Katarzyna Wojciuk: Dlaczego tak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych szczególnie teraz, latem?

Pamela Pawelec: Powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne cały rok, a na pewno latem, kiedy ekspozycja na słońce jest bardzo duża. Promieniowanie ultrafioletowe, szczególnie promieniowanie UVA, którego najwięcej dostaje się do naszych oczu, jest bardzo szkodliwe. Ma negatywny wpływ na wzrok, przede wszystkim na soczewkę wewnątrzgałkową, powodując zaćmę (nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA jest jednym z głównych czynników powstania zaćmy), trwałe uszkodzenia siatkówki czy inne choroby oka. Długotrwała ekspozycja na słońcu jest szkodliwa także dla delikatnej skóry wokół oczu. Brak ochrony oczu przed promieniowaniem UV może również powodować inne objawy, takie jak swędzenie, łzawienie, migrenowe bóle głowy czy światłowstręt.

Czym różnią się dobrej jakości okulary od tych, które można kupić np. na straganie za kilkadziesiąt złotych?

Okulary kupione na straganie przede wszystkim nie chronią oczu. Kupując okulary dobrej jakości z salonu optycznego, mamy pewność, że posiadają najwyższej jakości certyfikaty. Znak CE (Conformité Européenne) oznacza, że okulary mają filtry, które w pełni chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Okulary za 30 zł również posiadają znak CE, który w tym przypadku oznacza…China Export.

Na co zwracać uwagę, wybierając okulary?

Oprócz jakości, o której wspomniałam wcześniej, okulary, które wybieramy, powinny być wygodne, bo spędzamy w nich większość lata. Poza tym wierzę, że okulary są kropką nad “i” naszego stylu. Warto sięgać po modele, które dopełniają codzienne stylizacje i w których czujemy się sobą. Nie warto bezmyślnie podążać za modą. Najlepiej najpierw podążać za tym, co się lubi.

Czy koniecznie trzeba mierzyć okulary przed zakupem? Czy bezpiecznie można je kupić przez internet?

Zobacz także:

Dzisiaj są już odpowiednie usługi, które pomagają kupić idealnie dopasowane okulary przez internet – np. konsultacja ze stylistką opraw okularowych. Jeżeli kupujesz samodzielnie okulary online, zwróć uwagę na rozmiar, porównaj techniczne parametry swoich ulubionych okularów z tymi, które chcesz kupić online. Wymiary najczęściej znajdziesz na wewnętrznej stronie lewego zausznika. Zwróć uwagę na styl okularów i zastanów się, czy pasują one do ciebie. Zwróć uwagę na kolor, dopasuj go do swojej pigmentacji skóry. Możesz to zrobić w bardzo łatwy sposób, przykładając np. złotą i srebrną biżuterię do skóry i oceniając, w którym kolorze twoja skóra wygląda lepiej. Jeżeli złoty kolor lepiej komponuje się ze skórą, ciepłe kolory okularów będą lepszym wyborem niż chłodne i odwrotnie. 

Jakie są najmocniejsze trendy okularowe na lato 2023

To, co mocno widać właściwie we wszystkich markach, to minimalizm w połączeniu ze stylem z lat 90. U wielu projektantów widoczny jest również styl vintage. Jeśli chodzi o kolorystykę, to modne są odcienie: transparentne, przejrzyste, półprzejrzyste; od cielistych - po pastelowe. Hitem jest też kolor off-white: waniliowy, kremowy, ecru. W każdej marce ten trend jest mocno widoczny tego lata. Jeśli chodzi o rozmiar okularów, to powrócił trend na oversizowe, duże okulary. Zauważyłam też, że nasze klientki coraz częściej sięgają po niszowe, mniej znane brandy. Jedna z takich marek to Linda Farrow.

Mocnym trendem są też okulary inspirowane stylem sportowym, motocyklowym. Świetnie wyglądają do zwiewnych sukienek i ciężkich butów. Najważniejsze jest jednak, by nosić dobrej jakości okulary, bo one dają gwarancję skutecznej ochrony.