Znamy już odpowiedź na pytanie, kto zastąpi Karla Lagerfelda na stanowisku dyrektora kreatywnego Chanel. Choć informacja o jego śmierci obiegła media zaledwie kilka godzin temu, dom mody wydał właśnie oficjalne oświadczenie, w którym nie tylko potwierdza smutne doniesienia, że Lagerfeld zmarł 19 lutego 2019 roku w wieku 85 lat w Paryżu, ale także ogłasza jego następcę. A raczej następczynię, bowiem nową dyrektor kreatywną Chanel została Virginie Viard, szefowa studia projektowego marki i przez ostatnie 30 lat najbliższa współpracownica Lagerfelda. Była jego prawą ręką, co doskonale udokumentowano w filmie Netflixa z serii 7 days out, gdzie zresztą sam projektant opowiadając o niej użył tego określenia. Virginie Viard nową dyrektor kreatywną Chanel została z mianowania Alaina Wertheimera, który wraz z bratem Gerardem jest właścicielem marki. To ona ma zadbać, by dziedzictwo Gabrielle Chanel i Karla Lagerfelda wciąż trwało.

Karl Lagerfeld nie żyje. Znana jest przyczyna śmierci >>>

Jej obecność w najbliższym gronie projektanta nie była tajemnicą, to jasne, że przez lata pomagała ziścić jego najbardziej kreatywne wizje i przenieść je wraz z zespołem na kolekcję. Niemniej branża mody nie kryła zdziwienia, kiedy najpierw pojawiła się u jego boku podczas pokazu Cruise 2018/2019, a następnie wyszła na koniec pokazu kolekcji na wiosnę-lato 2019. Już wtedy media komentowały, że prawdopodobnie Virginie Viard szykowana jest na następczynię Karla Lagerfelda. Wszystko stało się jednak jasne, kiedy tylko ona ukłoniła się widzom na koniec pokazu haute couture wiosna-lato 2019. Już wtedy mówiło się, że z projektantem nie jest dobrze i prawdopodobnie zmaga się z chorobą. Przez 36 lat nie opuścił żadnego show Chanel.

Co ciekawe, jeszcze nim Viard pojawiła się na wybiegu Chanel, obstawiano, że nowym dyrektorem kreatywnym w przyszłości może zostać Hedi Slimane. W końcu Lagerfeld nie krył zachwytu jego pracą. Wśród faworytów byli także Alber Elbaz, Marc Jacobs, Haider Ackermann i Phoebe Philo, która aktualnie nie jest związana z żadnym domem mody. W każdym razie stało się tak, jak zapowiedział Lagerfeld – nigdy nie przeszedł na emeryturę i w Chanel pozostał do końca życia.

Karl Lagerfeld nie żyje. W Chanel zakończyła się pewna era

Można go było lubić lub nie. Choć wzbudzał w ludziach skrajne emocje swoimi wypowiedziami i kontrowersyjnymi poglądami, w jednym wszyscy są zgodni – Karl Lagerfeld był niekwestionowanym geniuszem mody. Projektant od 1983 roku dowodził domem mody Chanel, który przejął z rąk samej założycielki, Coco Chanel. Od tamtej pory, mimo zarzutów o powtarzalność i odgrzewanie hitów sprzed lat, kreował zarówno najbardziej pożądane kolekcje, jak i pokazy, na których chcieli być wszyscy. Na nowo zinterpretował słynną małą czarną, żakiet czy tweed i dwukolorowe czółenka. Wielokrotnie powtarzał, że jego praca polega na robieniu nie tego, co Chanel już zrobiła, ale na robieniu tego, co sama by zrobiła. Czerpał więc garściami z obfitego archiwum domu mody, do którego przez te 36 lat zdążył dorzucić niejedną cegiełkę. Nie tylko projektował ubrania, wymyślał koncepty całych pokazów, ale także fotografował i kręcił filmy. To on jest autorem wszystkich kampanii Chanel od 1987 roku. Przed Virginie Viard stoi więc niezwykle trudne zadanie. Nie tyle, co zmierzyć się z jedną, ale aż z dwiema legendami domu mody Chanel.

Zobacz także: Karl Lagerfeld: najlepsze cytaty projektanta o Chanel, stylu, luksusie i samym sobie