Tatuaż anioł - znaczenie

Wyraz anioł pochodzi od greckiego słowa ángelos, czyli posłaniec. Wzmianki o istotach anielskich pojawiały się już w kulturach starożytnych, przede wszystkim w Egipcie i Babilonii. Przedstawiano je tam przeważnie jako zwierzęta ze skrzydłami, o ludzkich twarzach. Owe istoty cechowała pewna doza cielesności - podobnie jak zwykli śmiertelnicy, miały one odczuwać głód, pragnienie, a nawet popęd seksualny.

W wyobrażeniach judaistycznych i chrześcijańskich podkreślano w pierwszej kolejności służebną rolę aniołów wobec Boga, który przy ich pomocy mógł sprawniej realizować swoją wolę na Ziemi. Wskazywano również na niejaką dwoistość anielskich postaw względem ludzkości: z jednej strony anioły miały być bytami wyższymi od człowieka, z drugiej zaś - przeznaczonymi do jego ochrony i niesienia mu pomocy.

Odrębną grupę stanowiły zaś anioły upadłe, czyli te, które nie tylko nie chciały pomagać ludziom (uważając ich za byty niższe, niegodne zainteresowania), ale przede wszystkim zbuntowały się przeciwko swojemu Stwórcy. Z tego powodu zostały przeklęte i strącone do piekieł, gdzie czekać miała je wieczna melancholia. 

Na podstawie wszystkich powyższych informacji możemy wnosić, że symbolika anioła jest w kulturach świata mocno niejednoznaczna. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się wykorzystać ją do ozdobienia różnych partii swojego ciała. Motyw ten możemy ograć na tyle sposobów, że większość z nas uzna go ostatecznie za niezwykle obiecujący.

fot. Adobe Stock

Tatuaż piękny anioł - wzory i inspiracje

Siłą anielskich tatuaży bywa przede wszystkim ich piękno. Przemawia ono zwłaszcza do osób poszukujących dla siebie estetycznych i nietuzinkowych środków wyrazu. Majestatyczne skrzydła anioła oraz jego spokojne rysy twarzy mogą sugerować, że dana osoba szuka w życiu głównie stabilności, poczucia bezpieczeństwa. Symbolika anielska wręcz idealnie nadaje się do zakomunikowania takiej tęsknoty za pomocą rysunku na ciele.

Równie wyrazistym symbolem będzie wizerunek Kupidyna, boga miłości. W malarstwie europejskim zwykło się go przedstawiać jako nagiego, uroczego chłopca ze skrzydełkami, wyposażonego w łuk i kołczan pełen strzał. Posiadaczka takiego tatuażu zacznie uchodzić wśród osób znajomych i obcych za kobietę wyjątkowo kochliwą, gotową bez ostrzeżenia zawłaszczyć czyjeś serce.

Aby wydobyć z planowanego projektu całą głębię, profesjonalny tatuażysta czy tatuażystka zechce przeznaczyć dla niego niewątpliwie jak najwięcej miejsca. Z tego powodu warto rozważyć umieszczenie anielskiego wizerunku np. na plecach. Duży odcinek skóry pozwoli artyście wyeksponować wiele istotnych szczegółów, dzięki czemu cały rysunek zyska na atrakcyjności. Jego autor będzie także w stanie odwołać się do treści mniej oczywistych, niejednoznacznych. Mimo wszystko warto jednak szczegółowo omówić z nim daną realizację przed rozpoczęciem pracy, aby uniknąć nieporozumień i przykrych niespodzianek. 

Nie zapominajmy jednocześnie o tym, że piękne wyobrażenia aniołów na ciele mogą posiadać dla swoich posiadaczy walor  jak najbardziej duchowy, religijny. Akurat takie odwołanie dotyczy już w równym stopniu przedstawicieli obojga płci, pragnących zamanifestować przed światem swoją wiarę. W tym wypadku wizerunki aniołów bywają przeważnie dostojne i skąpane w wiekuistym świetle, a także otoczone atmosferą powagi. Dla celów przedstawień religijnych warto wybrać postacie otaczane przez Kościół katolicki szczególnym szacunkiem, a więc na przykład archanioła Michała czy Rafała. Mogą oni również zostać wyposażeni w charakterystyczne atrybuty, takie jak krzyż, laska pielgrzymia albo ryba. 

Tatuaż anioł i diabeł 

Tatuaż anioł potrafi jednak posiadać wydźwięk zdecydowanie bardziej niejednoznaczny. Aby skomplikować i uatrakcyjnić przekaz planowanego rysunku, warto na nim uwiecznić postać anielską w nietypowym dla niej towarzystwie. Może nim być na przykład diabeł, naszkicowany zgodnie z wyobrażeniami ludowymi bądź popkulturową fantazją. Po raz kolejny wypada zaznaczyć, że tatuaż tego rodzaju zajmuje na skórze sporo miejsca. Zarówno bohaterowie anielscy, jak i diabelscy muszą przecież zostać wyposażeni przez artystę w zestaw charakterystycznych cech, zabarwionych ewentualnie nutką humoru. 

Co jednak chciałyby powiedzieć światu osoby, które podejmują decyzję o umieszczeniu na swoim ciele obu pierwiastków - niebiańskiego i demonicznego? Postronnemu obserwatorowi przyjdzie do głowy przede wszystkim ujawnianie dwoistości ich natury; tatuowana osoba może postrzegać samą siebie jednocześnie jako niewinną i grzeszną, zrównoważoną i szaloną. Duet anielsko-diabelski bywa także wyrazem fantazji o nieco bardziej pikantnym, porywającym życiu. Albo nawet zaproszeniem kierowanym w stronę ludzi oglądających tatuaż: chodźcie do mnie i zróbmy razem coś niesamowitego!

Nie od rzeczy będzie tu jeszcze wspomnieć o tym, że głównym bohaterem tatuaży staje się czasami upadły anioł, czyli szatan. Ukazuje się go najczęściej w pozycji siedzącej, z twarzą ukrytą w dłoniach. Owa poza symbolizuje oczywiście rozpacz i samotność, wynikającą z odłączenia się od światłości niebieskiej. Taki rysunek na ciele sugeruje rozterkę swojego posiadacza czy posiadaczki.

Tatuaż anioł śmierci

Nieoczywista wymowa tatuaży z aniołami sprawia, że często sięgają po nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jeśli jednak chodzi o postać anioła śmierci, wydaje się ona pociągać przede wszystkim facetów - silnych, zdecydowanych, gotowych walczyć o swoje do upadłego. Tatuaże o podobnej treści cechuje obecność wielu niepokojących elementów, takich jak języki ognia czy trupie czaszki. Sam anioł śmierci przedstawiany bywa najczęściej jako zakapturzona postać bez twarzy, w czarnym habicie i z ciemnymi skrzydłami. Nie musi nawet trzymać w ręku kosy - dobry artysta i bez niej potrafi wydobyć ze swojego bohatera całe pokłady mroku. Anioł śmierci powinien się u faceta wyjątkowo korzystnie prezentować zwłaszcza na ramieniu.   

Anioły śmierci posiadają jednak niekiedy inną, znacznie poważniejszą wymowę. Symbolizują bowiem dla wielu ludzi rozłąkę z bliskimi krewnymi, którzy odeszli ze świata w rozmaitych - czasami tragicznych - okolicznościach. Chęć wykonania tatuażu z takim aniołem świadczy o pamięci połączonej z cierpieniem, jak również o nadziei na ponowne spotkanie w lepszym świecie. Nie jest przy tym rzeczą rzadką umieszczanie obok podobizny anioła także imienia osoby zmarłej oraz daty jej odejścia.

Tatuaż anioł - zdjęcia

Wizerunki aniołów na tatuażach bywają zatem rozmaite: poważne i beztroskie, dostojne i frywolne,  stonowane i szalone. W zgodzie z zamierzonym efektem, możemy sobie wytatuować podobiznę archanioła, cherubinka albo szatana. Doświadczeni artyści nie zawahają się ponadto zawrzeć w swoim dziele akcentów humorystycznych albo erotycznych - zgodnie z życzeniem konkretnego klienta.

fot. Getty Images

Zależnie od formatu tatuażu oraz liczby zawartych w nim detali, rysunek będzie wyglądał świetnie na plecach, ramieniu czy obojczyku. Niektóre osoby decydują się wykonać tatuaż na nadgarstku albo nawet na palcu u ręki, chociaż w tym wypadku dobrze byłoby wybrać wzór szkicowy, nie nastawiając się na zbyt dużą ilość detali. W przeciwnym razie ryzykujemy tym, że nasz projekt okaże się dla obserwatora chaotyczny i niezbyt czytelny.  

Więcej zdjęć z inspiracjami tatuaży z aniołami znajdziecie w GALERII.