Wianki ślubne na głowę

Moda na wianki ślubne wróciła do nas całkiem niedawno, wraz z rosnącą popularnością na ceremonie w estetyce rustykalnej i boho. Niewiele z nas jednak wie, że są one obecne w ślubnej tradycji słowiańskiej od setek lat. Dawniej panna młoda zakładała na uroczystość zaślubin wianek, który miał przynieść pomyślność nowożeńcom na nowej drodze życia. W niektórych kulturach po zakończeniu ceremonii panna młoda przekazywała wianek druhnie, ponieważ był on znakiem panieństwa i niewinności.

Dzisiaj wianek ślubny służy przede wszystkim jako bardzo estetyczna ozdoba, uzupełniająca stylizację przyszłej mężatki. Dzięki niezwykle dużej różnorodności, te kwiatowe opaski mogą stanowić dodatek do sukni ślubnej w każdej estetyce, od royal po boho.

Wianki ślubne dzielimy na:

  • wianki otwarte (półwianki), które wielkością przypominają klasyczne opaski na głowę; są bardzo wygodne, zazwyczaj montujemy je na głowie za pomocą wsuwek lub wstążki,
  • wianki zamknięte (okrągłe), które mają zamkniętą formę, dzięki czemu prezentują się niezwykle naturalnie,
  • wianki asymetryczne, które z jednej strony są bardziej rozbudowane niż z drugiej,
  • opaski, czyli delikatne wianki w postaci ozdób na cienkim, metalowym stelażu, które sięgają do linii uszu,
  • korony, czyli wianki ślubne o bogatej kompozycji, zazwyczaj mocno zdobione i zwracające na siebie uwagę, które panna młoda może umieścić na czubku głowy, lub z tyłu, jako element upięcia czy innej fryzury.

Jak dopasować wianek ślubny do kształtu twarzy?

Kształt wianka ślubnego najlepiej będzie dopasować do rysów twarzy przyszłej mężatki. Dobrze dobrana ozdoba pomoże wyeksponować naturalne piękno panny młodej, dlatego tak ważnym jest, aby mieć to na uwadze, zanim zaopatrzymy się w konkretny model. W jaki sposób dopasować wianek ślubny do kształtu twarzy? Pamiętaj, że:

  • jeśli jesteś posiadaczką twarzy owalnej, możesz zdecydować się na każdy kształt ozdoby, od delikatnego półwianka, po bogato zdobioną koronę,
  • urodę posiadaczek twarzy okrągłej lub kwadratowej najlepiej podkreśli wianek pełny (okrągły), lub o asymetrycznym kształcie,
  • posiadaczki twarzy prostokątnej i trójkątnej powinny rozważyć wybór wianka pełnego lub korony,
  • paniom o niskim czole najbardziej polecamy półwianki i subtelne opaski.

Kiedy określisz już, który kształt wianka będzie pasował ci najlepiej, możesz zacząć zastanawiać się nad jego rodzajem i kolorystyką. Wianek będziesz w stanie stworzyć zarówno z żywych, jak i sztucznych roślin, w jednej barwie, lub wielu różnych kolorach. Możesz wybrać kwiaty polne lub egzotyczne, i dodać ozdoby takie jak piórka, perełki czy kryształki. Kolor wianka warto dopasować do typu twojej karnacji, na tych samych zasadach, na których najprawdopodobniej wybierałaś swoją ślubną kreację.

Który wianek ślubny będzie najbardziej pasował do twojej stylizacji? Poniżej przedstawiamy masę inspiracji!

Wianki ślubne – inspiracje

Zdecydowałaś się na efektowny wianek ślubny, ale nie masz jeszcze pomysłu na konkretny model? Udało nam się zebrać sporą liczbę inspiracji na kwiatowe akcesoria do włosów, które idealnie dopełnią twoją weselną stylizację!

Zobacz także:

Wianki ślubne z żywych kwiatów

Wianki ślubne zaplecione z żywych kwiatów wróciły do łask wraz z trendem na boho i rustykalizm. Od tej pory nie wychodzą już z mody, i decyduje się na nie spora ilość pań młodych, bez względu na to, jaki motyw przewodni wesela wybrały.

Wianki z żywych kwiatów mogą zostać stworzone w jednym lub wielu kolorach, a gatunki roślin, które zostaną w nie wplecione, zależą już tylko od indywidualnych preferencji przyszłej mężatki!

Wianki ślubne z białych kwiatów

Jednobarwne, białe wianki ślubne to ponadczasowy i niezwykle elegancki wybór. Zazwyczaj są plecione z kwiatów takich jak lilie, róże i peonie. Biały wianek ślubny to najbardziej uniwersalna ozdoba, która będzie pasowała do kreacji w każdej estetyce.

 

Wianki ślubne z kolorowych kwiatów

Wielobarwne wianki ślubne zostały pokochane przez panny młode, które na swoją ceremonię wybrały estetykę boho lub rustykalną. Najczęściej są one zaplatane z mieszanki różnych rodzajów kwiatów, takich jak róże, maki, chabry, peonie czy słoneczniki.

