Jeśli kawa i David Lynch, to oczywiście na myśl od razu przychodzi kultowy serial tego reżysera, czyli Miasteczko Twin Peaks i jego bohater, agent Cooper, który próbował wyjaśnić przyczynę śmierci Laury Palmer. Zresztą nie tylko w tej produkcji Lyncha kawa gra istotną rolę. Co ma jednak wspólnego słynny reżyser z naszym krajem i powstającą tu kawiarnią?

David Lynch patronuje oficjalnie polskiej kawiarni

David Lynch był w Polsce kilka razy. Zachwyciła go zwłaszcza Łódź, którą odwiedził podczas festiwalu Camerimage. Ale to nie tam powstanie wspomniana już kawiarnia. Ta, by nie trzymać was dłużej w niepewności, otworzy się w Jaworznie. Dlaczego?

Wypada wrócić do roku 2016 i pomysłu jaworzyńskiego Stowarzyszenia Betlejem, czyli wspólnoty założonej przez księdza Mirosława Toszę i skupiającej osoby w kryzysie bezdomności czy ubogie oraz wspierające je wolontariuszki i wolontariuszy. Tym, co łączy tych ludzi, jest skoncentrowanie się wokół wartości ewangelicznych. We wspomnianym roku osoby ze Stowarzyszenia Betlejem postanowiły wyruszyć na pielgrzymkę, której pomysł powstał na bazie filmu The Straight Story Davida Lyncha. Opowiedział on w swojej produkcji z 1999 roku o 73-letnim Alvinie, który wyrusza na traktorze z Iowa do Wisconsin, aby spotkać się z chorym bratem i z nim pogodzić. Co zrobili Polacy? Na podobnych małych traktorach wyruszyli z Jaworzna do bazyliki św. Teresy w Lisieux we Francji.

Kawa od Davida Lyncha

Historia członków wspólnoty Betlejem dotarła do Davida Lyncha. Nie pozostał on wobec niej obojętny - objął ją swoim patronatem, a nawet wysłał ekipę filmową, aby uwieczniła podróż Polaków. Nie omieszkał też wysłać im ciepłej wiadomości z życzeniami szerokiej drogi. Dziś, z inicjatywy księdza Toszy, w Jaworznie powstaje kawiarnia, która ma uczcić pamięć o pielgrzymce i serdeczności Lyncha, który zgodził się patronować także temu przedsięwzięciu. Kawiarnia powinna zostać otwarta zgodnie z planem w lutym 2022 roku. Nazwana zostanie Straight Story a na jej ścianach zawisną zdjęcia z planu filmowego. W sprzedaży będą kawy ze specjalnej linii, która powstała przy współpracy Lyncha, wielkiego miłośnika tego napoju, z firmą Allegro Coffee, powstałą w 1977 roku.