Historia Parady Równości w Polsce

Warszawska tęczowa parada odbywa się od 2001 roku. Jej inicjatorem i pierwszym organizatorem był Szymon Niemiec, były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce (ILGCN-Polska), obecnie zwierzchnik Zjednoczonego Kościoła Chrześcijańskiego. Dziś za organizację Parady Równości odpowiada Wolontariat Równości z prezeską Julią Maciochą na czele. Każdego roku warszawska manifestacja przyciąga coraz więcej osób, w tym młodych, jak i zyskuje kolejnych partnerów, którzy chcą wspierać równość. W 2018 roku w Paradzie Równości udział wzięło około 40 tysięcy osób, tym razem organizatorki i organizatorzy spodziewają się jeszcze więcej osób LGBT, ich sojuszniczek i sojuszników.
 

Postulaty Parady Równości 2019

Na świecie marsze, parady czy inne tego typu wydarzenia zwykle określane są jako pride, są wyrazem dumy z bycia sobą, z różnorodności społeczności LGBT. W Polsce, zwłaszcza w kontekście warszawskiej Parady, mowa jest o równości, bo wciąż nie wszystkie grupy, nie tylko osoby LGBT, nie mają w naszym kraju zapewnionych równych praw, a lista postulatów Parady Równości wydłuża się.

Oczywiście na szczycie listy pojawiają się takie kwestie jak żądanie ochrony przed dyskryminacją i wykluczeniem ze strony państwa, wprowadzenia polityki antydyskryminacyjnej, regulacji ułatwiających osobom transpłciowym prawne potwierdzenie płci zgodnej z ich odczuciami czy wprowadzenie równości małżeńskiej. Ale znajdziemy też żądania „zniesienia barier ograniczających dostęp do dóbr kultury, miejsc rozrywki, a także innych miejsc publicznych osobom z wszelkimi niepełnosprawnościami, rodzicom z wózkami dziecięcymi i osobom poruszającym się na rowerach”. Jest mowa o uchodźcach, kobietach czy ochronie środowiska, a więc wszystkich obecnie palących sprawach. Nic też dziwnego, że wiele osób także spoza społeczności LGBT czuje, że udział w Paradzie Równości to po prostu opowiedzenie się za lepszą, bardziej sprawiedliwą rzeczywistością.

Orange Warsaw Festival 2019: Troye Sivan dał jeden z najlepszych koncertów na festiwalu. I nie chodzi tylko o muzykę!
 

Plan Parady Równości 2019

Parada Równości 2019 wystartuje w sobotę 8 czerwca o godzinie 15:00 z ulicy Świętokrzyskiej (punkt między metrem Świętokrzyska a ulicą Emilii Plater). Od godziny 10:00 w Parku Świętokrzyskim będzie też funkcjonowało Miasteczko Równości, a o 22:00 w klubie Metropolis odbędzie się oficjalne After Party Parady Równości. Trwa również Tydzień Równości, w ramach którego odbywają się wydarzenia kulturalne, jak i można uzyskać wsparcie psychologiczne czy przetestować się pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową.
 

Homofobia vs. marsze po równość

W naszym kraju z roku na rok rośnie nie tylko frekwencja na Paradzie Równości, lecz także odbywają się marsze równości w kolejnych miastach, często małych ośrodkach, gdzie osobom LGBT trudno jest się wyoutować, gdzie panuje homofobia. Rola takich wydarzeń jest więc duża w kształtowaniu świadomości społecznej, oswajaniu z tym tematem mieszkańców i okazywaniu wsparcia osobom homoseksualnym, transpłciowym itd.

Marka Esprit stworzyła unisexową kolekcję w duchu LGBTQ

Warto też wspomnieć, że duże marki angażują się i wspierają równość. Na ulicach Warszawy można zobaczyć banery marki lodów Ben&Jerry’s, która jest mocno zaangażowana we wspieranie społeczności LGBT, to jest w jej DNA. Tym razem we współpracy z organizacją Miłość Nie Wyklucza skupiła się na postulacie równości małżeńskiej dla wszystkich. Z kolei Netflix na ulicach stolicy umieścił plakaty z bohaterami swoich produkcji (np. Otisem z Sex Education) i hasłem „Bądź kimkolwiek chcesz”. W tegoroczną Paradę mocno zaangażowany jest też Levi’s, który od kilku lat wypuszcza tęczowe kolekcje.

IKEA wypuściła nową wersję niebieskiej torby. Kultowa Frakta w kolorach tęczy, wspierając ruch LGBT

Jednak wspieranie społeczności LGBT czy wypuszczanie specjalnych kolekcji bywa krytykowane, zwłaszcza kiedy brandy na innych polach nie działają etycznie. Trzeba jednak przyznać, że w naszym kraju oficjalne tęczowe działania można uznać za śmiałe posunięcie wobec homofobii części społeczeństwa i obecnie rządzących.

Dlatego tym bardziej jeśli jesteście za równością i szacunkiem dla wszystkich – spotkajmy się na Paradzie Równości!

Tutaj znajdziecie link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/583522465431252/

Strona Parady: https://www.paradarownosci.eu/pl/strona-glowna/

Zobacz także: