Włosy często są poddawane różnym zabiegom, które nie tylko mają poprawić ich kondycję, ale zwykle przede wszystkim je upiększyć, czego najlepszym przykładem jest zmiana koloru. Z tego powodu ich odpowiednia pielęgnacja jest wyjątkowo ważna. Bez zdrowych włosów nawet najlepsza koloryzacja nie da nam zachwycających efektów. Często sięgając po nowe szampony, odżywki, maski i wcierki, staramy się sprawdzić na etykiecie tak podstawowe kwestie jak obecność SLS.

Jednocześnie pomijamy inne ważne kwestie, które nawet przy kosmetykach z wyższej półki nie są zagwarantowane. Kluczowym elementem w wyborze produktów do pielęgnacji włosów, a także skóry głowy powinno być ich pH. Czy to możliwe, że starając się dać naszym włosom wszystko, co najlepsze, poświęcając na to czas i pieniądze, możemy w rezultacie osiągnąć zupełnie odwrotny efekt? Niestety jest taka możliwość. PH w pielęgnacji włosów i skóry głowy odgrywa dużo większą rolę, niż może się wydawać i już wyjaśniamy dlaczego.

Rola pH w pielęgnacji włosów i skóry głowy – co to jest pH?

Dla pełnego zrozumienia tematu warto przypomnieć sobie kilka podstawowych informacji z lekcji chemii. Najprościej rzecz ujmując pH to potencjał aktywności wodoru (cząsteczek, które posiadają ładunek ujemny lub dodatni) w roztworach wodnych. Najlepiej objaśnia to skala pH. Dzięki niej możemy poznać konkretne wartości przypisane poszczególnym odczynom.

7 to wartość neutralna, która jest punktem wyjścia. Wszystkie wartości pH niższe od niej, to znaczy mieszczące się w przedziale od 0 do 6,9, są kwaśne. Natomiast odczyn mający pH większe, czyli takie wynoszące od 7,1 do 14 jest zasadowy. Jak ta cenna wiedza z lekcji chemii może nam się przydać podczas pielęgnacji włosów? Naturalne pH skóry głowy przyjmuje się, że wynosi 5,5, co oznacza, że jest ono kwaśne. W jaki sposób wpływa to na skórę głowy? Cóż, nasza skóra składa się głównie z wody, a pH może zmienić sposób, w jaki będzie ją zatrzymywać. Dotyczy to skóry na całym ciele, więc nasza głowa nie jest z tego wyłączona.

Rola pH w pielęgnacji włosów i skóry głowy – pH skóry głowy

Naturalny odczyn pH skóry, tej na głowie również, oscyluje pomiędzy 4,5 i 6. Dla ujednolicenia przyjmuje się, że jest to 5,5. Natomiast włosy mają jeszcze niższe pH, które wynosi około 3,6. Te wartości są raczej uniwersalne poza jednym przypadkiem – kręconymi włosami. Utrzymanie nawilżenia i skrętu loków sprawia, że skóra głowy produkuje więcej sebum niż w przypadku włosów prostych i falowanych. To przekłada się na jeszcze bardziej kwaśny odczyn pH. W takiej sytuacji stosowanie produktów o pH 7 lub wyższym może spowodować dodatkowe puszenie się loków, przesuszenie skóry głowy, a także podrażnienia. W każdym przypadku najlepiej skupić się na pH 5,5 lub nawet niższym.

To właśnie kwestia pH jest najlepszym uzasadnieniem dla rezygnacji z szamponów do włosów dla dzieci przez dorosłe osoby. Te kosmetyki powstają nie tylko pod kątem pielęgnacji, ale również tego, żeby ta była dla najmłodszych jak najmniejszym utrapieniem. Z tego powodu pH szamponów dla dzieci wynosi 7,5. Jest to podyktowane hasłem, które potem możemy przeczytać na etykiecie. PH takie jak naszych łez sprawia, że szampon nie szczypie w oczy i w żaden sposób ich nie podrażnia. Jeżeli do tej pory zdarzało ci się wykorzystywać szampon dla dzieci w pielęgnacji własnej skóry głowy i włosów, to lepiej nie powtarzać już tego błędu.

To normalne, że równowaga pH naszych włosów zmienia się w zależności od wody (której naturalne pH wynosi 7), środowiska, słońca i innych czynników. Kiedy nasze włosy są stale w stanie alkalicznym (zasadowym) za sprawą wybieranych przez nas produktów, to doświadczamy suchości, a nawet podrażnień, łuszczenia skóry, swędzenia i innych niepożądanych efektów. Są jednak domowe sposoby, które mogą pomóc w szybkim uporaniu się z problemem. Nawet trycholodzy i trycholożki zalecają w takiej sytuacji użycie octu jabłkowego. Płukanka z tym spożywczym produktem pozwoli szybko obniżyć pH włosów i skóry głowy.

Zobacz także:

Potrzebne do przygotować płukanki z octu jabłkowego będą:

  • butelka z atomizerem
  • 0,5 litra wody
  • 3 łyżki octu jabłkowego

Całość wystarczy zmieszać w butelce i aplikować bezpośrednio na włosy i skórę głowy. Dbałość o równowagę pH jest kluczowa jeżeli chcemy zmniejszyć przesuszenie, puszenie się włosów, a także zapobiec ich łamaniu i przetłuszczaniu się oraz sprawić, że będą dobrze nawodnione, lśniące, a przede wszystkim zdrowe.

Rola pH w kosmetykach do pielęgnacji włosów – jakie kosmetyki wybrać?

Wybór kosmetyków o pH odpowiednim dla skóry wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Wiele marek nie podaje takiej informacji na opakowaniu, co bardzo utrudnia zakup produktu odpowiedniego do pielęgnacji. Całe szczęście nie wszyscy producenci trzymają tę informację w tajemnicy. Jeżeli masz już jednak ulubione kosmetyki i chcesz sprawdzić, czy któryś z nich nie stoi na przeszkodzie do uzyskania jeszcze lepszych efektów pielęgnacyjnych, to możesz testować je pojedynczo, żeby przekonać się o efektach, które dają, zasięgnąć opinii w internecie, bo ktoś mógł już się mierzyć z podobnym problemem lub spróbować skontaktować się bezpośrednio z marką, która być może zechce udzielić takiej informacji.