Teoretycznie alergia na słońce nie istnieje - tak twierdzi medycyna. Aby doszło do uczulenia musi być obecny alergen, na który organizm wytwarza przeciwciała. Wtedy już zawsze gdy spotkasz się z alergenem (w ponad 90 % jest to białko pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, pozostałe to chemikalia i leki) pojawi się wysypka, swędzenie, duszność. Czy słońce jest białkiem? Noooo, nie! Uczulenie na słońce - to potoczna nazwa zespołu odczynów skórnych, które pojawiają się na skórze po dłuższym pobycie na słońcu - twierdzi dermatolożka, dr Aleksandra Jagielska z kliniki Sthetic. Może wynikać z kombinacji uczuleń na inne czynniki (jedzenie, kosmetyki, leki), które pod wpływem promieniowania po prostu się potęgują. Mocne nasłonecznienie osłabia system immunologiczny i łatwo go dezorientuje. Dermatolodzy używają terminu „uczulenie na słońce”, bo tak jest po prostu wygodniej.

Najmodniejsze stroje kąpielowe na lato 2018 >>>
 

Objawy uczulenia na słońce - nie ma dramatu

Jak wygląda uczulenie na słońce? Na skórze pojawia się swędząca wysypka, drobne krostki wyglądające jak kaszka. Z reguły na rękach i plecach, ale uczulenie na słońce może pojawić się też na twarzy. I tyle. Czasami krostki mogą zlać się w większe czerwone plamy suchej skóry. I stać się bardziej swędzące. Jak to leczyć? Najprostsze domowe sposoby to chronić skórę przed słońcem (ale nie filtrami, które na takim etapie mogą potęgować uczulenie lub być jego głównym powodem, tylko ubraniami). Posmarować skórę lekiem lub kosmetykiem o działaniu antyświądowym. Czasami warto zastosować leki, najlepiej po prostu aspirynę, która generalnie hamuje stany zapalne w skórze. Nie opalaj się dopóki zmiany na skórze nie znikną. A potem zrób rachunek sumienia - czy zjadałaś coś nowego, egzotycznego? Może zażyłaś nowe leki, albo użyłaś nowego kosmetyku (czasami na wakacje bierzemy próbki bo zajmują mniej miejsca w walizce). To może być powód.
 

Uczulenie na słońce w ciąży lub u dziecka - większy kłopot

W ciąży generalnie opalanie jest sporym problemem, bo może skutkować brzydkimi i co gorsza trudnymi do pozbycia się przebarwieniami na twarzy. Chcesz do końca życia paradować z ciemnym wąsikiem? Nie musisz odpowiadać. Z kolei mocne filtry mogą powodować podrażnienia skóry, nie są też do końca bezpieczne - mogą zawierać tzw. dysruptory endokrynne, które blokują działanie naszych hormonów. Więc aby uniknąć uczulenia na słońce w ciąży - po prostu... odstaw słońce. Wysypka od słońca u dziecka może być dla dzieciaka strasznie uciążliwa. Dlatego podaj mu lek antyhistaminowy aby ograniczyć swędzenie, załóż bawełnianą koszulkę z długimi rękawami, czapkę i poszukaj prawdziwego winowajcy. Pyłki, truskawki, orzechy, mleko? Powtarzamy, słońce nie jest białkiem. To pewne.

Zobacz także: Co to jest SPF? Czym różni się promieniowanie UVA od UVB? Ochrona przed słońcem - wszystko, co należy wiedzieć >>>