Rocznice ślubu i ich nazwy. Co to jest papierowa rocznica i co oznacza rocznica drewniana?

Jak nazywają się poszczególne rocznice ślubu? Ósma rocznica ślubu, dziesiąta czy dwudziesta? Dla wielu osób to bez większego znaczenia, jednak z pewnością znajdzie się grono ludzi, którzy uwielbiają celebrować chwile i docenią zbiór informacji na ten temat. Tym bardziej, że taka wiedza może być podpowiedzią (nie tylko dla rodziny, ale i dla samych małżonków) na to, jak uczcić rocznicę ślubu w sposób odpowiednio podkreślający jej szczególną wartość.

Dowiedz się zatem, jak się nazywająco oznaczają poszczególne nazwy rocznic ślubu.

Getty Images

Najważniejsze rocznice ślubu

Poniżej znajdziesz opisy wybranych, najważniejszych rocznic ślubnych oraz symbolikę, która się z nimi wiąże. Nie zabraknie wśród nich oczywiście rocznicy pierwszej, piątej czy dziesiątej... Wiemy oczywiście, że podejście do tego rodzaju świąt jest kwestią indywidualną, niemniej jednak poniższa dawka informacji i garść inspiracji może okazać się interesująca dla wszystkich fanów i fanek tego rodzaju wydarzeń. Przyjemnego zgłębiania tematu i... świętowania! 

1. rocznica ślubu to rocznica papierowa

Papier kojarzy się z cierpliwością, ale i długowiecznością oraz dużą wrażliwością na czynniki zewnętrzne. To bardzo trafna konotacja, wszak małżeństwo z niewielkim stażem dopiero zapisuje swoje zasady wspólnego życia i – szczególnie w młodym wieku – może być poddawane wpływom zewnętrznym. Nazwa pierwszej rocznicy ślubu to rocznica papierowa. Podkreśla również, że życie jest jak otwarta księga i w dużej mierze właśnie od nas zależy, co w niej zapiszemy. Może w ramach świętowania pierwszej rocznicy ślubu zrobicie razem np. mapę marzeń?

2. rocznica ślubu to rocznica bawełniana

Druga rocznica ślubu to rocznica bawełniana. Bo przyjemny w dotyku materiał jest niczym miłe wieczory wspólnie spędzane na rozmowach, oglądaniu filmów i wszelkich innych czynnościach, które pozwoliły wam zbliżyć się do siebie – fizycznie i emocjonalnie. Dobrej jakości bawełna jest wytrzymała, a to bardzo dobry znak dla budującej się małżeńskiej relacji. Co powiecie na nową, piękną pościel albo takie same matching piżamy? Czy to nie doskonały pomysł na prezent z okazji 2. rocznicy ślubu?

3. rocznica ślubu to rocznica skórzana

Nazwa 3. rocznicy ślubu (rocznica skórzana) odnosi się do cielesnego wymiaru związku i łączącej partnerów intymności. O wygodnych ubraniach mówimy, że są jak „druga skóra”, czyli coś, co jest dla nas naturalne. Pomysł na prezent z tej okazji? Może egzotyczny masaż dla par i szampan wypity w jacuzzi? Albo biżuteria, która będzie wam przypominać o tym wyjątkowym dniu?

Zobacz także:

4. rocznica ślubu to rocznica kwiatowa

Świętujcie świeżość i radość, jakie niesie wam każdy wspólny dzień. Cztery lata małżeństwa (rocznica kwiatowa) oznaczają, że związek jest w rozkwicie. Być może dlatego sporo par z takim stażem właśnie w tym czasie decyduje się na poważniejsze kroki, takie jak potomstwo lub budowa domu?

5. rocznica ślubu to rocznica drewniana

Drewno to solidny budulec, który budzi skojarzenie z domem. Para, która obchodzi 5. rocznicę ślubu – rocznicę drewnianą – z pewnością ma już wypracowane wspólne zasady, którymi kieruje się w codziennym życiu. Drewno, a dokładniej drzewo, to także synonim mądrości, którą małżonkowie zdobyli na podstawie dzielonych doświadczeń.

