Rocznice ślubu i ich nazwy. Dlaczego się tak nazywają?

Lata mijają, a my choć świętujemy, to zapominamy, jak nazywają się rocznice ślubu, które obchodzimy, nie mówiąc już o tym, skąd pochodzą ich nazwy. A wiedza ta może być podpowiedzią nie tylko dla rodziny, ale i dla samych małżonków na to, jak uczcić rocznicę ślubu w sposób podkreślający jego szczególną wartość. Dowiedz się, jak się nazywają i co oznaczają poszczególne nazwy rocznic ślubu!

Jak się nazywa pierwsza a jak 10 rocznica ślubu, co to jest papierowa rocznica, a co drewniana rocznica? Oto najważniejsze nazwy rocznic ślubu i symbolika, która się z nimi wiąże:

Pierwsza rocznica ślubu to rocznica papierowa

Papier kojarzy się z cierpliwością, ale i długowiecznością, a także dużą wrażliwością na czynniki zewnętrzne. To bardzo trafna konotacja, wszak małżeństwo z niewielkim stażem dopiero zapisuje swoje zasady wspólnego życia i – szczególnie w młodym wieku – może być poddawane wpływom z zewnątrz. Nazwa pierwszej rocznicy śluby, rocznica papierowa, podkreśla też jednak to, że życie jest jak otwarta księga i w dużej mierze to właśnie od nas zależy, co w niej zapiszemy. Może w ramach świętowania pierwszej rocznicy ślubu zrobicie razem mapę marzeń?

2 rocznica ślubu to rocznica bawełniana

2 rocznica ślubu to rocznica bawełniana. Bo przyjemny w dotyku materiał jest niczym miłe wieczory, wspólnie spędzane na rozmowach, oglądaniu filmów i wszelkich innych czynnościach, które pozwoliły wam zbliżyć się do siebie – fizycznie i emocjonalnie. Dobrej jakości bawełna jest też wytrzymała, a to bardzo dobry znak dla budującej się małżeńskiej relacji. Co powiecie na nową piękną pościel lub takie same piżamy? Czy to nie doskonały pomysł na prezent na 2 rocznicę ślubu?

Ile pieniędzy powinno się dać w prezencie ślubnym?

3 rocznica ślubu to rocznica skórzana

Nazwa 3 rocznicy ślubu – rocznica skórzana – odnosi się do cielesnego wymiaru waszego związku i łączącej was intymności. O wygodnych ubraniach mówimy, że są „jak druga skóra”, czyli coś, co jest dla nas naturalne w kontakcie. Pomysł na prezent? Może egzotyczny masaż dla par i szampan wypity w jacuzzi?

4 rocznica ślubu to rocznica kwiatowa

Świętujcie świeżość i radość, jakie niesie wam każdy wspólny dzień. Cztery lata dla małżeństwa oznaczają, że związek jest w rozkwicie. Może dlatego sporo par z takim stażem właśnie w tym czasie decyduje się na potomstwo lub budowę domu.

5 rocznica ślubu to rocznica drewniana

Drewno to solidny budulec, budzi także skojarzenie z domem. Para, która obchodzi 5 rocznicę ślubu – rocznicę drewnianą – z pewnością ma już wypracowane wspólne zasady, którymi kieruje się w codziennym życiu. Drewno czyli drzewo, to także synonim mądrości, którą małżonkowie zdobyli na bazie wspólnych doświadczeń.

6 rocznica ślubu to rocznica cukrowa

Nie każda rocznica musi być poważna! Świętując szóstą rocznicę ślubu spokojnie możecie podejść do swojego stażu na wesoło. Zmysłowy wieczór z... bitą śmietaną lub miodem w roli głównej? Niech będzie słodko, w końcu 6 rocznica ślubu to rocznica cukrowa.
 

7 rocznica ślubu to rocznica wełniana

Wełna to materiał wytrzymały i dający ciepło oraz komfort. Czyż to nie piękne porównanie do małżeństwa z coraz bardziej imponującym stażem? W wełnianą rocznicę ślubu koniecznie zróbcie dla siebie coś, co właśnie z komfortem będzie się kojarzyć. Może wypad do SPA lub... zmiana mieszkania na większe, czy auta na bezpieczniejsze?

