Jeśli jest jeden składnik, który naprawdę powinien znaleźć się w produktach po które sięgacie (bo wasza skóra potrzebuje go, by wyglądać świeżo i młodo), będzie to właśnie retinol. Co właściwie kryje się za tą nazwą? To prawdziwy kosmetyczny cud – witamina A w czystej postaci, która stymuluje komórki do odnawiania się. Jej zawrotna kariera ma solidne podstawy w nauce – jest nie tylko niezwykle skuteczna w walce z procesem starzenia, ale także w 100% bezpieczna - próżno szukać konkurenta, który byłby równie dogłębnie przebadany.

ZOBACZ TAKŻE: Operacje plastyczne TEGO miejsca to dominujący trend beauty 2018 roku! >>>

Retinol ma szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii, ale też medycynie – witaminę A stosuje się m.in. w przypadku zapalenia przewodu pokarmowego czy oddechowego, chorobach skóry, a także w okulistyce.

A na czym dokładnie polega jej działanie? Dzięki niej na skutek łuszczenia skóra zrzuca zewnętrzną, szarą powłokę i pokazuje, na co ją stać – spod spodu wyłania się gładka, doskonała jak u niemowlęcia warstwa z delikatnym, zdrowym rumieńcem.

Ale to nie wszystko: retinol dociera głębiej - pobudza produkcję kolagenu i elastyny, poprawia funkcjonowanie żywej warstwy skóry, która działa jako łącznik między naskórkiem, a skórą właściwą. Po kilku miesiącach można zaobserwować często przywoływany w reklamach efekt – skóra jest bardziej zwarta, gęsta, a po przebarwieniach czy bliznach po trądziku nie ma śladu. Jak to możliwe? Nie tylko zredukowana zostaje ilość melaniny, czyli barwnika. Organizm dodatkowo dostaje sygnał, by wytworzyć nowe naczynia krwionośne, a więc tym samym skóra dostaje ekstra zastrzyk tlenu. Drobne zmarszczki zostają wypchnięte od środka, a odzyskanej gładkości towarzyszy piękny, równy koloryt.  

Witamina A to także sekretna broń przeciw pryszczom – większe dawki, np. w postaci leków (kuracja przebiega pod okiem dermatologa) to często ostatnia deska ratunku w nierównej walce z uciążliwym trądzikiem dorosłych.

Co jeszcze warto wiedzieć? Produkty z retinolem występują w nieprzezroczystych opakowaniach, bo pod wpływem słońca traci on swoje właściwości. Z tego samego powodu nigdy nie aplikujemy go na dzień! Specjaliści radzą, by po 3-miesięcznej kuracji zrobić dokładnie taką samą przerwę; dowiedziono, że po tym okresie spada efektywność kuracji.

Próbowaliście kosmetyków z retinolem, macie swoich faworytów?

ZOBACZ TAKŻE: Torebka herbaty zamiast kosmetyków? Sprawdź, do czego możesz ją wykorzystać! >>>