Od jakiegoś czasu zmieniło się społeczne podejście do tatuowania, a rysunki na ciele nie są postrzegane jako młodzieńczy wybryk czy pamiątka z więzienia. Tatuaż jest formą wyrażenia swojej osobowości, dopełnienia stylówki i estetyczną ozdobą zastępującą biżuterię. Pracodawcy coraz przychylniej na nie patrzą, a w trendzie zamiast rzucających się w oczy kolorowych wzorów są minimalistyczne obrazki, najczęściej wykonane jedną kreską. Mimo wszystko niektórzy po jakimś czasie chcą usunąć tatuaż, a powody mogą być różne. Najczęstsze z nich to niechciana pamiątka w formie rysunku po zakończonym związku lub decyzja podjęta pod wpływem impulsu. Zdarza się również, że po upływie kilku lub kilkunastu lat rysunek staje się przykrym wspomnieniem – dzieje się tak w przypadku tych, które symbolizują ważne chwile w życiu. Na szczęście nowoczesne technologie umożliwiają trwałe usunięcie tatuażu, a jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zabieg laserowy. Poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Czy usuwanie tatuażu laserem jest skuteczne?

„Zabieg laserowy uchodzi za jeden z najskuteczniejszych i najbardziej nowoczesnych metod usuwania tatuażu. Laserowe usuwanie tatuażu wymaga ingerencji w głębsze warstwy skóry, gdzie znajdują się komórki żerne wypełnione barwnikiem. Podczas zabiegu promień lasera rozbija cząsteczki atramentu, które następnie są wchłaniane przez organizm. Trzeba sobie zdawać sprawę, że laserowe usunięcie tatuażu wymaga co najmniej kilku sesji, ich ilość zależy przede wszystkim od wielkości tatuażu i zastosowanych do jego wykonania barwników” – wyjaśnia Małgorzata Makowska, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej. Laseroterapia przynosi pożądane efekty, a stopień trudności jest uzależniony od takich czynników: jak głęboko w skórę wniknął tusz, jaka była jego gęstość i jakim pigmentem wykonano rysunek. W przypadku czarnego tatuażu potrzeba zazwyczaj kilku sesji, natomiast jeśli chodzi o kolorowy – kilkanaście. Zabieg polega na wykorzystaniu lasera o odpowiedniej długości fal, które wnikają w skórę i wychwytują barwniki.

Tatuaż na żebrach i między piersiami: inspiracje. Artystyczne rysunki, które zrobicie sobie w okolicach biustu >>>

Usuwanie tatuażu: czy to bolesny zabieg?

„Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie jest zbyt bolesny. Zazwyczaj obszar wykonywania zabiegu jest chłodzony zimnym okładem. W przypadku tatuaży zlokalizowanych w miejscach wrażliwych, można dodatkowo przed rozpoczęciem zabiegu zastosować znieczulenie nasiękowe lub lokalne powierzchniowe. Jednorazowo cały zabieg, w zależności od wielkości tatuażu, trwa maksymalnie do 20 minut. Na skórze poddanej zabiegowi usunięcia tatuażu, mogą pojawić się zaczerwienienia, jak również strupki, które samoistnienie powinny odpaść” – tłumaczy Małgorzata Makowska, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Usuwanie tatuażu: jak przygotować się do zabiegu?

Laseroterapia jest inwazyjnym zabiegiem, który nie pozostawia blizn na skórze i przynosi pożądane efekty, ale należy się do niego odpowiednio przygotować. W tym celu niezbędna jest wizyta u lekarza, aby upewnić się, czy na skórze nie zaszły zmiany chorobowe lub alergiczne. Jeśli podczas badania okaże się, że na ciele występują niepożądane zmiany, należy je wyleczyć lub usunąć. Dopiero po ich całkowitym pozbyciu się można przystąpić do zabiegu usuwania tatuażu. Kolejnym przeciwskazaniem jest opalanie się na słońcu i na solarium. Jeżeli planujecie laserowy zabieg, musicie zrezygnować z tego typu aktywności co najmniej na miesiąc przed.

Jakie są przeciwwskazania przy usuwaniu tatuażu?

Nie każdy może sobie pozwolić na usunięcie tatuażu. Jakie są przeciwwskazania? Co ciekawe, osoby ze zbyt ciemną karnacją skóry nie powinny poddawać się zabiegowi laserowemu, ponieważ może pozostawić ślady. Poza tym osoby zmagające się z wszelkimi problemami skóry: od powstawania blizn, reakcji alergicznych i przebarwień muszą najpierw udać się do lekarza, aby upewnić się, czy laseroterapia im nie zaszkodzi.

Tatuaż na nadgarstku – minimalistyczne wzory i napisy >>>

Zobacz także:

Ile kosztuje usunięcie tatuażu?

Koszt usunięcia tatuażu zależy od wielu czynników. Na pewno nie jest to tani zabieg, a ceny zaczynają się od kilkuset złotych przy niewielkich rozmiarach i jasnej karnacji. Wszystko jest uzależnione od tego, jaki rodzaj barwnika zastosowano, jak głęboko wniknął w skórę oraz oczywiście od rozmiaru. Niestety za usunięcie większego rysunku możecie zapłacić od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych.

Usuwanie tatuażu: jakie są inne metody oprócz laseroterapii?

„Oprócz lasera, który obecnie najczęściej jest wykorzystywany do usuwania tatuażu, dostępna jest również bardziej inwazyjna, chirurgiczna metoda. Zazwyczaj jednak stosuje się ją ze względu na ryzyko blizn i dużą inwazyjność jako ostateczność. Tatuaż można również próbować usunąć metodą elektrokoalgulacji, czyli wypalając prądem wysokiej częstotliwości warstwy skóry wraz z barwnikiem, wykorzystując metodę z zastosowaniem światła IPL, korzystając z zabiegu dermabrazji czy peelingu chemicznego. Obecnie jednak najbardziej popularną metodą, ze względu na uzyskiwane efekty jest zastosowanie laseroterapii” – tłumaczą eksperci z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Usuwanie tatuażu powinno być tak samo przemyślaną decyzją, jak jego zrobienie. Jeśli już zdecydujecie się na zabieg laserowy lub jakąkolwiek inną formę, musicie uzbroić się w cierpliwość - rysunku nie można pozbyć się „od razu”, nawet najmniejszego wzoru.