To wcale nie jego dzisiejsze zastosowanie było celem stworzenia tego wynalazku – mówi dzisiaj o krążku menstruacyjnym Flex, jedna z jego twórczyń.

Lauren Schulte postanowiła wcielić swój projekt w życie, bo przeszkadzał jej brak alternatywy, jeśli chodzi o środki higieniczne, po które można sięgnąć w trakcie miesiączki: tampony powodowały infekcje, podpaski były niehigieniczne, a kubeczek menstruacyjny miał tendencje do przemieszania się i przestawał spełniać swe zadanie. Za to krążek przypominający z wyglądu prezerwatywę, a działający trochę na zasadzie wspomnianego kubeczka, okazał się być w pełni bezpieczny. Co więcej, blokował odpływ krwi na zewnątrz nawet do 12 godzin i szybko znalazł zgoła inne, nieoczekiwane zastosowanie.

ZOBACZ TAKŻE: Powstały majtki wielokrotnego użytku! Dzięki nim raz na zawsze zapomnicie o tamponach i podpaskach w czasie okresu! >>>

Dla par, które seksu w trakcie miesiączki nie traktowały jako tabu, ale dla których wiązał się z on niedogodnościami w postaci poplamionej pościeli czy przymusu robienia sobie przerwy na szybki prysznic, wynalazek ten okazał się wybawieniem. Likwidując wszystkie minusy okresu, przywrócił im bowiem 12 tygodni wyjęte tego powodu z życia seksualnego na przestrzeni roku.  

I to właśnie ta funkcja przysporzyła dyskowi menstruacyjnemu szerokie grono sympatyków. Na jakiej zasadzie to działa? Flex aplikuje się w podobny sposób co antykoncepcyjny krążek dopochwowy, tak, by znalazł się u zewnętrznego ujścia szyjki macicy. Materiał, z którego dysk jest stworzony dopasowuje się do naszych wewnętrznych kształtów utrzymując go w jednym miejscu i uniemożliwiając mu wypadnięcie.

Lauren Schulte i Erika Jensen, czyli twórczynie tego genialnego wynalazku świętują podwójnie - nie tylko bowiem dają kobietom do dyspozycji nowe przełomowe udogodnienie na czas okresu, ale też przywracają do przestrzeni publicznej bardzo drażliwą kwestię, jaką niezmiennie jest sama miesiączka.

Cena takiego miesięcznego setu zawierającego 8 sztuk Flexa to 15 dolarów. Zła wiadomość jest taka, że póki co menstruacyjny dysk dostępny jest jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie możemy się doczekać (i nie omieszkamy was powiadomić) kiedy będą dostępne także u nas! Spróbujecie?  

ZOBACZ TAKŻE: Co jeść w trakcie okresu? Tych kilka składników doda Ci mocy! >>>

Zobacz także: