Lata mijają, a my choć świętujemy, to zapominamy o symbolice poszczególnych rocznic małżeństwa. A ich znajomość może być podpowiedzią nie tylko dla rodziny, ale i samych małżonków na to, jak uczcić ten dzień w sposób podkreślający jego szczególną wartość. Dowiedz się, co oznaczają poszczególne nazwy rocznic ślubu!
 

Pierwsza rocznica ślubu to rocznica papierowa

Papier kojarzy się z cierpliwością i długowiecznością, ale też dużą podatnością na czynniki zewnętrzne. To bardzo trafna konotacja, wszak małżeństwo z niewielkim stażem dopiero zapisuje swoje zasady wspólnego życia i – szczególnie w młodym wieku – może być poddawane wpływom z zewnątrz. Nazwa ta podkreśla też jednak to, że życie jest księgą i w dużej mierze zależy od nas, jak zapiszemy jej karty. Może zrobicie razem mapę marzeń?
 

Druga rocznica ślubu to rocznica bawełniana

Jest wyrazem delikatności, jaką sobie okazujecie. Przyjemny w dotyku materiał jest niczym miłe wieczory, które spędziliście razem, na rozmowach, oglądaniu filmów i wszelkich innych czynnościach, które pozwoliły wam zbliżyć się do siebie – fizycznie i emocjonalnie. Dobrej jakości bawełna jest też wytrzymała, a to bardzo dobry znak dla budującej się małżeńskiej relacji. Może nowa piękna pościel lub takie same piżamy? ;)

Ile pieniędzy powinno się dać w prezencie ślubnym?
 

Trzecia rocznica ślubu to rocznica skórzana

To synonim intymności, cielesnego wymiaru waszego związku. O wygodnych ubraniach mówimy „jak druga skóra”, czyli coś, co jest dla nas naturalne w kontakcie. Pomysł na prezent: egzotyczny masaż dla par i szampan wypity w jacuzzi?
 

Czwarta rocznica ślubu to rocznica kwiatowa

Świętujcie świeżość i radość, jakie niesie wam każdy wspólny dzień. Cztery lata dla małżeństwa oznaczają, że związek jest w rozkwicie. Może dlatego sporo par z takim stażem decyduje się właśnie w tym czasie na potomstwo lub budowę domu.
 

Piąta rocznica ślubu to rocznica drewniana

Drewno to solidny budulec, a także skojarzenie z domem. Para z takim stażem z pewnością ma już wypracowane wspólne zasady, którymi kieruje się w swoim codziennym życiu. Drewno czyli drzewo, to także synonim mądrości, którą małżonkowie zdobyli na bazie wspólnych doświadczeń.
 

Szósta rocznica ślubu to rocznica cukrowa

Nie każda rocznica musi być poważna! Po sześciu latach małżeństwa spokojnie możecie podejść do swojego stażu na wesoło. Zmysłowy wieczór z... bitą śmietaną lub miodem w roli głównej? ;) Do tego koniecznie śniadanie do łóżka – oczywiście w hotelu!
 

Siódma rocznica ślubu to rocznica wełniana

Wełna to materiał wytrzymały i dający ciepło oraz komfort. Czyż to nie piękne skojarzenie dla małżeństwa z coraz bardziej imponującym stażem? Koniecznie zróbcie dla siebie coś, co właśnie z komfortem będzie się kojarzyć. Może wypad do SPA lub... zmiana mieszkania na większe, czy auta na bezpieczniejsze?
 

Ósma rocznica ślubu to rocznica brązowa

Bo powoli zespajacie się ze sobą coraz bardziej (jak miedź i cyna), nadal jednak pozostając indywidualnościami (jak brązowe pnie drzew stykających się koronami). Razem tworzycie wspaniały duet, co warto podkreślić na przykład kupnem pięknego rodzinnego stołu lub wypadem na weekend na łonie natury.
 

