Lady Gaga została oskarżona o plagiat. Chodzi o licznie nagradzaną piosenkę Shallow, ze ścieżki dźwiękowej do filmu Narodziny gwiazdy. Amerykański muzyk, Steve Ronsen, uznał, że utwór jest kopią jego piosenki - Almost z 2012 roku. Wokalista nie jest zbyt popularny, a w serwie Soundcloud (przed zdobyciem medialnego rozgłosu) piosenka liczyła zaledwie kilkaset odsłon. Muzyk twierdzi, że w przeboju została wykorzystana taka sama sekwencja akordów. Swoje oskarżenia skomentował słowami:    

Wiele osób zwróciło mi uwagę na to, że „Shallow" brzmi jak moja piosenka. To nie ja to wyszukałem, nawet nie widziałem filmu (ale słyszałem, że jest niezły). Cenię Lady Gagę i chciałbym dotrzeć do sedna tej sprawy. Są też inni współautorzy piosenki, w tym Mark Ronson. Poprosiłem o opinię muzykologa, który zgadza się, że te utwory są podobne. Chciałbym, by ktoś zbadał potencjalne naruszenie moich dóbr. Chciałem polubownie rozwiązać sprawę, mój pełnomocnik dostarczył kilka miesięcy temu prawnikom Lady Gagi na ich prośbę oficjalny raport znanego muzykologa i profesora. Potwierdził w nim, że istnieją spore podobieństwa w obrębie tempa, melodii, rytmu oraz harmonii między tymi piosenkami.

Lady Gaga ma nowego chłopaka! I nie jest nim Bradley Cooper>>>

Shallow Lady Gagi to plagiat? Prawnik artystki skomentował sprawę!

Prawnik Lady Gagi odpowiedział na zarzuty. W oświadczeniu możemy przeczytać, że powołani w sprawie muzykolodzy nie znaleźli między Shallow i Almost podobieństw, które byłoby można uznać za plagiat. Nawet ekspert, na którego wcześniej powoływał się Ronsen przyznał, że zastosowany zestaw dźwięków jest powszechny i dość często używany w piosenkach. Prawnik piosenkarki dodał, że oskarżenie jest próbą zarobienia łatwych pieniędzy kosztem odnoszącej liczne sukcesy Lady Gagi. 

Muzykolodzy podkreślają, że użyta w obu piosenkach progresja akordów G, A i B to bardzo popularna sekwencja muzyczna, wykorzystywana w utworach od lat. Nic więc dziwnego, że kompozycje oparte na tych samych akordach wydają się podobne. Internauci zauważyli, że istnieje małe prawdopodobieństwo aby artystka w ogóle słyszała Almost, tym bardziej, że piosenka na YouTubie znalazła się dopiero w kwietniu tego roku. Warto także zaznaczyć, że za stworzenie Shallow odpowiada również Mark Ronson, Andrew Wyatt oraz Anthony Rossomando.

Poniżej możecie wysłuchać obu utworów i sami ocenić na ile wyraźne jest podobieństwo melodii.