Producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, DJ. Jest współautorem „Solo”, czyli dobrze nam znanej piosenki Blanki i utworu „Watergun” wykonywanego przez 21-letniego reprezentanta Szwajcarii Remo Forrera. Co ciekawe, nie są to pierwsze i jedyne utwory jego autorstwa, które pojawiły się w popularnym konkursie. Mikołaj Trybulec, lepiej znany pod pseudonimem Tribbs, szturmem zdobywa Eurowizję, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jako postaci i muzycznym dokonaniom.

„Polak w finale Eurowizji 2023” - o co chodzi?

Pierwszy półfinał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji za nami. Natychmiast po jego zakończeniu w mediach pojawiły się dziesiątki newsów na temat „Polaka w finale Eurowizji”. Faktycznie w finale jest piosenka napisana przez polskiego artystę dla wykonawcy reprezentującego Szwajcarię. Chodzi o utwór „Watergun”, którym 21-letni Remo Forrer ujął europejską publiczność. Jego autor, Mikołaj Tribbs Trybulec osobiście wspierał artystę - cały półfinał spędził w green roomie wraz ze szwajcarską delegacją, której (co zrozumiałe) jest członkiem.

Czy skoro stoi również za powstaniem „Solo”, to w sobotę będzie kibicował Blance? Jak zapowiedział na Instagramie, przynależność do szwajcarskiej delegacji wynika z zaproszenia, które od niej otrzymał, a za Blankę będzie, mimo, że zabraknie go w polskim teamie, również będzie trzymał kciuki.

Kim jest Tribbs, niespodziewana polska gwiazda Eurowizji 2023

Tribbs na Eurowizji gości po raz pierwszy, jednak nie jest to jego debiut w roli autora konkursowych hitów. Muzyk z Polski na koncie ma liczne współprace ze znanymi wokalistami. Wśród nich są m.in. Duncan Laurence, zwycięzca konkursu z 2019 roku, a także reprezentanci Czech (2019), Hiszpanii (2020) i Austrii (2021).

Dla wielu, w zestawieniu z długą listą sukcesów, zaskoczeniem może być wiek Tribbsa. Artysta urodził się 25 stycznia 1996, a więc całkiem niedawno obchodził 27. urodziny. 

Mikołaj Tribbs Trybulec karierę w branży muzycznej zaczął rozwijać jako nastolatek. Początkowo był przede wszystkim muzykiem sesyjnym. Występował i nagrywał m.in. z Lanberry, Vito Bambino, Sound’n’Grace, czy Natalią Szroeder. 27-latek przez pewien czas łączył pracę z nauką. Studiował kompozycję i aranżację na katowickiej Akademii Muzycznej oraz kreację dźwięku w Warszawskiej Szkole Filmowej. 

W 2017 roku kariera Tribbsa nabrała tempa. Muzyk założył zespół Linia Nocna, a już rok później wydał płytę „Znikam na chwilę”, za którą otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Elektronika.

Zobacz także:

Sporą popularność przyniosła Tribbsowi współpraca ze Smolastym. Wyprodukowany dla niego utwór „Duże oczy” ma dziś ponad 110 milionów wyświetleń na YouTube i to właśnie podobno za jego sprawą Tribbs poznał Blankę, która była wówczas dziewczyną rapera. Poza tym niewątpliwym hitem na liście wyprodukowanych przez Trybulca utworów są także „River” Krystiana Ochmana, czy „Góry do góry” (bardziej znany z frazy: „Piękny świat przemierzasz po maleńku”), który stał się viralem na TikToku. W 2023 roku Tribbs wydał solowy utwór „Without You”, za który otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie.

Przyznacie, że lista jego sukcesów jest imponująca. Czy stworzenie hitu, który zwycięży Eurowizję będzie kolejnym? Tego dowiemy się już w najbliższą sobotę.