TVP World – przyspieszony start

W czwartek 18 listopada o godzinie 8 rano Telewizja Polska zaczęła nadawać angielskojęzyczny kanał informacyjny TVP World. Choć stacja miała być uruchomiona 1 stycznia 2022 roku, w związku z pogarszającą się sytuacją na granicy polsko-białoruskiej podjęto decyzję o przyspieszeniu transmisji.

„Rozpoczęliśmy dzisiaj, właśnie wtedy, kiedy Polska nas najbardziej potrzebuje” – zakomunikował pompatycznie wiceprezes TVP Mateusz Matyszkowicz.

Kanał dostępny przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, ma być odpowiedzią na dezinformację i „hybrydową agresję ze Wschodu”. Relacjonując wydarzenia ze świata, będzie prezentować „punkt widzenia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej”.

„W naszych czasach informacja jest bronią, jesteśmy atakowani informacją i naszą odpowiedzią powinna być informacja: rzetelna, profesjonalna, dobrze zrobiona, ze wspaniałymi prowadzącymi, ze świetną redakcją, w pięknej oprawie graficznej” – dodał (oby nie na wyrost) Matyszkowicz.

Ramówka TVP World skupiona wokół kryzysu na granicy

Kanał TVP World ma mieć formułę informacyjno-publicystyczno-dokumentalną. O pełnych godzinach będą transmitowane serwisy informacyjne, a w połowie każdej godziny – krótkie ich podsumowania. Na początek ramówka będzie budowana wokół sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (nadawanie rozpoczęto od specjalnego program „Border crisis”).

Innymi słowy, jak podano w Wiadomościach TVP, nowy kanał ma „przeciwdziałać rosyjskiej i białoruskiej propagandzie", która jest jak „starannie wyreżyserowany spektakl”, a do zmanipulowania opinii publicznej „chętnie wykorzystuje dzieci imigrantów”.

„Polska musi się temu przeciwstawić. Polska telewizja publiczna czuje się za to odpowiedzialna, za obronę polskiej racji stanu, dlatego przyspieszyliśmy otwarcie kanału” - oświadczył w charakterystycznym dla siebie tonie prezes TVP.

TVP World – gdzie oglądać

Na razie TVP World będzie kanałem internetowym dostępnym na obszarze Europy, z blokadą na Stany Zjednoczone  (w nocy polskiego czasu program TVP World będzie transmitowany przez kanał TVP Info, dostępny w USA). Nową propozycję TVP można (niekoniecznie trzeba) oglądać pośrednictwem strony internetowej tvpworld.com

Redaktorem naczelnym TVP World został Grzegorz Kuczyński, który do TVP trafił w 2018 r., obejmując funkcję szefa serwisu Regiony.tvp.pl. Wcześniej w Grupie TVN zajmował się tematyką Rosji i krajów postsowieckich. Dyrektorem stacji jest Marcin Darmas (socjolog kultury, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, współpracujący dotychczas z „Teologią Polityczną”, miesięcznikiem „Znak” oraz z Frondą LUX), a jego zastępcami są Filip Styczyński i Dawid Wildstein.

 

Zobacz także: