„Break My Soul”: nowy singiel Beyoncé to zaskoczenie

Kilka dni temu świat wstrzymał oddech: Beyoncé ogłosiła, że wkrótce ukaże się jej nowy album. Siódma solowa płyta artystki, zatytułowana „Renaissance”, ma być podzielona na dwie części, a pierwsza ma ujrzeć światło dzienne już 29 lipca. Oczywiście zapowiedź nowego projektu miała należytą dramaturgię: najpierw gwiazda usunęła swoje zdjęcia profilowe z oficjalnych kont w mediach społecznościowych, co miało symbolizować początek nowej ery muzycznej Mrs Carter.

Jak w lipcowym numerze brytyjskiego „Vogue’a” zapowiedziała królowa współczesnej muzyki, w nowych nagraniach pokaże zupełnie inne niż dotychczas oblicze. Teraz mogę łamać te zasady, które trzeba ZŁAMAĆ – obwieściła. I wszystko wskazuje na to, że bardzo dosłownie traktuje te słowa. Singiel promujący nowy album jest tego najlepszym dowodem.

Piosenka „Break My Soul”, która ukazała się 21 czerwca, mocno zaskoczyła fanki i fanów artystki. Jest mocno taneczna, utrzymana w klubowym klimacie i otwarcie nawiązuje do estetyki muzycznej lat 90. XX wieku.

Gwałtowne wokale i ostre beaty łączą się ze sobą i w ułamku sekundy przenoszą mnie z powrotem do klubów mojej młodości. Chcę wstać i zacząć tańczyć. To muzyka, która sprawia, że się wznosisz. Kieruje twój umysł ku kulturom i subkulturom, ku naszym przodkom i współczesnym przyjaciołom. Te utwory zjednoczą wiele osób i dotkną naszych dusz – napisał redaktor naczelny brytyjskiego „Vogue'a” Edward Enninful po przesłuchaniu kawałka.

„Break My Soul”: czy Beyoncé popełniła plagiat?

Numer z miejsca zawojował internet. W ciągu zaledwie kilku godzin wideo na YouTube zostało odtworzone ponad 2 miliony razy. Co ciekawe, szum, który zrobiła piosenka „Break My Soul”, częściowo związany jest z... podejrzeniami o plagiat.

Bystre słuchaczki i bystrzy słuchacze natychmiast zauważyli podobieństwo kawałka do hitu sprzed lat: „Show Me Love”, autorstwa Robin S. Pierwotnie wydany w 1990 roku utwór został zremiksowany w 1992 roku przez szwedzki duet StoneBridge i Nick Nice, zdobywając serca fanek i fanów muzyki house na całym świecie.

Czy rzeczywiście Beyoncé splagiatowała popularny numer? Skądże znowu. Podobnie jak kilka miesięcy wcześniej zrobiła to Charlie XCX (w piosence „Used To Know Me”), artystka po prostu sięgnęła po sample z „Show Me Love” (innymi słowy: za pozwoleniem twórców wykorzystała fragment ścieżki dźwiękowej piosenki). 

Zobacz także:

Nad „Break My Soul” Bey pracowała z producentami Trickym Stewartem i The-Dream, z którymi wcześniej stworzyła wielki przebój „Single Ladies”. Współautorem tekstu jest Jay-Z. Jak wam się podoba?