Każda z nas ma ją w swojej garderobie. A może nawet kilka. Nosimy ją przez cały rok, latem wolimy tą wykonane ze zwiewnego materiału, zimą modele z zamszu czy ze skóry - wtedy mogą być krótkie, bo w połączeniu z rajstopami i kozakami. Dają ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o stylizacje, tak naprawdę bez względu na to, jaki styl preferujemy. Ma wiele swoich wydań i co ważne, w każdej wersji jest coś, co każda z nas powinna wiedzieć, a przede wszystkim wykorzystać. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć Wam, jakie rodzaje spódnic, bo oczywiście o tym elemencie garderoby chodzi nam od samego początku, w ogóle istnieją. A także czym się charakteryzują i dlaczego powinniśmy te cechy znać!

ZOBACZ TAKŻE: Co to jest haute couture, prêt-à-porter, cruise, resort?

Spódnica trapezowa/w kształcie litery A 

Ten fason spódnicy to jeden z najpopularniejszych. Choćby dlatego, że idealnie ukrywa biodra i uda, a szczególnie te szerokie. Nazwa nawiązująca do figury geometrycznej lub pierwszej litery alfabetu bierze się oczywiście od jej kształtu, czyli wąskiej góry oraz szerokiego dołu.

Spódnica ołówkowa 

Podkreśla sylwetkę od momentu, w którym spódnica się zaczyna, aż do tego, gdzie się kończy. Tego typu fason często, aczkolwiek nie jest to reguła, wykonany jest z rozciągliwego materiału, by nosiło się ja po prostu łatwiej i byśmy czuły się w niej wygodnie.

Spódnica mini

Fason, który swój początek bierze w latach 60. A im krótszy, czyli koniecznie kończący się przed kolanami, tym lepiej oddaje jej charakter. Idealna dla niższych osób i niekoniecznie sprawdza się podczas oficjalnych służbowych spotkań, ze względu na wspomnianą długość.

Spódnica plisowana 

To jeden z najmodniejszych fasonów od kilku sezonów. Może występować w każdej długości, choć najczęściej midi. Nazywana solejką, najlepiej prezentuje się na osobach wysokich i szczupłych. Za to nie do końca dobrze będzie wyglądać na kobietach z szerokimi biodrami, gdyż jeszcze bardziej je poszerzy.

ZOBACZ TAKŻE: Sukienki, spodnie, płaszcze i inne ubrania dla niskich dziewczyn - gdzie je kupić?

Spódnica asymetryczna

To najbardziej uniwersalny fason, sprawdzający się dla każdej sylwetki. Ilość materiału, czy to z tyłu, czy z boku, idealnie odwraca uwagę np. od masywnych ud albo występujących na nich niedoskonałości. 

Spódnica drapowana

Drapowanie, czyli zmarszczenie materiału pojawia się po jednej stronie spódnicy, przeważnie przy dopasowanych fasonach mini oraz midi. 

Spódnica rozkloszowana

Ten fason był z kolei modny w latach 40. XX wieku i znajduje się w większości damskich szaf z tego powodu, że jest po prostu bardzo uniwersalny. Pasuje praktycznie do każdej sylwetki, a dla tych kobiet, które chcą podkreślić talię oraz biodra, rozkloszowana spódnica będzie idealna. 

Spódnica z baskinką  

Po model z takim detalem powinny sięgać posiadaczki wąskich bioder, gdyż w innym przypadku baskinka może niekorzystnie ją wyeksponować. 

ZOBACZ TAKŻE: Te modele jeansów będą najmodniejsze tej jesieni