Dziewiąta rocznica ślubu to rocznica gliniana

Jeszcze moment i minie dekada waszego wspólnego życia. Glina ma to do siebie, że zasycha, ale skojarzenie rocznicy dotyczy jej stałości, szczególnie po poddaniu jej obróbce w piecu ceramicznym. Bywa trudno i wymaga poświęceń, ale efekt jest przecież zachwycający!

Chcesz być najlepiej ubraną osobą na weselu? Trzymaj się tych 7 zasad
 

Dziesiąta rocznica ślubu to rocznica aluminiowa

Aluminium, według chemików i fizyków, łączy w sobie unikalną kombinację pożądanych wartości, w tym wysoką wytrzymałość, plastyczność, podatność na obróbkę, wysoką odporność na korozję, dobre przewodnictwo ciepła i elektryczności. Czyż to nie piękne skojarzenia z relacją małżonków z 10-letnim stażem?!

Zobaczcie, jak lekko zleciało!
 

... i tak do dwudziestu

Każdy wspólnie przeżyty rok jest dla małżonków okazją do świętowania, ale im większy staż, tym większy prestiż. Po 11 latach we dwoje stajecie się stalowi –  wasz związek stale się umacnia, a do tego nabiera eleganckich rysów. Dwunastą rocznicę celebrować będziecie pod hasłem jedwabiu – rzadkiej i cenionej tkaniny. Trzynasta będzie należała do koronek, a czternasta – do kości słoniowej. I tak, razem dopłyniecie do 15. rocznicy ślubu, zyskując prawo o świętowania pod hasłem kryształu. To dobry czas na refleksję, czy wasze pożycie należy do udanych, czy dbacie o blask waszego własnego kryształu i czy pamiętajcie, że związek także jest kruchą materią i łatwo zrobić na nim rysę.

Dwadzieścia lat to już naprawdę imponujący wynik, dlatego też ten czas nazywa się porcelanowym. Pary z takim dorobkiem małżeńskim mają już często podrośnięte dzieci, znają się bardzo dobrze i wytrwały, towarzysząc sobie na drodze dojrzewania i kształtowania się osobowości. Kruszec ten jest jednocześnie prosty do stłuczenia i niezwykle cenny, toteż jego wartość liczy się podwójnie. Zainwestujcie we wzajemną czułość i wdzięczność za tyle lat partnerowania sobie.

Zobacz także: W którym momencie ślubu już wiadomo, że para młoda się rozwiedzie? Internauci odpowiadają i przytaczają szokujące historie
 

Czym dalej w staż...

25 lat – srebrne gody
30 – jubileusz perłowy
35 – to koralowa rocznica ślubu
40 – rubinowa rocznica ślubu
45 – szafirowa rocznica ślubu
50 – złotarocznica ślubu
55 – platynowa (ale i: szmaragdowa) rocznica ślubu
60 – diamentowarocznica ślubu
65 – żelazna rocznica ślubu
70 – kamienna rocznica ślubu
75 – brylantowarocznica ślubu
80 – dębowa rocznica ślubu

Kilka dekad razem budzi skojarzenia z najdrogocenniejszymi materiałami, stąd nazwy rocznic małżeńskich wiążą się z kamieniami szlachetnymi. Cierpliwe zdobywanie kolejnych szczebli we wzajemnym szacunku, trosce i miłości jest jak wzbogacanie kolekcji cennej biżuterii. Co ciekawe, wszystko kończy się nie na powiązaniu ze świecidełkami, a z... dębem, którego drewno przetrwa wszystko! Może dlatego duży dębowy stół jest tak oczywistym symbolem szczęśliwego domu...

Doczekania tych najszlachetniejszych jubileuszy, we wzajemnej trosce, szacunku i szczęściu serdecznie wam życzymy!
 

Artykuł powstał we współpracy z PlanujemyWesele – portalem-katalogiem ślubnym, www.PlanujemyWesele.pl