 

Wianki ślubne z egzotycznych kwiatów

Do mody ślubnej zaczęły wchodzić też wianki plecione z kwiatów egzotycznych, na przykład orchidei. Tego typu ozdoby najczęściej wybierane są przez panny młode, które zdecydowały się na estetykę glamour lub boho chic.

 

Wianki ślubne boho

Wianki ślubne boho najczęściej tworzone są z kwiatów w jasnych kolorach, takich jak róże, beże i biele. Mogą zostać ozdobione dodatkowymi elementami, na przykład suszonymi roślinami, gałązkami lub małymi piórkami.

Wianki ślubne rustykalne

Naturalna fryzura ślubna, z rozpuszczonych włosów, pokocha się z rustykalnym wiankiem, zaplecionym z wielobarwnych, polnych kwiatów. Najczęściej wybierane kolory to wszelkiego rodzaju róże, czerwienie oraz odcienie niebieskiego, ale wszystko tak naprawdę zależy od wizji panny młodej.

Uwaga! Jeśli decydujesz się na wianek pleciony z żywych kwiatów, musisz pamiętać, że po jakimś czasie mogą zacząć opadać, szczególnie, jeśli ślub odbywa się w bardzo gorącym dniu. W przeciwieństwie do bukietu ślubnego, wianka nie będziesz w stanie włożyć na chwilę do wody, aby “odżył”. Przy planowaniu stylizacji nie zapomnij, że ta ozdoba może nie przetrwać z tobą całego wieczoru.

Wianki ślubne z suszonych kwiatów

Wianki ślubne stworzone z suszonych kwiatów to małe dzieła sztuki. Mogą zostać ozdobione suszonymi listkami, gałązkami, czy dodatkami imitującymi owoce. Świetnie wpasują się w baśniową i słowiańską estetykę, są najczęściej wybierane na ceremonie odbywające się pod koniec lata i jesienią.

Wianki ślubne ze sztucznych kwiatów

Wianki ślubne ze sztucznych kwiatów to idealny wybór dla pań młodych, które mają na uwadze przede wszystkim względy praktyczne. Tego rodzaju ozdoba jest wygodniejsza w użytkowaniu, ponieważ będzie mniej podatna na uszkodzenia, spowodowane na przykład usychaniem kwiatów w upalny dzień lub odrywaniem się elementów ozdoby podczas weselnych tańców.

W obecnych czasach bez problemu znajdziemy szeroki wybór sztucznych wianków, które wyglądem przypominają te plecione z żywych kwiatów. Najczęściej prezentują się one niezwykle naturalnie, a dla niektórych mogą być nie do odróżnienia, szczególnie z odrobinę większej odległości. Dobrze wykonany, sztuczny wianek bez problemu przetrwa na głowie panny młodej przez całą noc, a do tego świetnie zaprezentuje się na wszystkich fotografiach ślubnych.

Wianki ślubne z welonem

Wianki ślubne najczęściej stanowią główną ozdobę włosów panny młodej, jednak część przyszłych mężatek decyduje się na połączenie ich z welonem. Najlepiej w tym przypadku zagrają delikatne półwianki lub opaski, które nie będą nazbyt rywalizowały o atencję z drugim akcesorium na głowie.

Fajnym połączeniem w estetyce boho chic, będzie biżuteryjny wianek otwarty, dobrany do tiulowego, wąskiego welonu do ziemi.

 

Za to bogata kompozycyjnie korona kwiatowa polubi się z maxi welonami w stylu katedralnym.

Kwiatowe ozdoby do włosów na ślub - opaski, spinki, wsuwki

Kwiatowe motywy możemy przemycić do ślubnej stylizacji nie tylko w formie strojnych wianków. Często wybierane przez panny młode, biżuteryjne opaski, ozdobione florystycznymi wzorami, kryształkami, koralikami, czy perełkami, są świetną ozdobą dopełniającą stylizacje w estetyce royal, glamour czy boho chic. Są najczęściej zbudowane z cienkiego, metalowego stelaża, na który zostają zaaplikowane kwiatowe dodatki, na przykład srebrne czy złote listki, czy pąki kwiatów ułożone z brylancików. W zależności od preferencji panny młodej, opaski mogą zastąpić na jej głowie welon, albo stworzyć z nim zgrany duet.

Fajnym pomysłem na delikatną ozdobę do włosów są też kwiatowe spinki i wsuwki. Niektóre z nich przypominają żywe rośliny i dają efekt “kwiatów we włosach”. Inne są wykonane z metalu i ozdobione biżuteryjnymi dodatkami we florystycznej estetyce. Spinki mogą podtrzymywać welon, zostać wpięte w kok panny młodej, albo przytrzymywać rozpuszczone włosy, na przykład za uchem, z jednej strony twarzy.