Co jakiś czas poznajemy nowe odkrycie w dziedzinie pielęgnacji. Niektóre okazują się sezonowymi przebojami, a inne już z nami zostają. Do takich niekwestionowanych hitów, który nie musi obawiać się próby czasu, warto zaliczyć retinol. Jego działanie przede wszystkim w kontekście starzenia się skóry, zostało docenione w tak wyraźny sposób, że w oczach wielu osób żaden inny składnik nie może się z nim równać. Zanim jednak kupisz krem z retinolem lub inny kosmetyk, dowiedz się o nim więcej. Dzięki temu na trzeźwo ocenisz, czy to idealny wybór także pod kątem potrzeb twojej skóry. Zatem najpierw odpowiedź na pytania: retinol – co to jest, jak działa, a dopiero później zakupy.

Retinol – Na czym polega fenomen kosmetyków z retinolem?

Jeśli spośród wszystkich składników kosmetyków mielibyśmy wybrać jeden, który naprawdę działa, i który powinien być stosowany w codziennej pielęgnacji twarzy, bez wahania wskazalibyśmy na niego – retinol. Nie ma nic lepszego jeśli chodzi o regenerację skóry, a tym samym odmładzanie i walkę z trądzikiem. Trzeba jednak wiedzieć, po jakie kosmetyki z retinolem sięgnąć i jak właściwie ich używać. A ponieważ wokół tego tematu narosło wiele mitów i legend, postanowiliśmy porozmawiać z dermatologiem. Nasze wątpliwości rozwiała dr n. med. Ewa Chlebus, której autorski krem z retinolem robi na rynku absolutną furorę. Na czym polega jego fenomen (i innych produktów z tym składnikiem)? Nie trzymamy was dłużej w niepewności.

Retinol – Co to jest?

Retinol to prawdziwy kosmetyczny cud – witamina A w czystej postaci, która stymuluje komórki do odnowy i sprawia, że skóra wolniej się starzeje. Organizm potrafi wytwarzać ją sam, dzięki diecie bogatej w beta-karoten, jednak wraz z wiekiem staje się to coraz trudniejsze. Nie bez znaczenia jest także szkodliwy wpływ promieni słonecznych. Stąd pomysł, by retinol dostarczać organizmowi w kosmetykach. Można go stosować od 20 roku życia, po 30-stce – jest zalecany. Dlaczego? Zawrotna kariera retinolu ma solidne podstawy w nauce – próżno szukać konkurenta, który byłby równie dogłębnie przebadany. „Według bazy naukowej Cochrane retinol jest niekwestionowanym liderem w nieinwazyjnym odmładzaniu skóry” – mówi dr Chlebus – ona sama badania nad tą substancją prowadzi od ponad 20 lat. 

Retinol – Działanie

Jak działa retinol? Przede wszystkim sprawia, że skóra zaczyna się łuszczyć, i w efekcie się regeneruje – stare, obumarłe komórki zastępowane są nowymi, młodymi, dzięki czemu cera staje się gładka i promienna. Ale to nie wszystko: retinol dociera głębiej – pobudza produkcję kolagenu i elastyny, poprawia funkcjonowanie żywej warstwy skóry, która działa jako łącznik między naskórkiem, a skórą właściwą. Po kilku miesiącach można zaobserwować często przywoływany w reklamach efekt – skóra jest bardziej zwarta, gęsta, a po przebarwieniach czy bliznach po trądziku nie ma śladu. Jak to możliwe? Po pierwsze, zredukowana zostaje ilość melaniny. Po drugie, organizm dostaje sygnał, by wytworzyć nowe naczynia krwionośne, a więc tym samym skóra zyskuje ekstra zastrzyk tlenu. Drobne zmarszczki zostają wypchnięte od środka, a odzyskanej gładkości skóry towarzyszy jej piękny, równy koloryt. Retinol to także sekretna broń przeciw pryszczom, także w przypadku trądziku osób dorosłych. 

Retinol – Przeciwwskazania w stosowaniu

„Tak naprawdę to jest jedyna substancja, która działa” – podkreśla dr Ewa Chlebus. I tłumaczy, że retinoidy mogą być stosowane doustnie albo miejscowo. Terapia tymi pierwszymi musi odbywać się pod okiem dermatologa – doustne retinoidy mają bowiem działanie teratogenne (powodują wady płodu, co zostało stwierdzone). Nie mogą być więc przyjmowane przez kobiety w ciąży (lub te, które ciążę planują). Z retinoidami stosowanymi miejscowo, sytuacja wygląda nieco inaczej. Bo choć w Europie obowiązuje stanowisko, że nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, nie potwierdzono badaniami, że mogą być szkodliwe i w wielu krajach na świecie są powszechnie wykorzystywane. Wystarczy wspomnieć klinikę dr Fernandeza w RPA, w której kremami z retinoidami smaruje się brzuchy przyszłych matek, by zapobiec rozstępom. 

Jeśli po kremy z retinolem sięgamy nie walcząc z trądzikiem, lecz by się odmłodzić przeciwskazaniem do ich stosowania jest chora skóra – czerwona, swędząca czy przesuszona. W ciągu pierwszego miesiąca będzie bowiem jeszcze bardziej sucha i swędząca” – mówi dr Chlebus. „Retinoidy chcą naprawić zniszczone komórki naskórka, a każe podrażnienie czy uczulenie to jego nieprawidłowy stan” – tłumaczy, dopowiadając, że to właśnie dlatego skóra się łuszczy i początkowo wygląda gorzej. To jednak normalne. Z tego samego powodu stężenie kwasu retinowego w kosmetykach nie może być zbyt duże (Unia dopuszcza 0,03%). 

Produkty z retinolem – Stosowanie

Co jeszcze warto wiedzieć? Produkty z retinolem występują w nieprzezroczystych opakowaniach, bo pod wpływem słońca traci on swoje właściwości. Z tego samego powodu nigdy nie aplikujemy go na dzień! Utlenia się i traci swoją moc. Największym wyzwaniem jest więc opracowanie odpowiedniej formuły kosmetyku z retinolem. „Chodzi o to, by nie doprowadzać do utleniania retinoidów w obrębie składników kosmetyku” – tłumaczy dr Chlebus, której udało się sprostać wyzwaniu. A także zminimalizować ilość wody i konserwantów. Stworzony przez nią krem – terapia z retinolem na noc – jest już więc kultowy. Teraz wiecie dlaczego. 

Zobacz także:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Receptura R-01 to innowacyjna terapia z retinolem w kremie, opracowana przez dr n. med. Ewę Chlebus na podstawie wieloletnich doświadczeń klinicznych, stymulująca naturalne procesy regeneracji w skórze. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę, link w BIO Receptura R-01 cały czas dostępna online. Zapraszamy do zakupów i przekonania się o efektach kuracji z retinolem. #klinikadrchlebus #drchlebus #klinikawarszawa #dermatolog #retinol #dermatologia #skincare #pielęgnacja #receptura #kuracjanocna #odmładzanie #pielęgnacja #dermatology #klinikatrądziku #kuracjaretinolem #kuracjanocna #kuracjaprzeciwstarzeniowa #antiage

Post udostępniony przez Klinika dr Chlebus (@klinika_dr_chlebus) Mar 30, 2020 o 9:12 PDT