Dawid Ogrodnik to jeden z tych młodych polskich aktorów, któremu szczęśliwie udało się do tej pory uniknąć udziału w rodzimych serialowych produkcjach. Na próżno szukać go zatem w obsadzie M jak miłość, Na wspólnej, a nawet nieco ambitniejszych, jak chociażby Belfer i Pakt. Jesteśmy więc przekonani, że kiedy w jego ręce trafił scenariusz Rojst, najnowszej produkcji platformy Showmax, stwierdził, że w końcu nadarza się odpowiednia okazja, by pokusić się o pracę przy tego typu, obcym mu dotychczas formacie. To, co również mogło przeważyć szalę, to obecność w obsadzie Andrzeja Seweryna. Ogrodnik miał już bowiem okazję pracować u jego boku w jednym z najgłośniejszych w polskim kinie filmów w ostatnim czasie, Ostatniej Rodzinie Jana P. Matuszyńskiego. Wcielił się tam w Tomasza, syna Zdzisława Beksińskiego granego właśnie przez Seweryna. A jaki duet przyszło im stworzyć w najnowszym projekcie Showmax, którego reżyserem i współautorem scenariusza, napisanego razem z Kasprem Bajonem jest Jan Holoubek?

ZOBACZ TAKŻE: Mamy zwiastun 2. sezonu „13 powodów”!

Rojst - nowy serial Showmax: o czym będzie? 

Akcja serialu Rojst rozgrywać się będzie w Polsce lat 80. W jednym z niewielkich miast położonym gdzieś na południowym zachodzie Polski, dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa, w wyniku którego ginie młoda prostytutka i miejscowy działacz komunistyczny. W dodatku, w tym samym czasie samobójstwo popełnia też para nastolatków. W lokalnej gazecie ma pojawić się artykuł na ten temat, a pracuje nad nim Witold Wanycz (Andrzej Seweryn), doświadczony i nieco zgorzkniały dziennikarz. Jednak w tym samym czasie w redakcji zatrudnia się nowy, młody redaktor Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), będący jednocześnie synem wysoko postawionego działacza partyjnego. Piotr postanawia rozpocząć śledztwo na własny rachunek. A im bardziej angażuje się w sprawę, tym głębiej w tytułowy rojst, czyli bagno. 

Trzeba przyznać, że zarys fabuły zapowiada się naprawdę ekscytująco. Podekscytowany jest też twórca, Jak Holubek, który, jak sam przyznał, czekał na realizację takiej produkcji od dawna: 

Od kilku lat marzyłem o tym, by zrealizować serial osadzony w latach osiemdziesiątych - czasie mojego wczesnego dzieciństwa, które do dzisiaj pozostają dla mnie najsilniejszą inspiracją. Bardzo się cieszę, że poza opowieścią i świetnymi bohaterami, jakich wkrótce zobaczą widzowie, udało nam się stworzyć unikalną, mroczną atmosferę świata, w którym rozgrywa się akcja serialu - powiedział reżyser. 

Oprócz duetu Ogrodnik-Seweryn, w obsadzie serialu znaleźli się również Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska, Magdalena Walach, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski oraz Wojciech Machnicki. Za produkcję Rojst odpowiada Studio Filmowe Kadr, które ma na swoim koncie takie obrazy, jak Jesteś Bogiem, Rewers, Sala samobójców). Producentem z ramienia Studia Filmowego Kadr jest Dariusz Sidor, natomiast ze strony Showmax - Jurek Dzięgielewski, a producentem kreatywnym - Krzysztof Rak. Za scenografię odpowiada z kolei Marek Warszewski, za muzykę - Jan Komar,a kostiumy Weronika Orlińska. Zdjęcia odbywały się na Śląsku i w Warszawie.

Premiera serialu zaplanowana jest na 19 sierpnia. A to, czego możemy się spodziewać, zdradza pierwszy oficjalny zwiastun, który właśnie ujrzał światło dzienne. Zobaczcie koniecznie!