Dziś ciężko nam sobie wyobrazić sagę „Zmierz” bez Roberta Pattinsona w roli Edwarda Cullena. Brytyjski aktor bezbłędnie wcielił się w błyskotliwego wampira w hitowych adaptacjach powieści autorki Stephenie Meyer. Jak się jednak okazuje, Pattinson musiał zmierzyć się z nie lada konkurencją, aby zagrać główną rolę u boku Kristen Steward. W castingach wzięło bowiem udział tysiące aktorów, a producenci brali pod uwagę także wiele znanych i usytuowanych w Hollywood nazwisk. Dziś wiemy, kto przegrał z Robertem Pattinsonem i jak mógł wyglądać nasz alternatywny Edward Cullen. Wśród gwiazd znajdziemy m.in. kilka osób, które dostały mniejsze role w „Zmierzu”.

To oni mogli zagrać Edwarda Cullena w „Zmierzchu” – Scott Eastwood

Jednym z potencjalnych kandydatów do roli Edwarda Cullena był Scott EastwoodPamiętam, że pomyślałem: «To głupie! Nawet nie wiem, dlaczego wziąłem udział w tym przesłuchaniu. To taki prosty film dla młodych ludzi» Nie sądzę, że starałem się podczas przesłuchań. Pomyślałem: po prostu to zrobię i wykonam wszystko, co do mnie należy. Oczywiście nie dostałem roli. Potem film zmienił się w całą serię, a Robert Pattinson zarobił na tym biliony – wspominał Scott w rozmowie z „Vanity Fair”.

fot. Getty Images / Vera Anderson

To oni mogli zagrać Edwarda Cullena w „Zmierzchu” – Dave Franco

Kolejnym aktorem, który starał się o angaż w adaptacji książek Stephenie Meyer był Dave FrancoBrałem udział w castingach i walczyłem o rolę Edwarda Cullena. Czytałem nawet dla Catherine Hardwicke (reżyserki filmu – przyp. red.), ale kto wie... Być oprócz mnie setki chłopaków czytało dla Catherine Hardwicke – wspominał aktor w 2012 w rozmowie z MTV.

fot. Getty Images / Frazer Harrison

To oni mogli zagrać Edwarda Cullena w „Zmierzchu” – Jamie Campbell Bower

O angaż w produkcji walczył również Jamie Campbell Bower, którego możecie kojarzyć z takich filmów jak „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, „Dary anioła: miasto kości” czy... „Zmierz”. Producenci byli mną naprawdę zainteresowani do roli Edwarda. Uważali, że idealnie pasuję do bohatera i wnoszę wiele zaangażowania. Niestety, w tamtym czasie byłem zaangażowany w inne projekty, to po prostu źle zbiegło się w czasie – wspominał aktor w podcaście Happy Sad Confused. Dziś wiemy jednak, że Jamie dołączył do obsady sagi „Zmierz” w 2009 roku jako Caius, czyli jeden z trzech liderów Volturi.

fot. Getty Images / NBC

Zobacz także:

To oni mogli zagrać Edwarda Cullena w „Zmierzchu” – Jackson Rathbone

Jackson Rathbone zagrał oczywiście Jaspera Hale'a (czyli adoptowanego brata Edwadra) w filmowej adaptacji powieści Stephenie Meyer. Niewiele osób wie jednak, ze Jackson był jednym z czterech ostatecznych aktorów, branych pod uwagę do roli Edwarda Cullena. Ostatecznie przegrał walkę z Pattinsonem, jednak wygląda na to, że Rathbone nie ma o to żalu. Nie chciałbym mieć innego Edwarda Cullena niż Robert Pattinson. Jest idealny do tej roli – powiedział kiedyś w rozmowie z E! News.

fot. Getty Images / Araya Doheny

To oni mogli zagrać Edwarda Cullena w „Zmierzchu” – Henry Cavill

Jak się okazuje, Stephenie Meyer miała swój typ do roli Edwarda Cullena. W 2007 roku autorka powieści żaliła się na swoim blogu, że jej wymarzony aktor jest za stary, by zagrać główną rolę w ekranizacji jej książki. Najbardziej rozczarowującą rzeczą dla mnie jest utrata mojego idealnego Edwarda. Henry Cavill ma teraz dwadzieścia cztery lata.

Co ciekawe, Henry Cavill nie miał pojęcia, że był brany pod uwagę podczas castingów. Nie wiedziałem, że Stephanie chciała mnie obsadzić w tej roli. Wtedy internet nie był jeszcze tak zaawansowany i jej wpis na blogu dotarł do mnie lata później. Pamiętam, że pomyślałem sobie wtedy, że to byłaby super przygoda – Cavill wyznał w podcaście Happy Sad Confused, którego gościem był w 2022 roku.

fot. Getty Images / Karwai Tang