Jeans znów powraca! A może po prostu nigdy nie wychodzi z mody? W sezonie wiosna-lato 2024 będziemy nosić go od stóp do głów. Do ulubionych spodni włożymy więc katanę oversize i/lub jeansową koszulę. Ale nie tylko, bo w tym sezonie jeans przyjmuje także znacznie bardziej eleganckie formy. Kolejny sezon z rzędu modne będą więc jeansowe spódnice maxi i mini (midi zresztą też) i denimowe sukienki. A jeansowe płaszcze zastąpią trencze z tradycyjnej gabardyny. Denimowe będą też dodatki: torebki, kapelusze, a nawet buty. Nic dziwnego, skoro legendarną już bawełnianą tkaninę mamy nosić w wersji total look. Trend doczekał się nawet swojej nazwy – denim on denim. Jest też inna (o znacznie dłuższej historii) – kanadyjski smoking (z ang. Canadian tuxedo).

Kanadyjski smoking – krótka historia trendu

Z tą ostatnią wiąże się zabawna historia. Nazwa narodziła się nie bez przyczyny. Do mainstreamu weszła za sprawą Binga Crosby'ego –  gwiazdora Hollywood, znanego między innymi ze świątecznego hitu White Christmas.

Bing Crosby / fot. Getty Images / Hulton Archiwe

Wszystko przez to, że z powodu nieodpowiedniego stroju o mały włos byłby niewpuszczony do hotelu. Miał wówczas na sobie… jeansowe spodnie i kurtkę i przez obsługę początkowo został wzięty za włóczęgę. Sytuację uratował hotelowy boy, który w porę zorientował się, co się święci. Sytuację do celów marketingowych momentalnie wykorzystała marka Levi’s, która dla aktora i piosenkarza uszyła specjalnie smoking z denimu – na bazie kultowych już pięćsetjedynek i marynarki, do której wszyto skórzaną metkę z napisem: „Powiadomienie dla wszystkich hotelarzy”. Dziś jeans noszony od stóp do głów nikogo by już raczej nie zdziwił. To nowa klasyka! 

Denim on denim, czyli jak nosić jeansy wiosną 2024

Jeansowe total looki na wiosnę i lato 2024 na największych światowych wybiegach lansowali: Nina Ricci, Jason Wu, Isabel Marant, Dries Van Noten, Kata Szegedi, Kenzo, Mugler, Schiaparelli, Valentino, Sacai, Christian Cowan, a nawet Chanel. Nie tylko pod postacią ubrań inspirowanych odzieżą roboczą, pierwotnie zarezerwowaną dla poszukiwaczy złota i kowbojów, ale także wspomnianych już bardziej eleganckich ubrań. Dzięki czemu hasło „kanadyjski smoking” nabrało nowego znaczenia.

Nina Ricci, wiosna-lato 2024 / fot. Spotlight / Launchmetrics

Denim noszony od stóp do głów można było zresztą podziwiać nie tylko na wybiegach, ale i wśród gości tygodni mody. Co ciekawe, popularnościa cieszył się i cieszy niezależnie od szerokości geograficznej. Stylizacja króluje zarówno na ulicach Paryża, Londynu, jak i Kopenhagi. Najlepszy dowód? Zdjęcia mody ulicznej uchwycone podczas miesiąca mody, a także Instagram, gdzie popularnością cieszą się rolki z denimem w roli głównej.

Zobacz także:

London Street Style / fot. Spotlight / Launchmetrics

Popularność jeansu wcale nas zresztą nie dziwi. Chyba nie ma nic bardziej ponadczasowego, wygodnego i uniwersalnego. Nie bez powodu sam Yves Saint Laurent w rozmowie z New York Magazine w 1983 roku przyznał:

„Żałuję, że to nie ja wymyśliłem jeansy. Mają w sobie siłę wyrazu, skromność, seksapil i prostotę – wszystko, czego oczekuję od swoich ubrań”.

Nie sposób się z nim nie zgodzić.