Wydaje się, że w XXI wieku jesteśmy na tak zaawansowanym poziomie cywilizacyjnym, że o dyskryminacji nie powinno być mowy. Że panuje równość wszem i wobec. Niestety tak nie jest. Wciąż wiele różnych grup jest dyskryminowanych, co oznacza często jednostkowe dramaty. Jak to zmienić? Zauważyć problem i swój przywilej, który mamy jako przedstawicielki i przedstawiciele większości narzucającej reguły, zacząć dyskutować o problemie, wspólnie wymyślać najlepsze równościowe rozwiązania, które możemy wprowadzić na co dzień w życiu, ale które też powinny zacząć działać systemowo. Indywidualnie możemy rozmawiać ze swoimi bliskimi, aby unaocznić im nierówności i przekonać do bardziej otwartej postawy. Możemy wspierać pozarządowe organizacje walczące z dyskryminacją (wpłacać datki, zgłosić się jako wolontariusz czy wolontariuszka). Ale też mądrze wybierać polityczki i polityków, którzy będą służyć całemu społeczeństwu, a zwłaszcza tym osobom, które potrzebują szczególnego wsparcia. To oczywiście w największym skrócie. 

Converse przełamuje bariery

Szczęśliwie także marki zauważają problem i nie pozostają wobec niego obojętne. Najlepszym przykładem może być najnowsza globalna akcja Converse'a, czyli „Breaking Discrimination Barriers”, która odbywa się także w Polsce. W jej pierwszej odsłonie w Warszawie pojawiły się dwa murale, od których trudno odwrócić wzrok, a które dobitnie przypominają o problemie dyskryminacji, a przede wszystkim o tym, jak ważna jest równość i jak możemy do niej dążyć. Według Conversa streetart to świetna platforma dla artystek i artystów nie tylko do wyrażania siebie, lecz także poruszania istotnych tematów społecznych, do dawania impulsu do dyskusji, do myślenia. Dlatego też marka zaprosiła do udziału w akcji All Stars – kreatywną społeczność z całego świata, która interpretuje hasło „Breaking Discrimination Barriers”. 

Wychowuj chłopców i dziewczynki tak samo, czyli mural autorstwa Barrakuz 

Jak zatem według twórczyń i twórców możemy dążyć do równości? Choćby wychowując chłopców i dziewczynki tak samo, unikając stereotypów płciowych, mówienia, że coś wypada kobiecie, a coś facetowi. Od dziecka powinniśmy wiedzieć, że niezależnie od płci należy się taka sama płaca za tę samą pracę. Że niezależnie od płci czy koloru skóry lub wyznania mamy prawo do godnego traktowania, z szacunkiem. Że niezależnie od tego, czy jesteśmy chłopcem, czy dziewczynką mamy takie samo prawo płakać, bawić się lalkami, wspinać po drzewach czy marzyć o wyprawie na Marsa. 

„Raise boys and girls the same way” to hasło, które w swojej pracy przy ulicy Zamoyskiego na warszawskiej Pradze, na murze kamienicy zamieściła artystka Beata Śliwińska (@barrakuz). Nawiązała ona tym samym do ważnego przesłania płynącego ze słynnego już eseju Chimamandy Ngozi Adichie Wszyscy powinniśmy być feministami i feministkami

„Mój mural pokazuje wsparcie i łączność mimo różnic, jakie nas dzielą. Nieważne, czy jesteśmy z góry, czy z dołu i jak bardzo różnimy się płciowo. Razem stanowimy siłę” – mówi Beata Śliwińska. „Ten rodzaj sztuki może być zaangażowany w tematy ważne, o których, jako twórczyni, chcę mówić. Obraz może czasem mieć siłę rażenia większą niż słowa” – dodaje artystka. 

fot. materiały prasowe Converse

Baśniowa, uniseksowa i inkluzywna kraina, czyli mural Ewy Mos i Alka Morawskiego

Kolejny mural powstał przy warszawskiej Patelni a stworzyli go Ewa Mos (@ewamos) i Alek Morawski (@liskula). Artyści połączyli siły, by pokazać, że ważna jest otwartość, akceptacja i dogadywanie się, bo wszyscy jesteśmy równi. Kolor skóry, płeć czy inne różnice pomiędzy nami nie powinny mieć znaczenia, wpływać na gorsze traktowanie kogoś. Na muralu Ewy i Alka widzimy postaci, które wędrują pomiędzy światami, a każdy bohater czy bohaterka reprezentuje odważnych ludzi, którzy nie boją się zmian i do nich dążą. Mural na Patelni dodatkowo posiada rozszerzoną rzeczywistość – po zeskanowaniu elementów ściany, praca Ewy i Alka ożywa, dzięki czemu
możemy poznać inspirujące historie społeczności All Stars i dowiedzieć się w jaki sposób przełamują bariery i walczą z dyskryminacją.

fot. materiały prasowe Converse

„Planując mural z Ewą, rozmawialiśmy o inkluzywności. Chcieliśmy odejść od stereotypów, ograniczających ram czy ról społecznych. Nasze postaci są różnorodne i same kreują rzeczywistość. Tworzą w murze wyrwy, odsłaniając dynamiczny, baśniowy świat. Mamy moc, żeby tworzyć taki świat, jaki chcemy widzieć” – opowiada Alek Morawski. „Wierzę, że każdy z nas ma w sobie szalony, dziecięcy pierwiastek nieskończonej wyobraźni, gdzie nie ma czegoś takiego jak normy. Niestety często obudowujemy się murem obronnym. Niepotrzebnie! Najwyższy czas go rozwalić i poczuć się komfortowo we własnej skórze – niezależnie od jej koloru, rozmiaru ubrania, wieku, orientacji, płci” – dodaje Ewa Mos.

Converse City Forest

W tym roku w Polsce powstaną jeszcze kolejne murale pod patronatem Converse! Wszystkie przy użyciu farb oczyszczających powietrze. To kontynuacja rozpoczętej w zeszłym roku inicjatywy City Forest. Murale powstają przy użyciu farb fotokatalitycznych, które eliminują cząsteczki zanieczyszczeń z powietrza. W ten sposób w miejscach, gdzie nie jest to możliwe, sadzone są tysiące wirtualnych drzew.

Manifest społeczności All Stars

W ramach akcji przełamywania dyskryminacyjnych barier członkowie i członkinie społeczności All Stars z całego świata przygotowali swój manifest w formie wideo. To niezależne i odważne młode głosy, które wykorzystując sztukę, podejmują zdecydowane kroki w celu przełamania barier nierówności, rasizmu i mizoginii w swoich społecznościach. Przedstawiciele Polski to Bartosz Kolczykiewicz i Magdalena Paul. Magdalena (@magdalenaapaul) ma 20 lat. Jest fotografką i aktywistką. Ludzie, z którymi pracuje, oraz ich historie są dla niej największym motywatorem do dalszych działań. „Aktywizm dla mnie jest formą wyrażenia mojej niezgody z systemem i porządkiem w jakim żyjemy. Poprzez moje działania i proces postępu staram się zmienić otaczającą mnie rzeczywistość“ – deklaruje. Bartosz (@bartecky_) to z kolei 25-letni artysta z Warszawy, który poprzez swoją sztukę opowiada wyjątkową historię. Historię o przekraczaniu norm, łamania stereotypów i celebracji swojego prawdziwego „ja”.

A Tu lista wszystkich bohaterów manifestu.

@slavakiladze
@lescactus_
@je_suis_remy
@maple.things
@the_blue_neighbour
@_oikonomou_
@magdalenaapaul
@bartecky_