Rocznice ślubu i ich nazwy: Jak się nazywa pierwsza a jak 8 rocznica ślubu, co to jest papierowa rocznica, a co drewniana rocznica?

Jak nazywają się poszczególne rocznice ślubu? Ósma rocznica ślubu, dziesiąta, dwudziesta piąta? Niby to bez znaczenia, a jednak warto wiedzieć. Tym bardziej, że wiedza ta może być podpowiedzią nie tylko dla rodziny, ale i dla samych małżonków na to, jak uczcić rocznicę ślubu w sposób podkreślający jego szczególną wartość. Dowiedz się, jak się nazywają i co oznaczają poszczególne nazwy rocznic ślubu!

Najważniejsze nazwy rocznic ślubu i symbolika, która się z nimi wiąże!

Pierwsza rocznica ślubu to rocznica papierowa

Papier kojarzy się z cierpliwością, ale i długowiecznością oraz dużą wrażliwością na czynniki zewnętrzne. To bardzo trafna konotacja, wszak małżeństwo z niewielkim stażem dopiero zapisuje swoje zasady wspólnego życia i – szczególnie w młodym wieku – może być poddawane wpływom z zewnątrz. Nazwa pierwszej rocznicy ślubu, czyli rocznica papierowa, podkreśla jednak też to, że życie jest jak otwarta księga i w dużej mierze to właśnie od nas zależy, co w niej zapiszemy. Może w ramach świętowania pierwszej rocznicy ślubu zrobicie razem mapę marzeń?

2 rocznica ślubu to rocznica bawełniana

2 rocznica ślubu to rocznica bawełniana. Bo przyjemny w dotyku materiał jest niczym miłe wieczory, wspólnie spędzane na rozmowach, oglądaniu filmów i wszelkich innych czynnościach, które pozwoliły wam zbliżyć się do siebie – fizycznie i emocjonalnie. Dobrej jakości bawełna jest też wytrzymała, a to bardzo dobry znak dla budującej się małżeńskiej relacji. Co powiecie na nową piękną pościel lub takie same piżamy? Czy to nie doskonały pomysł na prezent na 2 rocznicę ślubu?

3 rocznica ślubu to rocznica skórzana

Nazwa 3 rocznicy ślubu – rocznica skórzana – odnosi się do cielesnego wymiaru waszego związku i łączącej was intymności. O wygodnych ubraniach mówimy, że są „jak druga skóra”, czyli coś, co jest dla nas naturalne w kontakcie. Pomysł na prezent? Może egzotyczny masaż dla par i szampan wypity w jacuzzi?

4 rocznica ślubu to rocznica kwiatowa

Świętujcie świeżość i radość, jakie niesie wam każdy wspólny dzień. Cztery lata dla małżeństwa oznaczają, że związek jest w rozkwicie. Może dlatego sporo par z takim stażem właśnie w tym czasie decyduje się na potomstwo lub budowę domu.

5 rocznica ślubu to rocznica drewniana

Drewno to solidny budulec, budzi także skojarzenie z domem. Para, która obchodzi 5 rocznicę ślubu – rocznicę drewnianą – z pewnością ma już wypracowane wspólne zasady, którymi kieruje się w codziennym życiu. Drewno czyli drzewo, to także synonim mądrości, którą małżonkowie zdobyli na bazie wspólnych doświadczeń.

6 rocznica ślubu to rocznica cukrowa

Nie każda rocznica musi być poważna! Świętując szóstą rocznicę ślubu spokojnie możecie podejść do swojego stażu na wesoło. Zmysłowy wieczór z... bitą śmietaną lub miodem w roli głównej? Niech będzie słodko, w końcu 6 rocznica ślubu to rocznica cukrowa.

Zobacz także:

7 rocznica ślubu to rocznica wełniana

Wełna to materiał wytrzymały i dający ciepło oraz komfort. Czyż to nie piękne porównanie do małżeństwa z coraz bardziej imponującym stażem? W wełnianą rocznicę ślubu koniecznie zróbcie dla siebie coś, co właśnie z komfortem będzie się kojarzyć. Może wypad do SPA lub... zmiana mieszkania na większe albo auta na bezpieczniejsze?

