Jak wiarygodne są testy ciążowe?

Wiarygodność testów ciążowych to jeden z wątków wzbudzających kontrowersje, a wiele kobiet wątpi w rzetelność wyniku. Lekarze zapewniają jednak, że zrobiony w odpowiednim momencie daje od 99% do 100% pewności. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których wynik jest błędny, np. kiedy zrobi się go zbyt wcześnie – wtedy domowy test ciążowy może wykazać negatywny wynik, nawet jeśli jest się w ciąży.

Polacy mają najgorszy dostęp do antykoncepcji w całej Europie >>>

Test ciążowy: kiedy najlepiej go zrobić?

W idealnym świecie cudownie byłoby wiedzieć, czy jesteś w ciąży zaraz po tym, jak uprawiałaś seks. Niestety testy ciążowe nie działają w ten sposób. Komórka jajowa potrzebuje minimum 6 dni, aby przedostać się do macicy, dlatego wcześniej zapłodnienie jest nie do wykrycia. Eksperci radzą, by zrobić test ciążowy w momencie, w którym nie dostaniesz okresu. Na przykład: uprawiałaś seks w niedzielę, a okres miałaś mieć we wtorek. Jeśli do piątku go nie będzie, to właściwy czas na zrobienie testu.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy działa w ten sposób, że wykrywa w moczu kobiety obecność hormonu beta hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, który pojawia się w organizmie kilka dni po zapłodnieniu. Odpowiada za wydzielanie progesteronu, utrzymującego ciążę i reguluje rozwój gruczołów płciowych.

Ile testów ciążowych powinnaś zrobić, aby mieć pewność co do wyniku?

W tym wypadku zasada „im więcej, tym lepiej” nie działa. Robienie kilku testów jest bez sensu. Dla stuprocentowej pewności warto zrobić dwa testy ciążowe, ale w odstępie kilku dni. Jeśli z jakiś powodów macie wątpliwości co do wiarygodności wyniku, udajcie się do lekarza, aby mieć pewność czy jesteście w ciąży.