Kosmiczny Sylwester 2022 z Polsatem

Sylwester 2022 zbliża się wielkimi krokami. Jedną z dwóch głównych telewizyjnych w tym roku po raz kolejny z rzędu będzie emitowana w Polsacie Sylwestrowa Moc Przebojów. Okazuje się, że organizatorzy wielkiego plenerowego koncertu przygotowali w tym roku dla widzów iście kosmiczne widowisko. Choć do Sylwestra został jeszcze tydzień, wysoka na 20 metrów scena w Chorzowie, nad którą od 8 grudnia pracuje prawie dwudziestoosobowy zespół montażystów scenografii, już teraz robi ogromne wrażenie.

Organizatorzy zapewniają, że scena stoi na Polach Marsowych przed stadionem na asfalcie, dzięki czemu nie zostały uszkodzone żadne trawniki ani drzewa w Parku Śląskim. Nie zapomniano także o aspekcie ekologicznym. Scena zbudowana jest bowiem modułów konstrukcyjnych, które będzie można ponownie wykorzystać przy tworzeniu kolejnych scenografii.

Za kosmiczną scenografię odpowiada znany i ceniony stage designer Michał Białousz, który współpracuje z Polsatem już od wielu lat.

Moje rozmyślania krążyły wokół czasu, podróży w czasie, wielkich prędkości. Stąd wziął się statek kosmiczny – może my się gdzieś wybieramy a może ktoś przylatuje do nas? Lubię proste formy, bo forma im prostsza, tym łatwiej się z nią zaprzyjaźnić – opowiada scenarzysta.

Dynamicznie przetworzone koło to mój ulubiony motyw – figura, która stwarza wiele możliwości dla grafiki, świateł, multimediów, odpowiednio ujęta dobrze się fotografujeDuża część prac jest już wykonana, konstrukcja stoi, pozostało wykańczanie i programowanie – dodaje Białousz.

Pora wspomnieć o liczbach. A te są naprawdę imponujące. Do wykonania elementów tej scenografii użyto prawie 8500 metrów bieżących stali. Wykorzystano także prawie 3000 metrów bieżących tkanin scenograficznych. Na oprawę wizualną sceny składa się ponad 500 m2 ekranów diodowych. Do oświetlenia użyto 1500 urządzeń oświetleniowych i 20 kilometrów kabli.

Sylwestrowa Moc Przebojów 2022 – prowadzący w strojach ważących 7 kilogramów

Równie kosmiczne są stroje prowadzących: Pauliny Sykut-Jeżyny, Krzysztofa Ibisza, Marceliny Zawadzkiej, Adama Zdrójkowskiego i Agnieszki Kołodziejskiej. Na planie intro do koncertu prowadzący zamiast w sylwestrowych cekinowych kreacjach pojawili się w wykonanych na zamówienie strojach kosmonautów.

Stroje są odtwarzane 1:1 jak prawdziwy strój kosmonauty. Strój jest robiony na zamówienie, a na jego wykonanie trzeba czekać ok. 4 miesiące. Naszym prezenterom nie było łatwo, bo waga takiego kostiumu to około 7 kg! – mówi Martyna Łach, stylistka.

Trudno znaleźć taki kostium, ale jest w Polsce jedna firma, która dysponuje takim sprzętem… Niełatwo się do nich dostać, ale czego się nie zrobi dla takiego projektu – dodaje.

Zobacz także:

Marcelina Zawadzka / fot. mat. prasowe

Podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów razem z Polsatem Nowy Rok powita plejada gwiazd estrady. W gronie wykonawców znaleźli się m.in.: Doda, Cleo, Ralph Kaminski i Dawid Kwiatkowski.