Tęczowy Piątek – o co chodzi w akcji

Tęczowy Piątek to święto, które w centrum stawia młodzież LGBT+. Jej potrzeby, emocje, marzenia. Chcemy, żeby każda młoda osoba LGBT+ w Polsce usłyszała tego dnia, że jest okej – mówi Cecylia Jakubczak z KPH.

Zależy nam na tym, aby  młode osoby ze społeczności LGBT+ wiedziały, że mają wsparcie i nie są same – że jest mnóstwo ludzi zarówno wśród dorosłych jak i rówieśników, którzy stoją za nimi murem – dodaje Joanna Skonieczna z KPH, które zainicjowało akcję w 2016 roku.

Tęczowy Piątek 2022 – hasło przewodnie

Święto młodzieży LGBT+ jest ruchome i przypada na ostatni piątek października. W tym roku celebracja Tęczowego Piątku odbywa się 28 października. W ramach tegorocznej akcji na terenie całej Polski pojawiły się billboardy i plakaty z hasłami „Jesteś okej” i „Będzie dobrze!” (3 000 plakatów i billboardów zawisło m.in. w Gdańsku, Lublinie, Katowicach, Krakowie czy Łodzi), a na telebimie w centrum Warszawy (przy Rondzie Praw Kobiet) przez cały dzień jest emitowany spot z udziałem młodych osób LGBT+. 

fot. Dawid Chalimoniuk

Tęczowy Piątek 2022 – spot w reżyserii Nataszy Parzymies

W ramach Tęczowego Piątku 2022 powstał również spot, którego reżyserię powierzono Nataszy Parzymies, młodej twórczyni, autorce rewelacyjnego i bijącego rekordy popularności na całym świecie serialu „Kontrola”.

Zależy nam na tym, żeby pokazać młodzieży szkolnej, że nie jest sama. I jeśli nie może dostać wsparcia z najbliższego otoczenia, to chcemy, żeby nasz spot dawał jej siłę – podkreśla Natasza Parzymies.

Do współpracy przy produkcji wideo zaproszone zostały popularne osoby ze społeczności LGBT+:lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queerowe, aseksualne, panseksualne i niebinarne. Wszystkie te osoby działają na rzecz osób LGBT+, ale też znane są ze swoich pasji i innych działań, mogą być wzmacniającą inspiracją.

W spocie w reżyserii Nataszy Parzymies zobaczymy: znaną z programu „Top Model” Julię Sobczyńską, tiktokerkę obserwowaną przez ponad 2 mln osób Izabelę Zabielską, złotą medalistkę olimpijską Katarzynę Zillmann. Kto jeszcze pojawia sie w wideo:  Anu Czerwiński, Maciej Łączyński, Arkadiusz Studziński i Helena Urbańska, stand-uperka Ola Petrus, rysowniczka Aleksandra Herzyk, fotograf Mateusz Jaskot czy działający w sieci Kacper Potępski, Dominika - Stewunia - Olejnik, Arloh Wat, Tomek Gregorczyk i Karolina Jasińska, czyli Kimiko Hime. 

Zobacz także:

 

 

Tęczowy Piątek – strona akcji

Pamiętajmy, że taki Tęczowy Piątek powinien być codziennie! Wspierajmy osoby LGBT+, zwłaszcza te młode, ale też nie postrzegajmy ich tylko i wyłącznie przez pryzmat orientacji, tożsamości. Więcej informacji o Tęczowym Piątku i tym, jak wspierać, znajdziecie na stronie teczowypiatek.pl.