W dzisiejszym świecie nasze życie kręci się wokół technologii, nieustannie „gonią” nas terminy i wydaje nam się, że wiecznie jesteśmy w niedoczasie. W takim chaosie znalezienie chwili spokoju i zatrzymanie się, by po prostu odetchnąć, jest coraz trudniejszym zadaniem. W wielu z nas rodzi się więc silne pragnienie odnalezienia równowagi, chęć nauczenia się doceniania prostych przyjemności i piękna natury. Naprzeciw temu wychodzi filozofia slow life, której praktykowanie ma wpłynąć na poprawę dobrostanu i zdrowia psychofizycznego każdej i każdego z nas. W artykule odkryjemy przed wami tajniki koncepcji slow life. Opowiemy wam, jak ta coraz popularniejsza filozofia może wpłynąć na jakość waszego życia, gdzie szukać możliwości spowolnienia i sprawiać, by chwile nabierały wyjątkowego znaczenia.

Zapraszamy was w podróż do zrozumienia, jak być obecnym w chwili, uważnym na swoje wybory i świadomym otoczenia. Wskażemy wam konkretne, praktyczne wskazówki, jak żyć wolnej i odnajdywać radość w prostocie i pięknie otaczającego świata.

Slow life – co to takiego i skąd się wzięło? Definicja i geneza

Slow life to termin opisujący filozofię życia, opierającą się o działania mające na celu zwolnienie tempa życia i propagującą większą świadomość własnych działań i otoczenia. Koncepcja stawia nacisk na podejmowanie prób poprawy jakości życia poprzez docenianie drobnych przyjemności oraz budowania głębszych relacji z samym sobą, innymi ludźmi i otaczającym światem.

Slow life wywodzi się od ruchu slow (znanego także pod nazwą slow movement), który narodził się we Włoszech w latach 80. XX, a dokładnie w 1986 roku. To właśnie wtedy włoski krytyk kulinarny, Carlo Petrini zaprotestował przeciwko restauracjom typu fast food, których nadrzędnym celem było (i jest) podawanie dań w przyspieszonym tempie wiecznie spieszącym się ludziom. W opozycji do tego - bądź co bądź - niezdrowego trybu życia zaproponował i zaczął propagować slow food, promujący spożywanie zdrowej, lokalnej i tradycyjnej żywności, a także celebrowanie posiłków jako momentów wspólnego doświadczania.

Z czasem idea slow rozszerzyła się na inne dziedziny życia. Powstało m.in. slow fashion, polegające na racjonalnych zakupach, skupionych na kompletowaniu garderoby w oparciu o mniejszą ilość rzeczy, ale dobrych jakościowo, czy slow travel, czyli podróżowanie w zwolnionym tempie, by mieć możliwość kolekcjonowania wrażeń, wspomnień i doświadczeń, a nie kolejnych punktów na mapie. W każdym z tych aspektów podstawa pozostała ta sama - ruch slow ma dążyć do przeciwdziałania przyspieszonemu tempu współczesnego życia. Ruchy slow mają na celu przypomnienie nam o wartościach i korzyściach płynących z bycia bardziej świadomym i zrównoważonym w naszych wyborach. Zachęcają do zatrzymania się, obserwowania otaczającego świata, pielęgnowania relacji, nieustannego przypominania sobie, że życie to nie tylko wyścig, ale podróż pełna odkryć i pięknych chwil.

Slow life – zasady, czyli jak zacząć życie w stylu slow

Współczesne problemy spotęgowane przez stres, czy przeciążenie informacyjne powodują zatracanie autentycznego kontaktu z ludźmi i naturą. Zgodnie z założeniami slow life kluczowe jest więc poszukiwanie równowagi, spokoju i nadawanie znaczenia swoim działaniom. Przewartościowanie swojej codzienności do życia w stylu slow może być rewolucją - wymaga bowiem zmiany codziennych nawyków i skupieniu się na bardziej odpowiedzialnym podejmowaniu wyborów.

Nie zaczynaj swojej przygody ze slow life robiąc wszystko z poniższej listy na raz. Podejmij kilka kroków i zacznij je praktykować, a następnie woli, sukcesywnie wdrażaj kolejny. Gotowy/gotowa? To do dzieła!

Zobacz także:

