Świeczki zapachowe są eleganckie, dodają uroku naszym wnętrzom. Świetnie sprawdzą się jako element wystroju sypialni, ale też łazienki. Wiele osób korzysta z nich również w celach relaksacyjnych i wyciszających, albo wręcz przeciwnie – energetyzujących. Jak się okazuje, niektóre rodzaje wosków powszechnie stosowanych w zapachowych świecach mogą wypełniać nasze domy toksycznymi i rakotwórczymi oparami. To prawdziwy problem, biorąc pod uwagę fakt, że 81% z nas, regularnie z nich korzysta. W styczniu tego roku Michael Gove, brytyjski polityk i minister środowiska, toczył spór o świeczki w ramach ustawy o czystym powietrzu. Oprócz pieców opalanych drewnem i węglem oraz wewnętrznych kominków niespełniających określonych wymagań, świece są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Mogą przyczyniać się do znacznych uszczerbków na zdrowiu – powodują choroby takie jak astma, a nawet rak płuc. Spokojnie, nie wszystkie świece zawierają substancje rakotwórcze i szkodliwe chemikalia. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty, z których ostatecznie powstaje świeczka. Jakich substancji powinniśmy unikać?

Co z naszą skórą robią zanieczyszczenia i jaki wpływ ma na to komunikacja miejska? Będziecie w szoku
 

Jakie rodzaje świeczek są dla nas szkodliwe?

Głównym złowrogim składnikiem jeśli chodzi o świece, jest wosk parafinowy (opary z niego mogą być szkodliwe tak samo jak papierosy). Parafina to pochodna ropy naftowej, która jest jednym z największych czynników odbijających się na środowisku poprzez ogromną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, zawiera ona do 11 związków rakotwórczych, które są dla nas wysoce toksyczne. W takim razie, dlaczego marki ją stosują? Jak wiemy, ogromne firmy kosmetyczne lubią dodatkowo zaoszczędzić na konsumentach, serwując im produkty o niskiej jakości, bądź zawierających tanie i często szkodliwe dla naszego organizmu i cery substancje. Tak jest i w tym przypadku. Parafina jest tańsza niż inne rodzaje wosku, zapewnia też silniejszy zapach. Pomijając wosk, cześć składników odpowiedzialna za zapach również ma na nas negatywny wpływ. Większość substancji chemicznych znajdujących się w syntetycznym zapachu pochodzi z ropy naftowej i gazu ziemnego, a biorąc pod uwagę, że 60% tego, co nakładamy na skórę, jest wchłaniane do krwi, powinniśmy bardziej skupiać się na naturalnych kosmetykach i produktach.

Wegańskie kosmetyki: Co to za produkty? Czego nie mają w składzie? Co oznacza, że są wege?
 

Jakie świeczki kupować?

Na szczęście istnieje wiele nietoksycznych alternatyw do wyboru, więc nie musisz całkowicie rezygnować ze świec. Woski roślinne, sojowe, pszczele i kokosowe są znacznie bardziej przyjazną dla środowiska i naszego ciała alternatywą parafiny. Są całkowicie zdrowe, wolne od toksyn i substancji chemicznych. Wszystkie pochodzą z odnawialnych źródeł, są biodegradowalne oraz wolne od pestycydów. Są bezdymne i pozbawione sadzy, dzięki czemu świeca pali się bardziej równomiernie oraz dłużej. Doskonałym sposobem na nadanie świecy przyjemnego (i nieszkodliwego) zapachu jest użycie naturalnych olejków eterycznych. Mogą być wykorzystywane nawet terapeutycznie, gdyż na co dzień znajdują zastosowanie w medycynie alternatywnej i aromakologii.
 

Skąd wiedzieć, czy świeca jest bezpieczna?

Jak w przypadku każdego produktu kosmetycznego, zawsze powinniśmy sprawdzić jego etykietę! Zazwyczaj lista składników znajduje się na tyle opakowania. W razie nieznajomości nazw substancji, szukaj informacji na ich temat w internecie. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na obecność wosku bezzapachowego lub tego wzbogaconego olejkami eterycznymi. Uważajmy na świece zawierające parafinę, nie kupujmy ich. Lepiej dołożyć kilka złotych do świeczki z naturalnych składników i nie zatruwać swój organizm.

Candly to świeczki z przesłaniem, które zapragniecie mieć w swoim mieszkaniu >>>