Zazdrość to jeden z częstszych problemów w relacjach uczuciowych. W wielu przypadkach szczera i otwarta rozmowa może pomóc w opanowaniu jej. Niestety czasami tkwimy w pewnych wielopokoleniowych schematach, utrwalonych również w literaturze i kinie, które pojmują zazdrość jako dowód wielkiej miłości. Nic bardziej mylnego. W zdrowych związkach potrafimy podejść do takiej emocji racjonalnie i z dystansem, a nawet w ogóle jej nie odczuć. Zazdrość jest szczególnie niebezpieczna, gdy przebiera formę Zespołu Otella. Wówczas konieczna jest szybka reakcja i specjalistyczna pomoc.

Dlaczego odczuwamy zazdrość?

Przyczyny zazdrości mogą być bardzo różne i niestety czasami są niezależne od nas. Niekiedy powielamy zachowanie, które obserwowaliśmy w dzieciństwie. Wówczas są bardzo mocno zakorzenione i stanowią pewien punkt odniesienia. Często też zazdrość wynika z niskiej samooceny, która pojawia się przez kompleksy narosłe przez lata albo doświadczeń z przeszłości takich jak zdrada czy odrzucenie. W takim wypadku zagrożenie widzimy wszędzie. Odczuwamy lęk i napięcie, jeśli osoba partnerska wychodzi gdzieś bez nas, albo o jego przyjaciół, szczególnie płci przeciwnej. Pretensje, oczekiwania zdawania relacji, zadręczanie wiadomościami i telefonami, a awantury potrafią skutecznie zrujnować związek i jeszcze bardziej podkopać samoocenę. W skrajnych sytuacjach zazdrość jest tak intensywna, że prowadzi do sytuacji niebezpiecznych. Przykładem są zachowania wpisujące się w Zespół Otella. 

Charakterystyczne objawy Zespołu Otella

Zespół Otella ma ścisłe powiązanie z uzależnieniem od alkoholu. To pewien wyzwalacz patologicznej zazdrości, przejawia się snuciem wizji na temat zdrady. Paranoiczne podejrzenia na ogół nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W czasie upojenia alkoholowego osoba partnerska może być maksymalnie wzburzona i wręcz przemocowa. Według doniesień Zespół Otella najczęściej dotyczy mężczyzn, uzależnionych od alkoholu. Partner może sprawdzać telefon bliskiej osoby, rozliczać ze spędzania czasu, zabraniać kontaktów ze znajomymi i rodziną, a nawet śledzić. Wystarczy spojrzenie czy krótka rozmowa, a w umyśle osoby z Zespołem Otella pojawiają się katastroficzne myśli o zdradzie. Jest to wycieńczające dla obu osób w związku. Charakterystycznym objawem jest brak reakcji na dowody i argumenty. Osobę z Zespołem Otella w zasadzie nic nie jest w stanie przekonać, partnera darzy niemal zerowym zaufaniem. Trzeba zaznaczyć, że stan upojenia alkoholowego ogranicza samokontrolę, dlatego może dojść nawet do przemocy psychicznej. Podsumowując Zespól ten objawia się:

  • wyzwalaczem jest alkohol,
  • chorobliwą zazdrością,
  • potrzebą kontroli partnera np. sprawdzaniem jej korespondecji,
  • snuciem nieprawdopodobnych wizji na temat zdrady,
  • potrzebą izolacji partnera,
  • brakiem reakcji na argumenty pokazujące, że do zdrad nie dochodzi,
  • gwałtownymi kłótniami ze znamionami przemocy werbalnej np. wyzwisk.

 

Leczenie Zespołu Otella i pomoc dla partnera

Leczenie tego zaburzenia w dużej mierze zaczyna się od samej woli osoby nim dotkniętej i samoświadomości. Na szczęście wiele przypadków z miłości i dla własnego zdrowia chce podjąć proces terapeutyczny, który nie należy do prostych. Oczywiście bardzo ważne jest samo opanowanie wyzwalacza, czyli alkoholu. Leczenie oznacza zarówno terapię, jak i farmakologię. Równie ważny jest stan psychicznej osoby partnerskiej. Niestety może ona doświadczać poczucia winy, zaburzenia równowagi między prawdą a fikcją, osaczenia. To stany niebezpieczne, prowadzące niekiedy do depresji, ataków paniki i szeregu innych powikłań. Nie można zapominać o pomocy dla osób osób w takim związku. Jej dobrostan psychiczny jest równie ważny, szczególnie po to, aby w przyszłości miała szansę na zbudowanie zdrowego związku miłosnego.