Nie żyje Tomasz Knapik. Przykre wieści o śmierci legendarnego lektora i aktora dubbingowego przekazał w poniedziałek po południu za pośrednictwem mediów społecznościowych jego syn, tłumacz i dziennikarz telewizyjny Maciej Knapik. Z zamieszczonego na Facebooku wpisu dowiadujemy się, że posiadacz jednego z najbardziej charakterystycznych głosów w Polsce zmarł 6 września. W połowie września obchodziłby swoje 78. urodziny.

Tomasz Knapik nie żyje. Jaka była przyczyna śmierci słynnego lektora?

Dokładna przyczyna śmierci Tomasza Knapika nie została na razie podana do wiadomości publicznej. Nie jest jednak tajemnicą, że lektor zmagał się w ostatnim czasie z poważnymi problemami ze zdrowiem.

Kochani, chciałem Was poinformować, że dzisiaj zmarł mój Tata, Tomasz Knapik . Jak część z Was wie, od ponad dwóch miesięcy walczył z ciężkim kryzysem chorobowym. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że mu się uda. Niestety - napisał Maciej Knapik.

Syn zmarłej ikony polskiej telewizji poinformował, że jego sławny ojciec zmarł we śnie.

Był Głosem w naszych domach, naukowcem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Ukochanym Ojcem i Dziadkiem. W przyszły czwartek skończyłby 78 lat.  Odszedł we śnie, nad ranem. Dołączył do mojej Mamy.  Informację tę przekazuję w imieniu całej naszej rodziny i najbliższych przyjaciół.  Wkrótce przekażę informacje o pogrzebie - czytamy.

Kim był Tomasz Knapik?

Tomasz Knapik urodził się 16 września 1943 roku w Warszawie. Karierę w mediach zaczynał jeszcze jako nastolatek w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. W późniejszych latach był związany m.in. z Polskim Radiem, Telewizją Polską i Polsatem. Jego głos można było usłyszeć m.in. w niemal wszystkich największych klasykach kina akcji z lat 90. ubiegłego wieku. Młodszym widzom znany był przede wszystkim z podkładania głosu w znanej produkcji animowanej Pingwiny z Madagaskaru oraz gościnnego występu w bijącym rekordy popularności utworze Patoreakcja rapera Maty. Po raz ostatni użyczył swojego głosu w filmie dokumentalnym Człowiek z nut z 2020 roku o życiu i twórczości kompozytora Józefa Zeidlera.

Tomasz Knapik studiował na Politechnice Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł naukowy doktora inżyniera. Przez wiele lat spełniał się tam w roli nauczyciela akademickiego – wykładał na Wydziale Transportu. Był opiekunem ponad 200 prac dyplomowych.