8 rocznica ślubu to rocznica brązowa

8 rocznica ślubu to rocznica brązowa, bo powoli zespajacie się ze sobą coraz bardziej (jak miedź i cyna), nadal jednak pozostając indywidualnościami (jak brązowe pnie drzew stykających się koronami). Razem tworzycie wspaniały duet, co warto podkreślić na przykład kupnem pięknego rodzinnego stołu lub wypadem na weekend na łono natury. To doskonały pomysł na prezent na 8 rocznicę ślubu.

Najważniejsze nazwy rocznic ślubu i symbolika, która się z nimi wiąże!0

Jeszcze moment i minie dekada waszego wspólnego życia. Glina ma to do siebie, że zasycha, ale skojarzenie rocznicy dotyczy jej stałości, szczególnie po poddaniu jej obróbce w piecu ceramicznym. Bywa trudno i wymaga poświęceń, ale efekt jest przecież zachwycający!

Najważniejsze nazwy rocznic ślubu i symbolika, która się z nimi wiąże!1

Aluminium, według chemików i fizyków, łączy w sobie unikalną kombinację pożądanych wartości, w tym wysoką wytrzymałość, plastyczność, podatność na obróbkę, wysoką odporność na korozję, dobre przewodnictwo ciepła i elektryczności. Czyż to nie piękne skojarzenia z relacją małżonków z 10-letnim stażem?! Dekada razem to rocznica aluminiowa. Ale zleciało!

Najważniejsze nazwy rocznic ślubu i symbolika, która się z nimi wiąże!2

Każdy wspólnie przeżyty rok jest dla małżonków okazją do świętowania, ale im większy staż, tym większa radość. Po 11 latach we dwoje stajecie się stalowi –  wasz związek stale się umacnia, a do tego nabiera eleganckich rysów. Dwunastą rocznicę celebrować będziecie pod hasłem jedwabiu – rzadkiej i cenionej tkaniny. Trzynasta rocznica ślubu będzie należała do koronek, a czternasta – do kości słoniowej. I tak, razem dopłyniecie do 15. rocznicy ślubu, zyskując prawo o świętowania pod hasłem kryształu. 

Dwadzieścia lat to już naprawdę imponujący wynik, dlatego też 20 rocznica ślubu nazywa się porcelanową. Pary z takim stażem małżeńskim mają już często podrośnięte dzieci, znają się na wylot i udało im się pokonać wszelkie przeciwności. Co nie znaczy, że nie trzeba w dalszym ciągu dbać o związek. W końcu porcelana jest nie tylko piękna i cenna, ale i łatwa do stłuczenia. Zainwestujcie więc we wzajemną czułość i wdzięczność za tyle lat partnerowania sobie.

Najważniejsze nazwy rocznic ślubu i symbolika, która się z nimi wiąże!3

25 rocznica ślubu to inaczej srebrne gody
30 rocznica ślubu to jubileusz perłowy
35 rocznica ślubu to koralowa rocznica ślubu
40 rocznica ślubu to rubinowa rocznica ślubu
45 rocznica ślubu to szafirowa rocznica ślubu
50 rocznica ślubu to złota rocznica ślubu lub inaczej złote gody
55 rocznica ślubu to platynowa rocznica ślubu. Ale uwaga! Ma również alternatywną nazwę. 55 rocznica ślubu jest także zwana rocznicą szmaragdową
60 rocznica ślubu to diamentowa rocznica ślubu
65 rocznica ślubu to żelazna rocznica ślubu
70 rocznica ślubu to kamienna rocznica ślubu
75 rocznica ślubu to brylantowa rocznica ślubu
80 rocznica ślubu to dębowa rocznica ślubu

Tyle dekad razem to coś, co macie najcenniejsze. Stąd skojarzenia z najdrogocenniejszymi materiałami, takimi jak kamienie szlachetne. To własnie dlatego nazwy rocznic ślubu tak często do nich nawiązują. Cierpliwe zdobywanie kolejnych szczebli w relacji: wzajemnym szacunku, trosce i miłości jest jak wzbogacanie kolekcji cennej biżuterii. Ile już macie w swojej małżeńskiej szkatułce? Życzymy wam więcej. Kolejnych fantastycznych rocznic ślubu. Miłości i szczęścia.

Artykuł powstał we współpracy z PlanujemyWesele – portalem-katalogiem ślubnym, www.PlanujemyWesele.pl

Najważniejsze nazwy rocznic ślubu i symbolika, która się z nimi wiąże!4