Waris Dirie już dziś wieczorem weźmie udział w pokazie jednego z najlepszych polskich duetów, czyli Paprocki&Brzozowski. Modelka, choć mieszka w Polsce, nigdy do tej pory nie chodziła w pokazie polskiego projektanta. Dlaczego dla Mariusza Brzozowskiego i Marcina Paprockiego zrobiła wyjątek? I jak polskim designerom udało się ją do tego namówić?

Zaprosiliśmy Waris do pokazu ponieważ jest niewątpliwie symbolem walki kobiet o swoje prawa. Patrząc na to, co dzieje się w Polsce i na świecie, chcieliśmy pokazać pełną solidarność z kobietami, którym w dzisiejszych czasach przyszło walczyć o swoje prawa i szacunek. – wyjaśnia Marcin Paprocki.

Zawsze powtarzamy, że naszą największą inspiracją są kobiety, to dla nich i przez nie tworzymy nasze ubrania. Jesteśmy dumni, że Waris przyjęła zaproszenie do wzięcia udziału w pokazie. Większość kobieta zna jej historię, ale chcemy przypomnieć, że warto walczyć o swoje prawa bo cisza to nieme przyzwolenie na to, aby inni decydowali za nas, a temu się sprzeciwiamy. – dodaje Mariusz Brzozowski.

Dlaczego wybór padł właśnie na Waris? Bo to prawdziwa kobieta wojowniczka, o czym świadczy jej biografia.

Waris Dirie – kim jest?

Waris Dirie pochodzi z muzułmańskiej rodziny, z plemienia nomadów w Somalii. Jej imię oznacza „pustynny kwiat”. Jej siostra i dwie kuzynki zmarły wskutek tradycyjnego obrzezania, któremu została poddana także ona. Uciekła z domu ponieważ przymuszoną ją do małżeństwa z sześćdziesięciojednoletnim mężczyzną. Przebywała u rodziny w Mogadiszu, a potem u wuja w Londynie, gdzie pracowała jako służąca. To tam została odkryta przez jednego z najsłynniejszych fotografów mody, Terence’a Donovana. Dzięki przypadkowemu spotkaniu w roku 1987 znalazła się na okładce kalendarza Pirelli, po czym jej kariera w modellingu nabrała tempa.

Waris Dirie wzięła udział w dziesiątkach kampanii reklamowych, m.in. dla Chanel, Revlon, Levi's, Coty czy L’Oréal. Była gwiazdą wybiegów Mediolanu, Londynu, Nowego Jorku, Tokyo i Paryża. Jej zdjęcia zdobiły znalazły się na okładkach takich magazynów jak „Elle”, „Vogue” czy, „Cosmopolitan”, „W” czy „Glamour”.

Waris Dirie zasłynęła nie tylko jako modelka, lecz także jako pisarka. Opublikowała m.in. opartą na wspomnieniach książkę „Kwiat pustyni”, w której opisuje niezwykłą historię swojego życia. Książka okazała się sukcesem wydawniczym i doczekała się wydań na całym świecie. To skłoniło Waris Dirie do wydania kolejnych książek o swoim życiu.

W marcu 2008 niemiecka reżyser Sherry Hormann rozpoczął prace nad filmową adaptacją „Kwiata pustyni”. Rolę Waris Dirie zagrała etiopska modelka Liya Kebede. Premiera filmu odbyła się jesienią 2009 roku.

Waris Dirie ma obywatelstwo austriackie, ale od dłuższego czasu mieszka w Polsce. Gdy zobaczyła polskie morze, zakochała się w nim. W wywiadzie w 2011 roku wyznała, że zamierzała na stałe opuścić Polskę. Póki co wciąż się jej to nie udało. 

Zobacz także: