Tatuaż czterolistna koniczyna - znaczenie

Czterolistna koniczyna jest jednym z najczęściej wybieranych na tatuaż wzorów. Tatuaż przedstawiający tę roślinę ma oczywiście przynieść właścicielowi szczęście - koniczyna występuje zazwyczaj w formie trójlistnej, czterolistna jest wyjątkiem i znalezienie jej od zawsze oznaczało pomyślność. Historia czterolistnej koniczyny jako talizmanu szczęścia, w zależności od kultury i wierzeń, sięga nawet czasów rajskiego ogrodu. Biblia mówi, że po wygnaniu z Raju, Ewa zabrała ze sobą właśnie czterolistną koniczynę, na pamiątkę szczęśliwych chwili spędzonych w Edenie. Czterolistna koniczyna była też uznawana za wyjątkową przez pogańskich Słowian. W Noc Kupały, znalezienie jej i wspólne zjedzenie z partnerem, miało umocnić więzi i dobrze rokować na dalszą relację. Tatuaż przedstawiający czterolistną koniczynę jest bardzo prosty w wykonaniu i w zależności od naszych preferencji, można zaprojektować go w wielu stylach i umieścić na barkach, na łydkach czy na brzuchu.

Tatuowanie ciała już dawno przestało być postrzegane negatywnie - niegdyś kojarzone ze światem przestępczym, więzieniem albo mało szanowanymi w społeczeństwie zawodami, dziś pełnią funkcję ozdoby, są formą ekspresji bądź podkreślają charakteru właściciela. Tatuaże pokrywają ciała nie tylko gwiazd rocka, piosenkarzy i artystów, coraz częściej decydują się na nie również osoby wykonujące mniej kreatywne zawody. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tatuażem, warto postawić na małe, sprawdzone wzory, które mają uniwersalne przesłanie i będą dobrze wyglądać w mniej widocznych miejscach na ciele, jak tatuaż z czterolistną koniczyną. Całe szczęście w sieci możemy znaleźć dziesiątki, jak nie setki tysięcy inspiracji - również doświadczony tatuator z pewnością pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję, której nie będziemy żałować po kilku sezonach. 

Tatuaż koniczyna - symbolika

Tatuaż z czterolistną koniczyną jest bardzo popularny ze względu na swoje znaczenie i na walory estetyczne. Czterolistna koniczyna jest bardzo wdzięcznym wzorem - dzięki swojemu kształtowi będzie dobrze prezentować się na różnych częściach ciała. Tę roślinę najczęściej tatuują sobie osoby, które czują się szczęśliwe, bądź poprzez umieszczenie tego wzoru na ciele, chcą przyciągnąć pomyślność. Tatuaż z czterolistną koniczyną to swego rodzaju talizman, który z oczywistych względów zawsze będziemy mieć przy sobie. Czterolistną koniczynę można tatuować samodzielnie, jako wzór roślinny lub połączyć ją w projekcie ze swoimi szczęśliwymi liczbami, na przykład datą urodzin bliskiej osoby, czy datą zdania ważnego egzaminu, ulubioną, motywacyjną sentencją albo podkową, która również symbolizuje pomyślność. Wzór z koniczyną wkomponowaną w środek końskiej podkowy ma zapewnić powodzenie i ustrzec przed nieszczęściami, problemami finansowymi i zdrowotnymi. Sama podkowa ma tu również duże znaczenie - skierowana końcami do góry jest symbolem szczęścia, końcami do góry - stanowi tarczę ochronną, która ma odpędzać złe moce z otoczenia właściciela czy właścicielkifot. Getty Images

 

Kolejnym popularnym w tatuażu motywem, który można połączyć z koniczyną, są kostki do gry. Mogą one symbolizować sukces i szczęście lub zupełną przewrotność i nieprzewidywalność losu. Taki wzór często wybierają osoby spontaniczne, które nie boją się wyzwań i ryzyka. Połączenie czterolistnej koniczyny z kośćmi ma być talizmanem, który ochroni przed niepowodzeniami i złymi decyzjami. Podczas wybierania wzoru na tatuaż z koniczyną, warto mieć na uwadze, że przynoszenie szczęścia i dobrobytu do domena tylko tej czterolistnej. Tatuaż z trójlistną koniczyną bowiem może symbolizować przynależność do gangu lub powiązań ze światem przestępczym. Znaczenie tatuaży może jednak diametralnie różnić się w zależności od kultury i historii danego kraju czy społeczności - koniczyna z trzema listkami jest też jednocześnie narodowym symbolem Irlandii.

Tatuaż koniczyna - wzory i inspiracje

Kształt tatuażu z czterolistną koniczyną sprawia, że będzie on świetnie prezentował się w różnych rozmiarach i wielu miejscach na ciele. Dla fanek drobnych, minimalistycznych tatuaży polecane są na przykład kostki lub nadgarstki - tam mała, czterolistna koniczyna będzie wyglądać uroczo i kobieco jednocześnie. Koniczyna dobrze sprawdzi się też jako tatuaż na brzuchu - tu jednak warto wspomnieć o tym, że tatuowanie tej części ciała jest uznawane jako wyjątkowo bolesne. Miejsca takie jak brzuch, plecy, lędźwia, uda czy ramiona pozwalają jednak na dyskrecję - jeśli nie mamy ochoty chwalić się tatuażem, bądź ozdoby na ciele nie są mile widziane w naszym zawodzie, wystarczy dobrać odpowiednią stylizację, aby nasz talizman pozostał niezauważony.
Wymóg zakrywania tatuaży na szczęście dotyczy coraz mniejszej liczby miejsc pracy, a na ozdobienie skóry w widocznych miejscach z roku na rok decyduje się więcej osób.

Odważni postawią na tatuaż z czterolistną koniczyną na szyi - w wersji łagodniejszej będzie to mała koniczynka za uchem. Tatuaż damski może też z powodzeniem zastąpić biżuterię - dużo pań decyduje się na roślinne, etniczne lub klasyczne wzory na dłoniach i palcach. Jednym z takich wzorów jest właśnie czterolistna koniczyna, którą można umieścić na przykład na kciuku. Tatuaże na dłoniach wyglądają bardzo ciekawie lecz wielu doświadczonych tatuatorów ostrzega, że tusz w skórze tych miejsc może szybciej ulegać rozmyciu i wymagać poprawek.

Zobacz także: