i kieszonkach. Na wybiegach królowała czerń – najbardziej ikoniczny kolor skórzanej kurtki. 


Simone Rocha, wiosna-lato 2022 / fot. ImaxTree / agencja Free

Ramoneska – jak nosić?

Nietypowe są jednak w tym roku pomysły na stylizacje z ramoneską w roli głównej. Bo choć klasyczne jeansy i wspomniane już czarne skórzane spodnie to zawsze dobry pomysł, w sezonie wiosna-lato 2022 projektanci kurtkę widzieliby w nieco innym wydaniu. Na przykład romantycznym – jak Simone Rocha, która obszerne kurtki z bufkami narzuciła na transparentne sukienki i tiulowe spódnice z falbankami. Albo ultranonszalanckim – jak Balenciaga – w duecie z luźnymi podartymi jeansami oraz... crocsami. Czarna skórzana kurtka sprawdzi się także w połączeniu z sukienką z prążkowanej dzianiny (obojętnie jakiej długości) albo T-shirtem i elegancką (np. satynową) spódnicą midi. Z kolei Raf Simons i Miuccia Prada widzieliby ją w zestawie z polówką i spódniczką mini (od stóp do głów w czarnym kolorze). Wolicie krótką ramoneskę? Styliści radzą, by włożyć ją do szerokich spodni z wysokim stanem – jeansów albo obszernych garniturowych spodni z kantem. Możliwości jest naprawdę wiele! Zainspirujcie się.


fot. Getty Images

Zobacz także: