Cipka, czyli co

Cipką nazywamy globalnie zewnętrzne i wewnętrzne narządy płciowe uznawane za żeńskie.

Co to jest wulwa?

Wspomniana wulwa / srom to z kolei określenie na narządy zewnętrzne. Zalicza się tutaj: wzgórek łonowy, łechtaczka, wargi sromowe zewnętrzne i wewnętrzne oraz ujście pochwy / waginy. W tym obrębie znajduje się także ujście cewki moczowej. Wulwa może mieć różne kolory – od różowego do brązowego.

Co to jest wagina?

Pochwa czy też wagina to narząd będący a przedłużeniem macicy, czyli końcowego odcinka układu rozrodczego u osób uznawanych za kobiety. A dokładniej? Już tłumaczymy! Wagina wyścielona jest błoną śluzową układającą się w marszczki pochwowe, czyli fałdy (dające się wyczuć jako coś szorstkiego i nierównego). Błona produkuje zarówno wydzielinę pojawiającą się w czasie cyklu menstruacyjnego, jak również śluz podczas seksu. Z kolei pod błoną śluzową mieści się błona mięśniowa złożona z mięśni gładkich. Co jest najważniejszą funkcją błony mięśniowej? Przede wszystkim przesuwanie krwi i substancji wydzielających się w pochwie w kierunku ujścia. Jest ona otoczona gęstą siecią naczyń krwionośnych, co sprawia, że pochwa bez problemu goi się po urazach (cipki są genialne!).

6 rzeczy, które POWINNAŚ wiedzieć o swojej cipce >>>
 

Jak wygląda pochwa?

Długość pochwy może być zróżnicowana. Jej tylna ściana (czyli od strony odbytu) jest dłuższa i może osiągać od 5,1 do 14,4 cm, a krótsza przednia ściana – 4,4-8,4 cm. Warto mieć również świadomość, że sylwetka kobiety nie jest żadnym wyznacznikiem tego, jak bardzo pochwa jest głęboka. Wejście do pochwy od zewnątrz otaczają wargi sromowe. U tych kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia na dole pochwy może znajdować się, ale wcale nie musi jeszcze jeden element. Jest to wieniec pochwy ("błona dziewicza"), czyli cieniutki fałd skóry. 


Swędzenie warg sromowych – czy to normalne? Jak poradzić sobie z pieczeniem tych miejsc domowymi sposobami? >>>

 

Zobacz także:


 

Rodzaje wulw, czyli cipka cipce nierówna

Należy mieć świadomość, że wulwa u każdej osoby wygląda inaczej. A przynajmniej - nieco inaczej. I super. Chociaż każda składa się z tych samych elementów, to różnią się one wielkością oraz kształtem a także kolorem, odcieniem skóry. Niektóre osoby wyróżniają kilka a nawet kilkanaście rodzajów sromów. Poniżej przykłady. Ale tak szczerze? Wydaje nam się, że może nie ma sensu tak klasyfikować? Każda cipka jest super i piękna. Warto podkreślać, że różnorodność jest OK. Że nie ma jednego idealnego kształtu. Że swoją cipkę można nazwać po swojemu i warto się z nią zaprzyjaźnić.

Ale jeśli chodzi o te typy, to Jednym z nich ma być „motylek”. Tym słowem określa się wulwę z małymi wargami sromowymi zewnętrznymi i dużymi wargami sromowymi wewnętrznymi. Te drugie jakby ukrywają się pod fałem skóry, co sprawia, że wewnętrzne wargi sromowe wydają się większe. Zdarza się, choć stosunkowo rzadko, że kobieta może z tego powodu odczuwać dyskomfort, czy to podczas seksu, czy poruszania się i ocierania o bieliznę. Wówczas zalecany jest zabieg pomniejszający wargi sromowe.

Kolejny typ to „Barbie”. Taką wulwę mają osoby posiadające małe wargi sromowe zewnętrzne i duże wargi sromowe wewnętrzne, które nie są widoczne. Skąd skojarzenie z popularną lalką? Stąd, że jest ona zaprojektowana w taki sposób, że wulwa praktycznie jest w ich przypadku niewidoczna.
 


Wulwa może przypominać swoim kształtem również „bułeczkę”. W tym przypadku występują duże wargi sromowe zewnętrzne i małe wargi sromowe wewnętrzne, które są praktycznie niewidoczne. Kiedy z kolei wargi sromowe zewnętrzne tylko częściowo zakrywają wargi sromowe wewnętrzne, taki kształt określany jest jako „podkowa”.

Pamiętajcie też, że zupełnie normalne i bardzo popularne jest, kiedy jedna warga sromowa jest dłuższa i bardziej wystaje!

Jak powinna wyglądać wulwa?

Każda wulwa jest prawidłowa! Wyląd nie ma tu aż takiego znaczenia. Ale ten, który znamy, codzienny. Powodem do niepokoju mogą być odczucia czy nietypowe zmiany w wyglądzie naszej cipki. Na przykład jeśli jednak wargi sromowe są wyraźnie czerwone – choćby w wyniku infekcji lub nadmiernego ucisku z powodu zbyt obcisłej bielizny – a do tego obolałe, czym prędzej powinnaś zgłosić się do lekarza. Tak samo jest z niepokojącym zapachem czy wydzieliną z pochwy.