Czym jest grunge? czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej.

Czym jest jest styl grunge?

Styl grunge to subkultura i styl muzyczny, który narodził się w latach 80. i 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego korzenie można odnaleźć w alternatywnej scenie muzycznej, zwłaszcza w Seattle w stanie Waszyngton. Grunge stał się ważnym elementem kultury młodzieżowej, przynosząc ze sobą nie tylko nowe brzmienia muzyczne, ale także specyficzny styl życia, modę i postawę. Niekwestionowanym liderem tego stylu był Kurt Cobain, frontman kultowego zespołu Nirvana. Był ikoną lat 90., a jego stylem inspirowali się nastolatkowie na całym świecie. Styl grunge to nie tylko pewien sposób ubierania się czy brzmienie muzyczne, ale także subkultura, która ewoluowała w opozycji do mainstreamowej kultury lat 80. i wczesnych lat 90. Grunge był reakcją na komercjalizację muzyki i przemysłu modowego, promując prostotę, nonszalancję i autentyczność.

Muzyka grunge

Grunge jako subkultura jest nierozerwalnie związany z muzyką. Muzyczni przedstawiciele tego gatunku to zespoły, które wyłoniły się z tzw. „Seattle Sound”. Do najbardziej znanych grup, tworzących w nurcie grunge, należą Nirvana, Soundgarden, Pearl Jam i Alice in Chains. Charakterystyczną cechą grunge'owej muzyki jest brudne brzmienie, wykorzystanie gitarowego distortion oraz surowe i emocjonalne teksty, które często poruszały tematy związane z alienacją społeczną, frustracją czy ze sprzeciwem wobec konwencji społecznych.

Motywy poruszane w muzyce grunge:

 • Frustracja i zagubienie w życiu zawodowymi i społecznym,
 • brak sensu życia,
 • alienacja społeczna, 
 • poczucie odłączenia i obcości wobec społeczeństwa,
 • krytyka norm społecznych, które są często uważane były za fałszywe lub opresyjne,
 • ból emocjonalny i trauma, depresja i lęk,
 • problemy ze zdrowiem psychicznym,
 • uzależnienia,
 • krytyka niesprawiedliwości społecznych, korupcji i nierówności,
 • ostrzeżenie przed utratą wartości na rzecz materializmu i egoizmu,
 • odrzucenie komercjalizmu i konsumpcjonizmu,
 • krytyka nadmiernej komercjalizacji alternatywnej sceny muzycznej.

Te tematy stanowiły integralną część tekstu piosenek grunge, tworząc głębokie i często mroczne narracje, które rezonowały z doświadczeniami młodego pokolenia w latach 80. i 90. XX wieku.

Grunge jako styl życia i moda

Grunge wyrażał się nie tylko poprzez muzykę, ale także specyficzny styl życia i modę. Młodzi ludzie identyfikujący się z tą subkulturą odrzucali konwencjonalne normy społeczne i kulturowe. Ich styl ubierania był zazwyczaj nonszalancki, surowy i nieformalny. Popularne stały się rozciągnięte swetry, zniszczone dżinsy, flanelowe koszule i ubrania przypominające te z drugiej ręki. Młodzież grunge'u przeciwstawiała się modowym trendom dominującym w tamtym okresie.

Grunge jako manifestacja buntu

Styl grunge był również manifestacją buntu przeciwko establishmentowi i mainstreamowej kulturze lat 80. Przedstawiciele tej subkultury odrzucali konwencje społeczne, komercjalizację muzyki oraz masową kulturę konsumencką. Ruch grunge'owy był jednym z przejawów niezadowolenia artystycznego i społecznego, a teksty piosenek często krytykowały społeczeństwo, system polityczny czy konserwatywne wartości.

Wpływ stylu grunge na kulturę

Grunge miał ogromny wpływ na kulturę lat 90. i wpłynął na rozwój innych gatunków muzycznych, a także na modę i sposób myślenia młodego pokolenia. Mimo że jako zjawisko kulturowe styl grunge osiągnął szczyt popularności w latach 90., jego wpływ jest nadal obecny w dzisiejszych czasach, zarówno w muzyce, jak i w modzie czy postawach społecznych.

Zobacz także:

Jak ubierać się w stylu grunge?

