Na początek trzeba zaznaczyć: prawidłowe rozpoznanie, czy twój najlepszy przyjaciel jest w tobie zakochany, może być trudne, szczególnie jeśli nie wyraził tego otwarcie. Istnieją jednak pewne znaki, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc ci przekonać się, czy twój przyjaciel czuje do ciebie „coś więcej”.

Co robić, gdy przyjaciel się w tobie zakocha?


1. Zmiana zachowania

Jeśli zauważasz, że twój przyjaciel zaczyna się zachowywać inaczej niż zazwyczaj, np. staje się bardziej niezdarny, nerwowy lub niecierpliwy w twoim towarzystwie, może to być spowodowane skrywanymi uczuciami.

2. Nadmierna opiekuńczość

Jeżeli twój przyjaciel zaczyna dbać o ciebie bardziej niż dotychczas, wykazuje zwiększoną troskę, wyraża zaniepokojenie, gdy jesteś z kimś innym, jest na każde twoje zawołanie, może to wskazywać, że jest tobą zauroczony lub się w tobie zakochał.

3. Zazdrość

Kiedy twój przyjaciel reaguje zazdrością na twoje relacje z innymi osobami, staje się zaborczy i próbuje mieć cię tylko dla siebie, może to sugerować, że kieruje nim coś więcej niż tylko przyjaźń.

4. Szukanie pretekstów, by być blisko ciebie

Jeśli twój przyjaciel często inicjuje spotkania lub aktywności, które pozwalają wam być razem i choć nie prosisz go np. o odprowadzenie do domu po spotkaniu, on chce ci zawsze towarzyszyć (nawet jeśli jest mu zupełnie nie po drodze), być może próbuje ci dyskretnie powiedzieć, że za tobą szaleje.

5. Bliskość fizyczna

Jeżeli twój przyjaciel szuka okazji do kontaktu fizycznego, np. poprzez przypadkowe dotknięcia, objęcia, głaskanie czy przytulanie, niewykluczone, że chce, byście przenieśli waszą relację na inny poziom bliskości.

6. Większe oczekiwania

Gdy przyjaźń przeradza się w romantyczne uczucia, pojawiają się również nowe oczekiwania. Mogą się zdarzyć fochy, niezadowolenie z rzeczy, które do tej pory były normą. Rosnące napięcie i niedopowiedzenia mogą świadczyć o tym, że twój przyjaciel nie najlepiej radzi sobie z uczuciami, które nim zawładnęły.

Zobacz także:

7. Prosty przekaz

Jednym z najbardziej oczywistych znaków, że twój przyjaciel chce być dla ciebie „kimś więcej”, jest to, że za każdym razem, gdy rozmawiasz z nim o swoim crushu czy też byłym lub obecnym partnerze, radzi ci znaleźć kogoś, kto naprawdę na ciebie zasługuje. Bardzo upraszczając sprawę, można powiedzieć, że mężczyźni mają tendencję do bycia „terytorialnymi”, więc niezbyt dobrze kryją się ze swoimi intencjami.

Co zrobić, gdy przyjaźń zamienia się w miłość?

Warto oczywiście pamiętać, że wszystkie te znaki mogą być subtelne i nie zawsze jednoznaczne. Najlepszym sposobem na rozpoznanie tematu jest otwarta i uczciwa rozmowa. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj go wprost o jego uczucia. Nie zapominaj, że prawdziwa przyjaźń i szacunek mogą przetrwać nawet w przypadku, gdy uczucia są jednostronne.

Jeśli nie chcesz związku ze swoim przyjacielem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest szczerość i ustalenie pewnych granic w waszej relacji, by nie dawać mu złudnych nadziei. Stawiaj sprawy jasno, unikaj niedopowiedzeń. To nie zawsze jest łatwe, ale przynosi naprawdę dobre rezultaty.