Tatuaż róża wiatrów - znaczenie i symbolika

Róża wiatrów to symbol, który posiada historię sięgającą starożytności, jednak na większej popularności zyskał już w XIV wieku. Początkowo był on związany głównie z ludźmi, którzy żyli na morzu. Żeglarze dzięki niej wyznaczali kierunki, z których wiał wiatr i dzięki temu byli w stanie określić drogę, którą mają płynąć ich statki, jeszcze przed wynalezieniem busoli. Róża wiatrów bardzo szybko stała się symbolem znaczącym więcej niż zwykły kompas. Żeglarze traktowali ją jako amulet i przypisywali jej właściwości magiczne, a wytatuowana na ciele miała przynieść im szczęście i zapewnić bezpieczny powrót do domu. Siła symbolu została również wykorzystana przez ówczesnych magów: róża wiatrów była amuletem o bardzo silnej energii, wykorzystywanym przy praktykowaniu magii chaosu. Ciekawostką dotyczącą tego wzoru jest też fakt, że czteroramienna róża wiatrów znajduje się na flagach takich organizacji jak NATO czy CIA.

Tatuaż róża wiatrów zachował głęboką symbolikę do dzisiaj, a osoby, które zdecydują się umieścić go na ciele są określane jako ciekawe świata i otwarte na doświadczanie przygód. Róża wiatrów jest często wybierana przez podróżników i osoby związane z morzem. Wzór ten reprezentuje wolność, a także skuteczną walkę z wszelkimi trudnościami losu.

Tatuaż róża wiatrów z kompasem

Tatuaż z wzorem róży wiatrów często łączony jest z tatuażem z kompasem. To zestawienie wzorów zazwyczaj wybierane jest przez podróżników i osoby ciekawe świata. Fajnym sposobem na wkomponowanie róży wiatrów w jeszcze bardziej symboliczną całość będzie połączenie tego wzoru z mapą. Róża wiatrów z kompasem umieszczona na mapie to wzór idealny dla osoby nie bojącej się wyzwań, chcącej zwiedzić cały świat i z łatwością wychodzącej poza swoją strefę komfortu. Taki tatuaż świetnie zaprezentuje się na naszym brzuchu, plecach czy dekolcie.

fot. Adobe Stock

Tatuaż róża wiatrów z kompasem sprawdzi się też w zestawieniu z innymi motywami związanymi z morzem. Wzór ten często łączony jest z kotwicą, falami, rybami czy meduzami. Taki projekt nada się dla osób, które chcą wyrazić swoją miłość do morza, a także tych, którym podoba się po prostu estetyka związana z wodą.

Motyw róży wiatrów i kompasu często też łączony jest z zegarem. Takie zestawienie ma symbolizować mądrość oraz znajomość świata, a także zdolność do pogodzenia się z losem. Ciekawym i bardzo personalnym pomysłem na tatuaż z różą wiatrów i kompasem, będzie dodanie do wzoru wybranych przez nas koordynatów, które wskazują na ważny dla nas punkt na mapie. Może być to przykładowo miejsce naszego urodzenia, pierwszego spotkania z drugą połówką, czy odbytej podróży, która mocno zapisała się w naszej pamięci.

Wzory na tatuaż róża wiatrów

Tatuaże róża wiatrów dają nam duże pole do popisu jeśli chodzi o projektowanie wzorów. Najczęściej wykonywane są one przy użyciu czarnego i szarego tuszu, ale niektóre z wzorów mają też kolorowe elementy. Najczęściej wybieranymi barwami przy tatuowaniu róży wiatrów są odcienie niebieskiego, błękitu i morskiej zieleni.

Zobacz także:

Tatuaż z różą wiatrów może być mniejszej wielkości, wykonany delikatną kreską: taki subtelny wzór będzie świetnie wyglądał na nadgarstku, dłoni, szyi czy stopie. Jeśli mamy ochotę na większy motyw, możemy zaprojektować różę wiatrów jako część dużego wzoru i umieścić ją na bardziej obszernej części ciała. Tatuaż na brzuchu z motywem róży wiatrów świetnie sprawdzi się w połączeniu z mapą, czy delikatnymi elementami roślinnymi. Zaletą umieszczenia tatuażu w tym miejscu na ciele jest też fakt, że na co dzień jest on przykryty dowolnym elementem garderoby, dzięki czemu nie musimy eksponować go w pracy.

Tatuaż róża wiatrów będzie wyglądał też dobrze na plecach, wytatuowany symetrycznie do kręgosłupa. Kolorowy wzór w tym miejscu świetnie prezentuje się jako ozdoba ciała u kobiet. Miłośnicy minimalistycznych i symetrycznych tatuaży, takich jak zyskujące na popularności mandale, często wplatają w większą całość symbol róży wiatrów. Takie połączenie świetnie sprawdzi się jako tatuaż na plecach czy udach. Jednym z najczęściej wybieranych miejsc na tatuaż z symbolem róży wiatrów jest przedramię. Na tej części ciała dobrze zaprezentuje się zarówno duży wzór, zajmujący prawie cały obszar skóry ręki, jak i mniejszy tatuaż, umieszczony na wysokości połowy ramienia. Fajnym pomysłem na tatuaż z różą wiatrów będzie też połączenie tego wzoru z motywami kwiatowymi, na przykład pąkami róż otaczającymi główny wzór. Taki tatuaż pięknie przyozdobi przedramiona czy kark, a także będzie prezentował się niezwykle subtelnie i kobieco.

Tatuaż róża wiatrów - najlepsze inspiracje

Motyw róży wiatrów z kompasem, z kotwicą, a może z mapą? Jeśli symbolika tego wzoru cię zainteresowała, ale jeszcze nie masz konkretnego pomysłu na tatuaż z różą wiatrów, przedstawiamy kilka fajnych inspiracji, które pomogą ci wybrać wymarzony projekt:

Kolorowa róża wiatrów z elementami Słońca i kompasu dla dwojga

 
 
 
 

Minimalistyczna róża wiatrów z zegarem i modnymi motywami astrologicznymi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ❤︎ Linda (@ai_tattoo_)


Minimalistyczna róża wiatrów z zegarem i modnymi motywami astrologicznymi

Romantyczny tatuaż róża wiatrów na przedramieniu z elementami kwiatowymi. Czarno biały, seksowny tatuaż z różą wiatrów na plecach. Dla bardziej odważnych, czyli symetryczna, czarna róża wiatrów na zewnętrznej stronie dłoni. Subtelny i bardzo kobiecy tatuaż róża wiatrów na ramieniu... Przykłady realizacji powyższych pomysłów znajdziesz w GALERII.