25.03.2021 rząd wprowadził nowe obostrzenia w związku z pandemią

Ubiegłoroczną Wielkanoc w większości spędziliśmy z dala od bliskich – jedynie w gronie domowników. Z nadzieją, że za rok będzie już normalnie. Niestety, pandemia koronawirusa trwa w najlepsze, stale krzyżując nam szyki. Co gorsza, liczba zarażonych niepokojąco rośnie... Dziś padła rekordowa od początku pandemii liczba zakażeń, przekraczająca 30 tysięcy – dokładnie 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków. To właśnie dlatego rząd zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia. Do publicznej wiadomości zostały podane dziś, tj. 25 marca 2021 roku podczas specjalnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Jakie nowe zasady będą nas obowiązywać? Nie trzymamy was dłużej w niepewności.

„Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia” – rozpoczął konferencję premier Morawiecki, podkreślając, że w tej chwili zajętych jest aż 70% łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Dodał, że w tej chwili jedyną nadzieją są szczepienia, a także... zaostrzenie obostrzeń. „Sytuacja epidemiologiczna nie pozostawia nam zbyt wiele swobody (...). Mam nadzieję, że Polacy to rozumieją. (...) Jesteśmy w sytuacji kryzysowej” – powiedział.

Od kiedy do kiedy nowe obostrzenia?

Dlatego oprócz dotychczasowych obostrzeń, które wciąż będą obowiązywać, pojawią się nowe. Które będą obowiązywać już od najbliższej soboty, tj. 27 marca 2021 roku – do 9 kwietnia br., kiedy to rząd znów zajmie stanowisko w tej sprawie.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne ponownie zostaną zamknięte!

Od soboty, 27 marca 2021 roku ponownie zostaną zamknięte zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Ich działalność zostanie zawieszona do 9 kwietnia, kiedy to, jak zapewnił Minister, pojawią się nowe regulacje. Zamknięte zostaną także sklepy meblowe i markety budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych (zajmujące się sprzedażą detaliczną), a także przedszkola i żłobki (z wyłączeniem tych przeznaczonych dla dzieci przedstawicieli służby zdrowia i służb porządkowych). Co będzie z kościołami? One wciąż pozostaną otwarte, ale w nowym reżimie sanitarnym – od soboty obowiązywać będzie nowy limit osób – 1 osoba na 20 m2. Obowiązkowe pozostaną maseczki, a także konieczność zachowania 1,5-metrowych odstęgranic pów między ludźmi. Mocno ograniczona będzie także działalność obiektów sportowych – jedynie do sportu zawodowego. Pozostałe obiekty mają być zamknięte.

Czy będzie zakaz przemieszczania się na święta wielkanocne?

Przed konferencją wielu z nas zastanawiało się, czy będzie można się przemieszczać na Wielkanoc. Dziś wiemy już, że tak – zakaz przemieszczania się na terenie kraju nie zostanie wprowadzony. Premier Morawiecki zaapelował jednak do Polaków, by święta spędzili w bardzo ścisłym gronie – najlepiej wyłącznie domowników. 

 Praca zdalna rekomendowana

Ponieważ głównym ogniskiem zakażenia według analiz pozostają miejsca pracy, Minister Zdrowia zalecił, by w miarę możliwości pracować zdalnie.