Garderoba w stylu grunge jest odzwierciedleniem nieformalnego stylu, pozornej niedbałości, ale jednocześnie wyraża pewną autentyczność. Oto charakterystyczne elementy garderoby w tym stylu:

Flanelowe koszule

Flanelowe koszule są ikonicznym elementem stylu grunge. Noszone luzem, przeważnie rozpięte, tworzą swobodny i niedopracowany look.

Wyblakłe, sprane jeansy

Jeansy w stylu grunge to te, które już przeszły pewien proces zużycia. Wyblakłe, przetarte i noszone z nonszalancją odzwierciedlają ducha tamtej epoki.

Oversize

Nadmiar tkaniny i luźne kroje to kluczowe cechy stylu grunge. Ubrania oversize, dużo warstw i luz - to recepta na idealny grunge'owy outfit.

Buty typu martensy

Buty te stały się jednym z symboli stylu grunge. Solidne i charakterystyczne, idealnie pasują do surowego wyrazu tego stylu. Jeżeli nie chcesz zakładać ciężkich butów, znakomite będą również klasyczne, czarne trampki.

Kurtki typu „flannel” lub „bomber”

Kurtki flanelowe lub bomberki to doskonałe dopełnienie stylizacji grunge. Niedopracowane detale i wyrazisty charakter podkreślają esencję tego stylu.

Rozciągnięte swetry

Rozciągnięte swetry to ikoniczny element stylu grunge zaczerpnięty prosto z szafy frontmana Nirvany, Kurta Cobaina. Cobain był znany nie tylko ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do muzyki, ale także z charakterystycznego stylu ubierania, który wyrażał nonszalancję i luz. Jego preferencja do noszenia rozciągniętych swetrów, które zdawały się być kilka rozmiarów za duże, stała się kluczowym elementem w modzie grunge.

Grunge nie tyle był tylko modą, również wyrazem indywidualności, buntu i rezygnacji z konwencji. Kurt Cobain nie tylko definiował brzmienie tego gatunku muzycznego, ale także wpływał na sposób, w jaki młodzież wyrażała się poprzez swój wygląd, przekształcając rozciągnięte swetry w symbol niezależności i postawy artystycznej. To dzięki niemu ten element garderoby stał się nieodłącznym elementem ikonografii muzycznej i kultury subkulturowej lat 90.

Kurt Cobain i Courtney Love / fot. Getty Images / Lindsay Brice

Makijaż w stylu grunge

Makijaż w stylu grunge przeczy perfekcyjnemu wykończeniu, za to znakomicie podkreśla naturalność i nonszalancką niedbałość. Aby wykonać ten makijaż w stylu lat 90. unikaj zbyt skomplikowanych technik i pozostaw miejsce na pewną dozę niedoskonałości. Postaw na delikatne, stonowane kolory, rozmyty eyeliner i podkreślone usta. Inspirując się makijażem Courtney Love, dziewczyny Kurta Cobaina, warto skupić się na kilku kluczowych elementach, aby osiągnąć lekko zaniedbany, grunge'owy efekt makijażu:

 • Postaw na delikatny podkład i korektor, które subtelnie ujednolicą koloryt skóry, nie ukrywając jej naturalnych niedoskonałości.
 • Wybierz stonowane cienie do powiek w odcieniach ziemi, takie jak brązy, beże i szarości. Unikaj mocnych, intensywnych kolorów.
 • Kredka do oczu rozmyta w nieco niedbały sposób.
 • Rzęsy mogą być delikatnie podkreślone tuszem, ale bez przesadzonej ilości lub sztucznych rzęs – postaw na naturalny, nieformalny wygląd.
 • Pomaluj usta na czerwono lub użyj bezbarwnej pomadki lub błyszczyka.
 • Nadaj policzkom odcień delikatnego, naturalnego rumieńca.
 • Nie dbaj zbytnio o precyzję w makijażu brwi, pozostaw je naturalne, delikatnie podkreśl tylko w miejscach, gdzie to konieczne.
 • Unikaj zbyt perfekcyjnego makijażu.

W dzisiejszych czasach styl grunge kontynuuje swoje dziedzictwo, wpływając na współczesne trendy mody i kultury. To nie tylko chwilowy przebłysk stylu, ale także trwały sposób na manifestację niezależności i kreatywności. Współczesny grunge to wyraz buntu, który wciąż inspiruje do tworzenia unikalnych, indywidualnych stylizacji.