Na pewno wiele par szuka recepty na to, by ich związek funkcjonował jeszcze lepiej. Jedni robią to u specjalistów, inni własnymi siłami, często metodą prób i błędów. Wybierając zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie, możemy zauważyć efekty, jeśli weźmiemy przykład z tego, jakie praktyki wprowadza się w wielkich korporacjach. Tak, dobrze przeczytaliście. Duże firmy i podejście do pracowników może być dobrym przykładem dla par szukających sposobu na zacieśnienie więzi. I nie trzeba być wykwalifikowanym psychoterapeutą, żeby na to wpaść. 

Instytut Gallupa przebadał ponad 4 miliony pracowników na całym świecie i doszedł do wniosku, że za sukcesem firmy stoją dwa kluczowe elementy: pochwała oraz uznanie. Gdy pracownicy otrzymują je regularnie, ich efektywność zdecydowanie wzrasta. I właśnie o to samo chodzi w związku. Jeśli będziemy się wzajemnie chwalić i okazywać uznanie, na pewno przyczynimy się do tego, że nasza relacja stanie się o wiele mocniejsza i owocna. Mówiła o tym również Andrea Syrtash, ekspertka o związków, w swoim przemówieniu w ramach cyklu TEDx. Zauważyła ona, że jedna z par, z jaką miała okazję pracować, miała problem ze zrozumieniem swoich stanowisk i punków widzenia. Dostrzegła u nich problem polegający na to, że zarówno ona jak i on starali się "przewalczyć" swoje opinie kosztem drugiej osoby. Czyli zawsze tylko jedna osoba musiała mieć rację. A to najgorsze, co można sobie robić, będą w związku.

Zobacz także: Toksyczne relacje, czyli faceci, którzy trują

Bez wzajemnego szacunku dla racji drugiej połówki w związku, dziękowania sobie za wymieniania się opiniami oraz docenianie ich przed wypowiedzenie tego na głos, nie można budować zdrowej, dojrzałej relacji. Nie chodzi bowiem tylko o to, by wiedzieć, co ta druga osoba myśli w danej kwestii. I tutaj znowu warto wziąć za przykład szefa, który w sali konferencyjnej wypełnionej pracownikami, ustosunkuje się do naszej wypowiedzi, dostrzeże ją czy skomentuje. Mamy wtedy pewność, że nas głos nie tylko został usłyszany, ale również okazał się cenny dla tej drugiej osoby, a my poznaliśmy jej reakcję. 

Jeśli czujecie, że w waszej relacji ewidentnie za mało jest takiego uznania ze strony waszej lub partnera/partnerki, może warto to przegadać i zastanowić się, co zrobić, aby to poprawić. Rozmowa zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. A im więcej będziecie wszelkie kwestie przedyskutowywać, tym lepiej dla Waszego związku. 

Zobacz także: Co mówi zły szef, czyli 4 rzeczy, których nigdy nie powinniście usłyszeć