Timberlandy były butami farmerów, Emu nosili surferzy, a podobnych przykładów jest znacznie więcej. Zanim konkretny model wchodził do mody codziennej, najpierw często służył konkretnej grupie. Espadryle to kolejny przykład tego typu. Charakterystyczne buty z płótna na podeszwie wykonanej z juty lub słomy były obuwiem katalońskich chłopów. Ich nazwa espardenya wzięła się od rodzaju trawy esparto, z której były wyplatane wspomniane podeszwy. Potem zaczęto je nosić nie tylko w hiszpańskiej Katalonii, ale również na południu Francji. Ich losy były dość nietypowe, bo swój epizod zaliczyły nawet w wojsku, ale ostatecznie trafiły na salony.

Espadryle w iście modowym wydaniu zadebiutowały już w latach 40. XX wieku. Modele, które miały być nie tylko praktyczne, ale do tego stanowić prawdziwą ozdobę stylizacji, można było kupić w butiku La Manual Alpargatera, który powstał wtedy w Barcelonie i, co ciekawe, istnieje do dziś. Zainteresowanie nimi rosło nie tylko w ojczyźnie. Za oceanem promowała je Lauren Bacal. Aktorka pojawiła się w espadrylach w filmie „Koralowa wyspa”. Uwielbiały je nie tylko kobiety. Chętnie nosili je także Salvador DaliPablo Picasso. Prawdziwy szał na espadryle rozpoczął się w latach 70. Tym razem jednak nie w Hiszpanii, a we Francji. Wszystko za sprawą pomysłu jednego z tamtejszych projektantów. Yves Saint Laurent zdecydował się na współpracę z producentem takiego obuwia, Lorenzo Castanerem. W efekcie na wybieg trafiły już nie klasyczne buty, który wcześniej nosili rolnicy, a ich nowa odsłona – modne espadryle na koturnie. W kolejnych dekadach podobne buty cieszyły się mniejszą lub większą popularnością. Wiele osób jednak nie wyobraża sobie bez nich letnich stylizacji. Być może pamiętasz je z zestawów swojej mamy.

Modne espadryle – Klasyczne espadryle

Klasyczne espadryle w dość konkretnej osłonie przypomniał już lata temu dom mody Chanel. Ta francuska marka może kojarzyć się przede wszystkim z ich wersją z kontrastującym noskiem. Najpopularniejsze są beżowe z czarnym wykończeniem, ale na nich wybór się nie kończy. Podobne modele można kupić obecnie w wielu sklepach obuwniczych.

Na fali ich popularności powróciły także jednolite espadryle. Lekkie, przewiewne i do tego stylowe buty na lato można zatem bez trudu znaleźć w ulubionym kolorze lub innym, który bez trudu uda się dopasować do rzeczy ze swojej szafy.

Modne espadryle – Espadryle na koturnie

Espadryle na koturnie, które wylansował Yves Saint Laurent, wcale się nie zestarzały przez ostatnie 50 lat. Pomimo znacznego upływu czasu wciąż mają ogromne grono fanek. Wśród nich jest między innymi francuska it-girl Jeanne Damas. Jeżeli ty także zaliczasz się do miłośniczek espadryli na koturnie, to w tym sezonie bez trudu znajdziesz wymarzoną parę. Popularność tego rodzaju obcasów w połączeniu ze sporym zainteresowaniem podeszwami powleczonymi sznurkiem musiała zaowocować przywróceniem do łask także par, w których występują w duecie.

Modne espadryle – Espadryle z zapięciem lub wstążką

Klasyczne sandały mają w tym sezonie mocnego konkurenta. Są nim właśnie espadryle w wersji z paskami zapinanymi w kostce lub z wstążką do obwiązania wokół łydki. Dzięki tego typu fasonom zyskujemy kolejny sposób na wkomponowanie do swoich letnich stylizacji modnych espadryli. Jeżeli wciąż nie znalazłaś idealnego modelu, to może właśnie te stanowiące alternatywę dla sandałów okażą się strzałem w dziesiątkę.

Modne espadryle – Sznurowane espadryle

Sneakersy to buty, które cieszą się popularnością o każdej porze roku. Niektóre modele mogą jednak nie być komfortowe w noszeniu podczas letnich upałów. Wtedy można sięgnąć po ich wakacyjną alternatywę – sznurowane espadryle. Modele o fasonie nawiązującym do sneakersów wykończone podeszwą powleczoną sznurkiem będą nie tylko bardziej przewiewne, ale do tego idealnie wpiszą się w letni charakter stylizacji. W sklepach nie brakuje ciekawych propozycji.