6. rocznica ślubu to rocznica cukrowa

Nie każda rocznica musi być poważna! Świętując szóstą rocznicę ślubu spokojnie możecie podejść do swojego stażu... na wesoło. Zmysłowy wieczór z bitą śmietaną lub miodem w roli głównej? Niech będzie ultra-słodko (jeśli tak lubicie), w końcu 6. rocznica ślubu to rocznica cukrowa!

7. rocznica ślubu to rocznica wełniana

Wełna to materiał wytrzymały, dający ciepło oraz komfort. Czyż to nie piękne porównanie do małżeństwa z coraz bardziej imponującym stażem? W siódmą, czyli wełnianą rocznicę ślubu koniecznie zróbcie dla siebie coś, co będzie kojarzyć się właśnie z komfortem. Może wypad do SPA lub... zmiana mieszkania na większe (albo auta na bezpieczniejsze)?

8. rocznica ślubu to rocznica brązowa

Ósma rocznica ślubu to rocznica brązowa, bo powoli zespajacie się ze sobą coraz bardziej (jak miedź i cyna), nadal jednak pozostając indywidualnościami (jak brązowe pnie drzew stykających się koronami). Razem tworzycie wspaniały duet, co warto podkreślić na przykład kupnem pięknego, rodzinnego stołu lub wypadem na weekend na łono natury. Tak, to bez wątpienia doskonały pomysł na prezent na 8. rocznicę ślubu!

9. rocznica ślubu to rocznica gliniana

Jeszcze moment i minie dekada waszego wspólnego życia. Dziewiąta rocznica ślubu jest gliniana, a glina ma to do siebie, że... zasycha. Nawiązanie do tej rocznicy dotyczy jednak przede wszystkim stałości (po poddaniu gliny obróbce w piecu ceramicznym, ta staje się twarda, a efekt jest zachwycający).

10. rocznica ślubu to rocznica aluminiowa

Aluminium, według chemików i fizyków, łączy w sobie unikalną kombinację pożądanych wartości, w tym: wysoką wytrzymałość, plastyczność, podatność na obróbkę, wysoką odporność na korozję, dobre przewodnictwo ciepła i elektryczności. Czyż to nie piękne skojarzenia z relacją małżonków z dziesięcioletnim stażem? Dekada razem jest zatem rocznicą aluminiową... Ale zleciało!

...i tak dalej, czyli jedenasta rocznica ślubu i rocznice kolejne. Jak one się nazywają?

Każdy wspólnie przeżyty rok jest dla małżonków okazją do świętowania. Nic dziwnego, w końcu często im większy staż, tym jeszcze głębsze uczucie łączące partnerów. 

11. rocznica ślubu

Po 11 latach stajecie się niemal stalowi –  wasz związek wciąż się umacnia i nabiera eleganckich, wytrawnych kształtów. To często moment, w którym partnerzy są się silniejsi i, po ponad 10 latach różnego rodzaju prób, wciąż trwają u swojego boku. Tworzą zespół, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. To rocznica, którą zdecydowanie warto docenić!

12. rocznica ślubu

Dwunastą rocznicę celebrować będziecie pod hasłem jedwabiu – rzadkiej i cenionej tkaniny, która kojarzona jest z delikatnością. To słowa, które bardzo trafnie opisują 12. rocznicę ślubu. Jest ona bowiem tak rzadka, jak rzadkie w dzisiejszych czasach są sytuacje, w których mamy do czynienia z podobnym stażem związków. Cenna tak bardzo, jak cenny jest piękny, najwyższej jakości jedwab. Delikatna, ponieważ z wieloletnią relacją powinniśmy obchodzić się z należytą starannością i uwagą, podobnie jak z jedwabiem.

13. rocznica ślubu

Trzynasta rocznica ślubu będzie należała do... koronek. A z czym kojarzą nam się koronki? Oczywiście z kobiecością, misterną pracą, delikatnością. I w tym przypadku nazwa jest nawiązaniem do tego, aby nie zapominać o regularnej pracy nad związkiem. To czas, w którym niestety często o tym zapominamy. 

14. rocznica ślubu

Czternasta upłynie pod hasłem kości słoniowej. Cechuje ją zatem swego rodzaju ekskluzywność i szlachetność, jako że kość słoniowa to bardzo cenny surowiec. Kość słoniową doceniają jubilerzy i miłośnicy sztuki – a czym innym jest miłość, jeśli nie najprawdziwszą, najpiękniejszą sztuką właśnie? To dobry moment, żeby sprawić sobie jakiś luksusowy prezent!

15. rocznica ślubu

Tym sposobem dotarliśmy razem do 15. rocznicy ślubu. Małżeństwo z takim stażem zyskuje prawo do świętowania pod hasłem... kryształu. Twardość kryształu symbolizuje w tym przypadku trwałość relacji, która przetrwało już tak długi czas! Po spędzeniu wspólnie tylu lat bardzo często sytuacja jest krystalicznie czysta, ponieważ wiele rzeczy zostało już przepracowanych.

16., 17., 18. i 19. rocznica ślubu – skąd wynika brak nazwy?

Zaskakujący dla wielu osób może być fakt, że np. 16., 17., 18. czy 19. gody nie mają konkretnej nazwy. Czy oznacza to kres celebracji? Oczywiście, że nie! Naszym zdaniem rocznice te nie są w żaden sposób mniej istotne od poprzednich/kolejnych, które (z jakichś powodów) zostały określone konkretnym mianem. 

Związek z tak długim stażem wymaga należytego uczczenia! Jeżeli zatem twoja partnerka/twój partner uwielbia celebrować wszelkie rocznice, nie zapomnij o tym, aby w tym czasie także przygotować coś, co mile ją/go zaskoczy. Zmiana otoczenia i wspólny, romantyczny wyjazd w nowe miejsce to zawsze dobry pomysł! Dostosuj oczywiście plany do preferencji nie tylko swoich, ale również twojej drugiej połówki.

20. rocznica ślubu

Wracamy do nazewnictwa! Dwadzieścia lat to naprawdę imponujący wynik, dlatego 20. rocznica ślubu nazywana jest porcelanową. Pary z takim stażem małżeńskim mają już często dorosłe dzieci, znają się na wylot i udało im się pokonać wszelkie przeciwności. Co oczywiście nie znaczy, że pielęgnowanie związku schodzi na boczny tor. W końcu porcelana jest nie tylko piękna i cenna, ale również łatwa do stłuczenia. Zainwestujcie więc we wzajemną czułość i wdzięczność za tyle lat partnerowania sobie.

Nazwy rocznic ślubu. Które to gody?

 • 25. rocznica ślubu to inaczej srebrne gody.
 • 30. rocznica ślubu to jubileusz perłowy.
 • 35. rocznica ślubu to koralowa rocznica ślubu.
 • 40. rocznica ślubu to rubinowa rocznica ślubu.
 • 45. rocznica ślubu to szafirowa rocznica ślubu.
 • 50. rocznica ślubu to złota rocznica ślubu lub inaczej złote gody.
 • 55. rocznica ślubu to platynowa rocznica ślubu. Ale uwaga! Ma również alternatywną nazwę. 55 rocznica ślubu jest także zwana rocznicą szmaragdową.
 • 60. rocznica ślubu to diamentowa rocznica ślubu.
 • 65. rocznica ślubu to żelazna rocznica ślubu.
 • 70. rocznica ślubu to kamienna rocznica ślubu.
 • 75. rocznica ślubu to brylantowa rocznica ślubu.
 • 80. rocznica ślubu to dębowa rocznica ślubu.


Tyle dekad razem to naprawdę dużo czasu. Zapewne stąd właśnie skojarzenia z najdrogocenniejszymi materiałami, takimi jak kamienie szlachetne, do których nazwy rocznic ślubu tak często nawiązują.

Cierpliwe zdobywanie kolejnych szczebli w relacji: wzajemnym szacunku, trosce i miłości jest jak kolekcjonowanie cennej biżuterii. Ile błyskotek macie już w swojej małżeńskiej szkatułce? Życzymy wam kolejnych, fantastycznych rocznic ślubu (pamiętajmy, że najważniejsze to świętować je po swojemu!).