Tatuaż zegar - znaczenie, symbolika

Czas, i wszystko, co jest z nim związane, fascynuje nas od tysięcy lat. To właśnie potrzeba mierzenia i zapisywania czasu skłoniła ludzi do wynalezienia pierwszego urządzenia, które do tego służyło: zegara słonecznego. Historia zegarów mechanicznych, które używane są do dzisiaj, sięga XIV wieku. Już w tamtych czasach motyw zegara niósł za sobą głęboką symbolikę: miał przypominać ludziom, że upływ czasu jest niepowstrzymany i trzeba pamiętać o tym podczas swojego codziennego życia. W dzisiejszych czasach wzór ten niesie za sobą podobną przesłanie. Tatuaż zegar umieszczony na ciele ma przypominać nam o nieubłaganie mijającym czasie, co może być dobrą motywacją do czerpania z życia wszystkiego, co tylko się da i cieszenia się każdą jego chwilą.

Symbolikę tego wzoru może wzmocnić dodanie do niego jednego z popularnych powiedzeń związanych z czasem, takich jak: 
time waits for no one (ang.) - czas na nikogo nie czeka
tempus fugit (łac.) - czas ucieka 
lost time is never found again (ang.) - straconego czasu nie da się odzyskać
time is the wisest counselor of all (ang.) - czas jest najlepszym doradcą
carpe diem (łac.) - chwytaj dzień

Tatuaż z zegarem może też nieść za sobą bardzo personalną symbolikę: jego wskazówki będą zatrzymane na wskazanej przez nas godzinie, która może oznaczać wyjątkowy moment w naszym życiu, utrwalony w pamięci poprzez wytatuowanie go na ciele. Tatuaże z motywem zegara mogą być też elementem stricte dekoracyjnym, a za wzorem nie musi stać żadne konkretne przesłanie. Zegary wyglądają dobrze w połączeniu z klepsydrami i motywami roślinnymi, a także jako część większej kompozycji, szczególnie przy tatuażach wykonywanych w oldschoolowej estetyce. 

Tatuaż zegar i klepsydra

Często spotykanym połączeniem są razem wytatuowane wzory zegara i klepsydry. Historia klepsydry sięga jeszcze dalej niż historia zegarów słonecznych, jednak jej symbolika jest podobna: również przypomina nam o upływającym czasie. Jednak w przeciwieństwie do cyklicznie działających zegarów słonecznych i mechanicznych, czas mierzony przez klepsydrę definitywnie kończy się w momencie przesypania ostatniego ziarenka piasku, dlatego wzór ten jeszcze mocniej nawiązuje do przemijania i śmiertelności. Połączenie zegara z klepsydrą może potęgować idące za tymi motywami przesłanie. Ciekawym pomysłem na projekt w takiej estetyce jest tatuaż, który w połowie przypomina zegar, a w połowie klepsydrę. Taki wzór będzie bardzo wyraziście wyglądał na naszym barku, brzuchu, czy przedramieniu i może być wykonany zarówno w odcieniach czerni, jak i kolorze.

Motyw klepsydry na tatuażach nie zawsze musi być połączony z zegarem: klepsydra może być wytatuowana jako samodzielny wzór i równie pięknie ozdobić wybraną część ciała. 

Tatuaż zegar - zdjęcia, wzory, inspiracje

Tatuaż z zegarem może zostać zaprojektowany w każdym rozmiarze, ze względu na to, w którym miejscu na ciele chcielibyśmy go umieścić. Zegary najczęściej tatuowane są w czarnej kolorystyce, jednak dobrze wyglądają też w połączeniu z innymi elementami, które dobrze będą wyglądały też w kolorze. 

Fajnym pomysłem na tatuaż z motywem zegara jest większy wzór umieszczony na plecach. Taki tatuaż wygląda zjawiskowo, a będzie najbardziej wyeksponowany, gdy założymy sukienkę czy bluzkę z odkrytymi plecami i zepniemy włosy do góry. 

Zobacz także:

Motyw zegara świetnie zaprezentuje się też, gdy będzie wykonany w oldschoolowej estetyce i umieszczony na przedramieniu, udzie czy dekolcie. Może być on ozdobiony dodatkowymi elementami, takimi jak kwiaty, napisy czy motywy zwierzęce. Wzory wykonane w tej estetyce to klasyka body artu. Tatuaż zegar otoczony kolorowymi różami będzie prezentował się niezwykle kobieco.

Ciekawym i bardzo kobiecym wzorem jest minimalistyczny zegar, wykonany czarną kreską bez wypełnienia. Motyw ten możemy spersonalizować, ustawiając wskazówki zegara na wybraną przez nas godzinę, która symbolizuje czas naszego urodzenia, przyjścia na świat naszego dziecka czy moment pierwszego spotkania ze swoją drugą połówką. 

Miłośnicy sztuki i estetyki surrealistycznej mogą zastanowić się nad tatuażem z popularnym, ‘miękkim’ zegarem z prac hiszpańskiego artysty Salvadora Daliego. Ten nietuzinkowy wzór ma przypominać nam o fakcie, że czasu nie da się zatrzymać. Bez względu czy bierzemy pod uwagę symbolikę miękkiego zegara, czy zależy nam tylko na walorach estetycznych tatuażu, motyw ten będzie zwracał na siebie uwagę. Fantazyjny, krzywy zegar efektownie przyozdobi nasze żebra czy ramiona i doda nam artystycznego szyku.