W bogatej serialowej ofercie Netflixa nie brakuje również hiszpańskich produkcji. A zdecydowanie największą popularnością nie tylko w Europie cieszy się Dom z papieru. Obraz, którego pomysłodawcą jest Álex Pina opowiada historię Profesora (Álvaro Morte), który zamierza obrabować hiszpańską mennicę, a do wykonania tego planu rekrutuje skrajnie różne osobowości, którym nadaje pseudonimy będące nazwami znanych miast, każde nosić czerwone kombinezony oraz maski z podobizną Salvadora Dalego. W planie doskonałym Profesora oczywiście pojawia się kilka nieoczekiwanych przez niego samego zwrotów akcji, a jednej z nich staje się punktem zapalnym przeprowadzenia kolejnego napadu, tym razem na Bank Hiszpanii. Ciągle nie wiemy, jak zakończy się ta misja, ponieważ póki co Dom z papieru doczekał się 4. sezonów, a w przygotowaniu jest 5., niestety już ostatni Oprócz Alvaro Morte w La casa de papel w rolach głównych oglądamy Úrsulę Corberó (Tokio), Albę Flores (Nairobi), Darko Perica (Helsinki), Itziar Ituño (Lizbona), Enrique Arce (Arturo), Esther Acebo (Sztokholm), Miguela Herrána (Rio) czy Jaime Lorente (Denver).

Tych dwóch ostatnich mogliśmy oglądać także w innym hiszpańskim serialu Netflixa Szkoła dla elity. To już nieco inny klimat, choć nie brakuje w nim trzymających w napięciu zwrotów akcji jak w Domu z papieru. Jaime Lorente wciela się w Nano, brata Samuela (Itzan Escamilla), który razem z Christianem (Miguel Herrán) oraz Nadią (Mina El Hammani) trafia do Las Encinas, szkoły dla bogatych dzieciaków. Różnice klasowe szybko rodzą konflikty, ale cała fabuła kręci się wokół zabójstwa Mariny (María Pedraza, prywatnie partnerka Jaime Lorente), jednej z lepiej urodzonych bohaterek serialu. Jej brat Guzman (Miguel Bernardeu) nie ma wątpliwości, że za śmierć Mariny odpowiedzialny jest Nano. Początkowo tak też uważa policja. Poźniej jednak okazuje się, że wiedzę, kto naprawdę zabił dziewczynę, mogą posiadać jej dawni znajomi — Polo (Alvaro Rico), Ander (Arón Piper) i Carla (Ester Exposito). Zanim Szkoła dla elity pojawiła się na platformie Netflix zajawiana była jako kolejna Plotkara. Ale oprócz szkolnych mundurków i miłosnych intryg wspólnych mianowników jest raczej niewiele. Niemniej jednak Élite obejrzeć warto, a do tej pory powstały 3 sezony tej produkcji, premiera 4. zaplanowana jest na 18 czerwca 20201 roku, a 5. została już potwierdzona. 

Seriale hiszpańskie na Netflix – co warto obejrzeć? 

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o seriale rodem z Półwyspu Iberyjskiego na Netflix. W katalogu „seriale hiszpańskie” na platformie znajdziecie znacznie więcej tytułów. A my wybraliśmy te najciekawsze, którym naszym zdaniem zasługują na zainteresowanie.

„Bałagan, jaki zostawisz” („El desorden que dejas”) 

W liceum w małym miasteczku w Galicji pracę rozpoczyna nowa nauczycielka, Raquel (Inma Cuesta), Okazuje się, że jej poprzedniczka – Viruca (Bárbara Lennie) zginęła w tajemniczych okolicznościach. Raquel postanawia dowiedzieć się, co się stało i zaczyna wpadać w wir tajemnic i kłamstw. To sprawia, że jej życie nigdy nie będzie już takie jak wcześniej. Jednego z jej uczniów gra Arón Piper, czyli Ander ze Szkoły dla elity. 

„Uwięzione” („Vis a vis”) 

Uwięzione to kolejny serial, za który odpowiedzialny jest Álex Pina, twórca kultowego Domu z papieru. A na ekranie zobaczymy Albę Flores (Dom z papieru), Najwę Nimri (Dom z papieru) oraz Maggie Civantos (Telefonistki). To historia naiwnej dziewczyny, którą chłopak wrobił w defraudację dużych pieniędzy, w wyniku czego trafia do więzienia i musi szybko nauczyć się brutalnych reguł panujących za kratami. 

„Telefonistki („Las chicas del cable”)

Akcja serialu rozpoczyna się w 1928 r. w Madrycie. Otwarcie w centrum miasta siedziby państwowej spółki telefonicznej przyciąga uwagę setek dziewcząt, które pragną zacząć pracować jako telefonistki w jedynym miejscu dającym im w tych czasach możliwość zrealizowania własnych postępowych aspiracji. Cztery pochodzące z bardzo różnych środowisk kobiety rozpoczynają pracę w centrali. Od tej chwili zazdrość, zawiść i zdrada będą każdego dnia towarzyszyć głodowi sukcesu, przyjaźni i miłości.

„Sky Rojo”

To kolejny serial od twórców Domu z papieru. Coral, Wendy i Gina uciekają w poszukiwaniu wolności, a w pogoń za nimi ruszają Moisés i Christian, czyli zbiry Romea — alfonsa i właściciela klubu nocnego Las Novias. Podczas swojej szalonej podróży dziewczyny co chwila muszą radzić sobie z nowymi zagrożeniami, a ich jedynym planem jest po prostu przeżyć jeszcze chociaż 5 minut.

Zobacz także:

„Valeria”

Valeria jest pisarką w kryzysie twórczym i kobietą w kryzysie małżeńskim. Na szczęście są przy niej Carmen, Lola i Nerea — najlepsze przyjaciółki, które wspierają ją w jej przejściach i chętnie dzielą się własnymi przygodami. Oto czwórka kobiet, których życie to szalony wir pełen miłości, przyjaźni, zazdrości, zdrad, wątpliwości, zawodów sercowych, tajemnic, pracy, radości i planów na przyszłość.

„Toy Boy”

Tancerz erotyczny zostaje oskarżony o zabicie męża swojej kochanki. Mężczyzna z pomocą młodej prawniczki próbuje ustalić, kto chce go wrobić w morderstwo.  W jednej z głównych ról znana z Domu z papieru i Szkoły dla elity, María Pedraza. 

„White Lines”

Ciało kultowego DJ-a z Manchesteru zostaje odnalezione 20 lat po jego tajemniczym zniknięciu z Ibizy. Jego siostra wraca na piękną hiszpańską wyspę, by odkryć, co się stało. Tam trafia do ekscytującego świata nocnych klubów, kłamstw oraz sekretów i zostaje zmuszona do konfrontacji z mroczniejszą stroną swojego charakteru w miejscu, w którym wszyscy żyją na krawędzi.

„Życie bez pozwolenia” („Vivir sin permiso”)

Chory na Alzheimera baron narkotykowy z hiszpańskiej Galicji chce przejść na emeryturę. Jego zastępca planuje jednak wyrwać imperium z rąk spadkobierców. Serial oparty jest na opowiadaniu pisarza Manuela Rivasa, który odnosi się do brutalnej przeszłości i teraźniejszości handlu narkotykami w Galicji.  

„Hokeistki” („Les de l'hoquei”)

Serial opowiada historię żeńskiej drużyny hokeja na rolkach. Ekipa młodych, ambitnych dziewczyn ma przed sobą nowy sezon. Nagle dowiaduje się, że ich trener postanowił zrezygnować, bo dostał lepszą ofertę pracy, a pilnie potrzebuje pieniędzy. Dziewczyny jednak nie dają za wygraną i organizują zrzutkę pieniężną na trenera, aby został z ich drużyną.