Kiedy w kwietniu 2020 roku wypada Pełnia Różowego Księżyca i co dokładnie będzie można oglądać?

Pełnia Różowego Księżyca to jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, które co roku można oglądać w kwietniu w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc (zgodnie z tradycją właśnie w pierwszą niedzielę po kwietniowej pełni obchodzimy święto). Kiedy wypada w tym roku? Pełnię Różowego Księżyca w 2020 roku będzie można oglądać w nocy z 7 na 8 kwietnia. Zjawisko będzie można obserwować już od późnych godzin wieczornych, chociaż by zobaczyć je w pełnej krasie (dosłownie!), najlepiej zarwać noc. Księżyc najpiękniej wyglądać będzie o godzinie 4.35.

Księżycowy kalendarz urody – pic na wodę, czy coś w tym jest? ( i czym do cholery jest w takim razie antropozofia?!) >>>

Pełnia Różowego Księżyca – co to takiego?

Nie liczcie jednak na to, że Księżyc tej nocy będzie różowy (niestety). Nazwa pełni nie pochodzi bowiem od koloru satelity, ale od koloru kwiatu, który pączkuje w tym czasie – ciemnoróżowego floksa (inaczej płomyka) rosnącego w Ameryce Północnej (a to właśnie jej rdzennym mieszkańcom pełnia zawdzięcza swą nazwę). Nie zmienia to jednak faktu, że Pełnia Różowego Księżyca należy do jednych z najpiękniejszych. W kwietniową noc Księżyc znajduje się bowiem najbliżej Ziemi, wydaje się więc o 14% większy i o 30% jaśniejszy niż podczas „normalnej” pełni. Jedyny minus? Świecić będzie tak mocno, że na jego powierzchni próżno szukać charakterystycznych kraterów – chcąc je zaobserwować, lepiej spojrzeć na Księżyc kilka dni przed lub kilka dni po Pełni Różowego Księżyca. Magiczne!