Prawa kobiet w Afganistanie pod rządami talibów

W momencie przejęcia przez talibów władzy w Afganistanie 15 sierpnia 2021 roku zamknięte zostały wszystkie szkoły. W pierwszej kolejności zezwolono, by do placówek edukacyjnych wróciły najmłodsze dzieciaki oraz chłopcy od klasy 6 do 12 i ich nauczyciele (wyłącznie mężczyźni). Kobietom nakazano pozostanie w domach – do czasu „przygotowania bezpiecznych warunków do nauki”. Owe „bezpieczne warunki do nauki” to przede wszystkim ścisła segregacja płci, dostosowana do surowej interpretacji prawa muzułmańskiego.

Dopiero w drugiej połowie października talibowie wyrazili zgodę na to, aby kobiety w Afganistanie mogły kontynuować naukę na uczelniach wyższych oraz studiach podyplomowych (pod warunkiem, że studentki dostosują się do restrykcyjnych zasad dotyczących ubioru i będą nosiły hidżaby). Od połowy sierpnia miliony Afganek ze szkół średnich pozostają natomiast wykluczone z edukacji

Na edukację patrzymy z islamskiej perspektywy. Oznacza to oddzielne klasy i oddzielne środki transportu. Gdy tylko tę sprawę rozwiążemy, kobiety będą mogły kontynuować edukację - zapewniał w listopadzie Abdul Hakeim z talibskiego ministerstwa edukacji.

Talibowie w Afganistanie: brak edukacji dla dziewcząt

Z obietnic nic nie wyszło: w znacznej części Afganistanu pozostały jedynie szkoły dla najmłodszych dzieci oraz wszystkie placówki dla chłopców. W środę 23 marca miał nastąpić przełom. Zapowiedziano bowiem, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego swą działalność wznowią także żeńskie szkoły średnie, powyżej szóstej klasy – a przynajmniej tak wynikało z obwieszczenia, że do szkół zaproszeni są „wszyscy uczniowie”.

Niestety... Kilka godzin po otwarciu placówek edukacyjnych dla dziewcząt talibowie nakazali ponowne ich zamknięcie. Informację tę potwierdził rzecznik talibów Inamullah Samangani przedstawicielom agencji AFP, którzy nagrywali film w jednej ze szkół średnich w Kabulu. W trakcie kręcenia zdjęć pojawił się nauczyciel i wyprosił wszystkich z budynku.

Czy mamy więc powtórkę z lat 1996-2001, kiedy talibowie sprawowali w Afganistanie opresyjne rządy, wykluczające kobiety i dziewczęta ze sfery publicznej, w tym edukacji i pracy zarobkowej?  Choć przedstawiciele obecnych władz zapewniają, że zmienili swój stosunek do kobiet i nie zamierzają cofać się w czasie o dwie dekady, deklaracje wciąż pozostają deklaracjami. W praktyce – prawa milionów Afganek do edukacji są z rozmysłem i brutalnie deptane. A rzeczywistość afgańskich dziewczynek i kobiet jest coraz trudniejsza. 

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach. 

Zobacz także: