Siemię lniane to małe i niepozorne ziarenka lnu pospolitego, które jednak skrywają ogromne możliwości. Niewiele osób wie, że są zaliczane do tak zwanych superfoods, czyli jedzenia, które ma specjalne, mocno odżywcze właściwości. Nasiona lnu mogą być też wykorzystywane do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Świetnie sprawdzą się na przykład w postaci maseczek. Jak stosować siemię lniane na twarz? Podpowiadamy. 

Siemię lniane na twarz – efekty 

Niepozorne siemię lniane jest skarbnicą niezwykle dobrych dla naszej skóry składników aktywnych. Znajdziemy w nim między innymi: 

  • witaminy z grupy B
  • witamina E 
  • witamina C 
  • kwasy omega-3, omega-6 i omega-9
  • cynk 
  • wapń 
  • magnez 
  • przeciwutleniacze 
  • aminokwasy 
  • ligany 

Nasiona lnu są coraz częściej wykorzystywane w kosmetyce. Regularnie stosowane mogą widocznie poprawić stan skóry twarzy, szyi i dekoltu. Dzięki zawartości witaminy C siemię lniane rozjaśnia cerę i pomaga w walce z przebarwieniami. Cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega pomagają w leczeniu trądziku i egzemy. Witaminy z grupy B nawilżają i ujędrniają skórę, witamina E jest bardzo silnym przeciwutleniaczem i ma silne działanie przeciwstarzeniowe. 

Siemię lniane na twarz – jak je stosować? 

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, siemię lniane ma świetny wpływ na poprawę kondycji naszej cery. Nawilża i odżywia skórę, jest źródłem niezbędnych dla funkcjonowania organizmu witamin i minerałów. Jak stosować siemię lniane na twarz? Powinniśmy zacząć od ugotowania ziaren lub zalania zmielonego lnu gorącą wodą. Po kilku minutach ziarna przyjmą kisielową konsystencję. Wystarczy, że nałożymy odrobinę papki na wacik i przemyjemy nim oczyszczoną skórę twarzy. Zabieg możemy powtarzać raz lub dwa razy dziennie. 

Jak jeszcze możemy stosować siemię lniane na twarz? Na przykład w formie domowych maseczek, które świetnie nawilżą, odżywią oraz ujędrnią skórę. 

Siemię lniane na twarz – maseczki DIY 

Coraz większa ilość osób robi swoje własne kosmetyki. Nic dziwnego, ponieważ składniki naturalnych, odżywczych i dobrych dla naszej skóry masek najczęściej znajdziemy w naszych szafkach kuchennych czy spiżarni. Jak zrobić samodzielnie maseczkę z siemienia lnianego na twarz? Poniżej nasze ulubione przepisy.

Maseczka z siemienia lnianego i płatków owsianych 

Składniki zawarte w płatkach owsianych mają działanie odżywcze, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Maseczka z siemieniem lnianym i płatkami owsianymi jest świetnym sposobem na wygładzenie skóry i walkę z pierwszymi oznakami jej starzenia. 

Zobacz także:

Składniki: 

  • łyżka siemienia lnianego, w płatkach lub w proszku 
  • 100 ml wody 
  • łyżka płatków owsianych błyskawicznych lub górskich 
  • opcjonalnie: łyżeczka jogurtu naturalnego, miodu lub miąższu z awokado 

Przygotowanie: 

  1. Ziarna siemienia lnianego zalej wodą i zagotuj w garnku (jeśli używasz lnu w proszku, zalej go gorącą wodą i pozostaw pod przykrywką na przynajmniej 10 minut). 
  2. Płatki owsiane zalej gorącą wodą i pozostaw pod przykryciem na 3 minuty. 
  3. W czystej miseczce wymieszaj siemię lniane i płatki owsiane. Jeśli chcesz wzmocnić odżywcze działanie maseczki, dodaj do niej jogurt naturalny, miód lub miąższ z awokado. 
  4. Maseczkę nakładaj na oczyszczoną i wysuszoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. 
  5. Pozostaw ją na 15 – 25 minut a następnie zmyj ciepłą wodą. 

Maseczka z siemienia lnianego i miodu 

Maseczka na twarz z siemienia lnianego i miodu najlepiej sprawdzi się u osób o cerze suchej i wrażliwej. Składniki zawarte w miodzie mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Miód odżywia i nawilża skórę, przyspiesza gojenie się ran, jest naturalnym antyoksydantem. 

Składniki: 

  • łyżka ziaren lub zmielonego siemienia lnianego 
  • 125 ml wody 
  • łyżka miodu naturalnego, na przykład gryczanego lub wrzosowego 

Przygotowanie: 

  1. Siemię lniane w ziarnach ugotuj w 125 ml wody (jeśli używasz zmielonego lnu zalej go gorącą wodą i pozostaw pod przykryciem przez przynajmniej 10 minut). 
  2. Papkę z lnu przełóż do czystej miseczki, dodaj dużą łyżkę naturalnego miodu. Całość dokładnie wymieszaj. 
  3. Maskę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na 20 – 30 minut, a następnie zmyj ją ciepłą wodą. 

Maseczka z siemienia lnianego i jogurtu 

Ta maseczka z siemienia lnianego jest polecana przede wszystkim osobom o cerze trądzikowej i problematycznej. Składniki zawarte w jogurcie naturalnym mają działanie ściągające, kojące i łagodzące stany zapalne. Dodatkowo pomagają regulować wydzielanie sebum, nawilżają skórę i zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Sok z cytryny działa antybakteryjnie, zmniejsza widoczność przebarwień i rozjaśnia skórę. 

Składniki: 

  • 2 łyżeczki siemienia lnianego w ziarnach lub 1 łyżka siemienia lnianego w proszku 
  • 100 ml wody 
  • łyżka jogurtu naturalnego 
  • łyżeczka soku z cytryny 

Przygotowanie: 

  1. Ziarna siemienia lnianego zagotuj w 100 ml wody (jeśli używasz siemienia lnianego w proszku, zalej go gorącą wodą i odstaw na około 10 minut). 
  2. Papkę z lnu przełóż do czystej miseczki i dodaj do niej łyżkę jogurtu naturalnego oraz łyżeczkę soku z cytryny. Całość dokładnie wymieszaj. 
  3. Gotową maseczkę nałóż na oczyszczoną i wysuszoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostaw ją na 15 – 20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. 

Uwaga! Pamiętaj, aby przed nałożeniem którejkolwiek z masek wykonać próbę uczuleniową, szczególnie, jeśli masz cerę wrażliwą, alergiczną czy skłonną do podrażnień.