 1. Rozwijaj samoświadomość: Zacznij od rozbudowywania swojej samoświadomości. Zastanów się nad tym, co naprawdę jest dla ciebie istotne. Rozważ, jakie są twoje wartości, cele i priorytety. To pomoże ci skupić się na tym, co ma naprawdę znaczenie. Rozpisz je na kartce - będzie ci znacznie łatwiej je realizować.
 2. Zwolnij tempo życia: Wydłuż czas poświęcony na codzienne czynności. Rano, zamiast się spieszyć, poświęć chwilę na spokojne śniadanie. Pracując, wprowadź przerwy na głębokie oddychanie lub krótki spacer. W miarę możliwości eliminuj pośpiech.
 3. Wprowadź do swojego życia minimalizm: Uporządkuj swoje otoczenie i ogranicz zbędne rzeczy. Minimalizm pomaga skupić się na tym, co naprawdę ważne. Redukuje również stres związany z zamartwianiem się o nieporządek.
 4. Wyrabiaj zdrowe nawyki: Poświęć czas na przygotowywanie zdrowych posiłków, spróbuj polubić gotowanie ze świeżych produktów. Jedz posiłki w spokoju, bez telefonu, laptopa, czy telewizora.
 5. Utrzymuj kontakt z naturą: Spędzaj czas na świeżym powietrzu. Spacery, organizuj wypady za miasto zamiast imprez na mieście. Obserwuj otoczenie natury i czerp z niej inspirację.
 6. Pielęgnuj świadome relacje: 
Podejdź do relacji z większą uwagą. Spędzaj czas z bliskimi osobami, słuchaj ich, angażuj się w rozmowy. Unikaj rozpraszaczy, gdy jesteś z kimś w kontakcie.
 7. Ćwicz asertywność, czyli sztukę mówienia „nie”: Nie bój się odmawiać jeśli coś lub ktoś jest przeciw twoim celom, czy wartościom. Wprowadź zdrowe granice, aby zachować równowagę.
 8. Rozwijaj pasje: Znajdź czas na to, co sprawia ci radość. Pielęgnuj swoje zainteresowania – twórz, czytaj, medytuj – to wszystko może być drogą do wewnętrznego wzbogacenia.
 9. Walcz z uzależnieniem od technologii: Ogranicz czas spędzany z telefonem w ręku. Skup się na tym, co dzieje się wokół ciebie, zamiast dawać pochłonąć się social mediom.
 10. Miej „me time”, czyli czas dla siebie: Zaplanuj codziennie chwilę dla siebie – to może być czas książkę lub po prostu odpoczynek w towarzystwie ulubionego napoju, z ukochaną osobą u boku.

Pamiętaj, że praktyka slow life to proces, który wymaga cierpliwości i zaangażowania. Małe kroki w kierunku spowolnienia i większej świadomości bycia mogą przynieść znaczące rezultaty dla twojego samopoczucia i jakości życia.

Wymierne korzyści ze slow life 

Wraz z praktykowaniem slow life pojawiają się liczne korzyści, które wpływają na poprawę twojego dobrostanu. To tylko kilka z nich - jakie rezultaty pojawią się u ciebie, dowiesz się dopiero po wdrożenie w życie zasad z poprzedniego akapitu.

 1. Ogólna poprawa jakości życia: Słów life zachęca do intensywnego przeżywania chwil i doceniania małych przyjemności, czego efektem jest nauczenie się, jak cieszyć się każdym dniem i doświadczeniem.
 2. Zredukowanie poziomu stresu: Spowolnienie tempa życia pozwala zmniejszyć poziom stresu. Zaczynamy oddychać głębiej, swobodnie zatrzymywać się w biegu i wyciszać kłębiące w głowie myśli. Ma to zbawienny wpływ na nasz codzienny komfort psychiczny.
 3. Odczuwalna poprawia zdrowia fizycznego: Zanurzenie się w slow life sprzyja zdrowszym nawykom. Spowolnienie życia może pomóc w utrzymaniu zdrowego rytmu snu, zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej.
 4. Umiejętność pielęgnowania relacji: Przyjęcie filozofii slow oznacza poświęcanie większej ilości czasu na bliskie relacje. Będąc w pełni obecnymi i zaangażowanymi tworzymy trwalsze i silniejsze więzi z innymi ludźmi.
 5. Większa kreatywność i produktywność: Spokojniejsze tempo życia sprzyja twórczości. Głębsza refleksja i skupienie przekładają się na większą produktywność i kreatywność.
 6. Większa decyzyjność i świadomość swoich wyborów: Dzięki slow life stajemy się bardziej świadomi naszych wyborów i decyzji, skupiając się na tym, co jest dla nas (a nie dla kogokolwiek innego) istotne.
 7. Odczuwalny pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne: Praktykując życie w stylu slow nieustannie wspomagamy swoje zdrowie psychiczne poprzez zmniejszenie poziomu przemęczenia psychicznego, lęku i przeciążeń.
 8. Nauczenie się doceniania otoczenia: Spowolnienie tempa życia pozwala na docenienie otaczającej nas przyrody i piękna codziennego życia.
 9. Wzmocniona życiowej równowagi: Praktykując metody spowalniania życia dajemy sobie szansę na osiągnięcie wewnętrznej równowagi - unikamy przesytu informacji i uczymy się, jak zachować spokój w obliczu zmian.
 10. Odnalezienie wewnętrznego spokoju: Więcej spokoju i refleksji w dynamicznym świecie - to właśnie przyczynia się do harmonizacji życia, a przecież właśnie na tym najbardziej nam zależy.

Wprowadzając slow life dostosowujcie nasze rady i wskazówki do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Niezależnie od tego, jakie zmiany wprowadzicie, dacie sobie szansę na odnalezienie równowagi, spokoju i radości w dzisiejszym, coraz szybszym świecie.