Podróżowanie z bagażem podręcznym to spore udogodnienie, jednak w przypadku dwóch najpopularniejszych linii lotniczych Ryanair i WizzAir będzie niestety coraz bardziej problematyczne. I co więcej, poważnie podważa trafność pojęcia "tanich lotów". Zresztą, już nie pierwszy raz. 

ZOBACZ TAKŻE: Kochacie koty, morze i Grecję? Praca marzeń czeka!

Ryanair likwiduje darmowy bagaż podręczny

Ci, którzy podróżowali liniami Ryanair do tej pory, mogli zabrać na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego: mniejszy o wymiarach 35x20x20 cm, czyli. np torebka lub niewielki plecak, oraz większy o wymiarach 55 x40 x 20 cm, czyli zazwyczaj torbę na kółkach ważącą nie więcej, niż 10 kg. Z tym, że ta druga bezpłatnie trafiała do luku, a jeśli chciało się ją mieć przy sobie, należało wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład. Od 1 listopada za ten większy bagaż podręczny trzeba będzie płacić 6 lub 8 euro, w zależności od tego, czy wykupicie tę usługę od razu przy rezerwacji, czy zdecydujecie się na nią później. Uiszczenie takiej opłaty Ryanairowi umożliwi Wam zabranie na pokład zarówno małego (40x20x25 cm), jak i dużego bagażu (55x40x20 cm) podręcznego. Jeśli nie zdecydujecie się na taką opcję, nadal darmowy będzie mały bagaż podręczny, którego wymiary ulegną zmianie z 35x20x20 cm na 40x20x25 cm

Zmiany te wejdą w życie 1 listopada, ale uwaga - będą dotyczyć wszystkich lotów odbywających się od tego dnia, także tych wykupionych wcześniej. Warto pamiętać, że jeśli nie weźmiecie pod uwagę nowych warunków irlandzkich linii i dotrzecie do bramki z dużym bagażem, którego nie opłacicie wcześniej, będziecie musieli zapłacić za niego 25 euro. A ten oczywiście i tak trafi do luku bagażowego.

Wizz Air też wprowadził nowe zasady przewozu bagażu podręcznego 

Nie mamy też dobrych wiadomości dla podróżujących z węgierskim przewoźnikiem. Od 24 sierpnia tylko ci pasażerowie, którzy mają wykupioną usługę Wizz Priority mogą zabrać na pokład dwie sztuki bagażu: jedną o wymiarach 55x40x23 cm oraz drugą, mniejszą o wymiarach 40x30x18 cm. Jeśli natomiast nie zdecydujecie się na opcję Wizz Priority, możecie podróżować tylko z jedną sztuką bagażu i to nie przekraczającą wymiarów 40x30x18 cm i to ją możecie zabrać na pokład. Jeśli jest większa, musicie ją nadać przy stanowisku odprawy przed przejściem kontroli bezpieczeństwa. Ta usługa jest bezpłatna. 

ZOBACZ TAKŻE: Pakowanie walizki: jak zrobić to szybko, sprawnie i jakich błędów unikać?