Trencz  – modny płaszcz na wiosnę 2021

Na wiosnę-lato 2021 lansowali go: Marni, Victoria Beckham, Loewe, Nina Ricci i... można by wymieniać długo. Najczęściej w wydaniu XXL – bo właśnie takie – obszerne i przeskalowane są w tym sezonie najmodniejsze. Zwłaszcza, gdy dodatkowo mają ogromne poły albo bufiaste rękawy. Ale projektanci mody odmieniali je w tym sezonie przez wszystkie przypadki. Właściwie, trudno byłoby wskazać marki, które na wiosnę 2021 nie wprowadziłyby ich do swoich kolekcji. Nic dziwnego, trencz, bo właśnie o tym płaszczu mowa, to już klasyka! Nie bez powodu na instagramie pod hasztagiem #trenchcoat kryje się ponad milion sto tysięcy zdjęć. I liczba ta stale rośnie.

Trencz – historia klasyka

Nie zabrakło go więc także u Burberry, brytyjskiej marki, która trencz powołała do życia. Historia płaszcza sięga 1879 roku. To właśnie wtedy założyciel marki Burberry, Thomas Burberry, odkrył gabardynę – nieprzemakalną tkaninę, która, choć solidna, pozwalała skórze swobodnie oddychać. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa trench oznaczającego okopy, bo po raz pierwszy płaszcz został uszyty na zamówienie wojska – armia brytyjska zamówiła go na potrzeby I Wojny Światowej. Stąd właśnie pagony na ramionach i okazałe klapy, które do dziś są znakiem rozpoznawczym płaszcza. Który ze względu na praktyczny charakter i świetny design szybko pokochali także cywile. I noszą do dziś. Trencz to płaszcz, który w swojej szafie powinna mieć każda kobieta – tego zdania są nie tylko fashionistki, ale i paryżanki, które na przełomie sezonów nie wyobrażają sobie bez niego życia. A by sprostać ich oczekiwaniom, projektanci co roku proponują nowe modele. W tym roku wprost oszaleli na punkcie płaszcza. Najlepszy przykład. Polska marka Elementy, która kultowy trencz oferuje w kilku krojach i odcieniach do wyboru. Zresztą zobaczcie sami:

Ten płaszcz powinna mieć w szafie każda kobieta. Gdzie kupić trencz?

W tym sezonie projektanci lansują nie tylko najpopularniejsze, piaskowe modele, ale i płaszcze w kolorach: brązowym i khaki. Jest też coś dla romantyczek. W nawiązaniu do dominujących trendów na wiosnę-lato 2021 pojawiły się trencze w pastelowych odcieniach – najczęściej różowe, miętowe i błękitne. A także trencze zdekonstruowane – projektanci nie tylko bawią się proporcjami, ale i przerabiają płaszcze na sukienki, robią z nich peleryny albo wszywają w rękawy wstawki z innych, najczęściej kontrastowych tkanin. Trencze szyją także ze skór lub ich imitacji. A w ślad za nimi idą popularne sieciówki: Reserved, Mohito, Mango, Monki, Zara, H&M. Jeśli więc szukacie idealnego płaszcza na wiosnę, który sprawdzi się także jesienią, a następnie będzie go można nosić latami, zainwestujcie w trencz. Teraz jest na to idealny moment.