8 rocznica ślubu to rocznica brązowa

Bo powoli zespajacie się ze sobą coraz bardziej (jak miedź i cyna), nadal jednak pozostając indywidualnościami (jak brązowe pnie drzew stykających się koronami). Razem tworzycie wspaniały duet, co warto podkreślić na przykład kupnem pięknego rodzinnego stołu lub wypadem na weekend na łono natury.

9 rocznica ślubu to rocznica gliniana

Jeszcze moment i minie dekada waszego wspólnego życia. Glina ma to do siebie, że zasycha, ale skojarzenie rocznicy dotyczy jej stałości, szczególnie po poddaniu jej obróbce w piecu ceramicznym. Bywa trudno i wymaga poświęceń, ale efekt jest przecież zachwycający!

Chcesz być najlepiej ubraną osobą na weselu? Trzymaj się tych 7 zasad

10 rocznica ślubu to rocznica aluminiowa

Aluminium, według chemików i fizyków, łączy w sobie unikalną kombinację pożądanych wartości, w tym wysoką wytrzymałość, plastyczność, podatność na obróbkę, wysoką odporność na korozję, dobre przewodnictwo ciepła i elektryczności. Czyż to nie piękne skojarzenia z relacją małżonków z 10-letnim stażem?! Ale zleciało!
 

... i tak dalej, czyli dwudziesta rocznica ślubu i rocznice kolejne. Jak one się nazywają

Każdy wspólnie przeżyty rok jest dla małżonków okazją do świętowania, ale im większy staż, tym większy prestiż. Po 11 latach we dwoje stajecie się stalowi –  wasz związek stale się umacnia, a do tego nabiera eleganckich rysów. Dwunastą rocznicę celebrować będziecie pod hasłem jedwabiu – rzadkiej i cenionej tkaniny. Trzynasta będzie należała do koronek, a czternasta – do kości słoniowej. I tak, razem dopłyniecie do 15. rocznicy ślubu, zyskując prawo o świętowania pod hasłem kryształu. To dobry czas na refleksję, czy wasze pożycie należy do udanych, czy dbacie o blask waszego własnego kryształu i czy pamiętajcie, że związek także jest kruchą materią i łatwo zrobić na nim rysę.

Dwadzieścia lat to już naprawdę imponujący wynik, dlatego też ten czas nazywa się porcelanowym. Pary z takim dorobkiem małżeńskim mają już często podrośnięte dzieci, znają się bardzo dobrze i wytrwały, towarzysząc sobie na drodze dojrzewania i kształtowania się osobowości. Kruszec ten jest jednocześnie prosty do stłuczenia i niezwykle cenny, toteż jego wartość liczy się podwójnie. Zainwestujcie we wzajemną czułość i wdzięczność za tyle lat partnerowania sobie.

Zobacz także: W którym momencie ślubu już wiadomo, że para młoda się rozwiedzie? Internauci odpowiadają i przytaczają szokujące historie

Nazwy rocznic ślubu. Które to gody?

25 rocznica ślubu to inaczej srebrne gody
30 rocznica ślubu to jubileusz perłowy
35 rocznica ślubu to koralowa rocznica ślubu
40 rocznica ślubu to rubinowa rocznica ślubu
45 rocznica ślubu to szafirowa rocznica ślubu
50 rocznica ślubu to złota rocznica ślubu lub inaczej złote gody
55 rocznica ślubu to platynowa rocznica ślubu. Ale uwaga! Ma również alternatywną nazwę. 55 rocznica ślubu jest także zwana rocznicą szmaragdową
60 rocznica ślubu to diamentowa rocznica ślubu
65 rocznica ślubu to żelazna rocznica ślubu
70 rocznica ślubu to kamienna rocznica ślubu
75 rocznica ślubu to brylantowa rocznica ślubu
80 rocznica ślubu to dębowa rocznica ślubu

Tyle dekad razem to coś, co macie najcenniejsze. Stąd skojarzenia z najdrogocenniejszymi materiałami, takimi jak kamienie szlachetne. To własnie dlatego nazwy rocznic ślubu tak często do nich nawiązują. Cierpliwe zdobywanie kolejnych szczebli w relacji: wzajemnym szacunku, trosce i miłości jest jak wzbogacanie kolekcji cennej biżuterii. Ile już macie w swojej małżeńskiej szkatułce? Życzymy wam więcej. Kolejnych fantastycznych rocznic ślubu. Miłości i szczęścia.
 

Artykuł powstał we współpracy z PlanujemyWesele – portalem-katalogiem ślubnym, www.PlanujemyWesele.pl