Jaki tytuł będzie miało dziecko Meghan Markle?

Choć na dziecko Meghan Markle i księcia Harry’ego przyjdzie nam trochę poczekać (wiadomo, że pojawi się na świecie wiosną przyszłego roku), wyobraźnia opinii publicznej jest w tej kwestii pobudzona do maksimum. A póki co tak naprawdę wiadomo niewiele. Nieznana jest płeć maleństwa, ani dokładna data jego przybycia na świat (choć z naszych obliczeń wynika, że najprawdopodobniej będzie to kwiecień 2019).

Które w kolejce do tronu będzie dziecko Meghan Markle?

Wiadomo za to, że przyszli rodzice nie posiadają się ze szczęścia, a księżna Sussex wreszcie realizuje swój długo wyczekiwany i skrupulatnie ułożony plan zakładający właśnie powiększenie rodziny.

Dlaczego dziecko Meghan Markle nie będzie księciem ani księżniczką?

I jest jeszcze jedna, trochę mniej oczywista kwestia, a mianowicie ta dotycząca tytułu, jaki przypadnie w udziale kolejnemu royal baby. Co ciekawe – dziecko Meghan Markle wcale nie będzie księciem ani księżniczką. Dlaczego? W dniu ślubu Meghan i Harry’ego królowa Elżbieta nadała młodożeńcom tytuły odpowiednio Jej Wysokości księżnej Sussex (Her Royal Highness The Duchess of Sussex) i Jego Wysokości księcia Sussex (His Royal Highness The Duke of Sussex). Jeśli jednak chodzi o ich potomstwo, sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się zdawać.  

Pierwotnie, zgodnie z królewską tradycją sięgającą korzeniami 1917 roku i ustanowioną przez króla Jerzego V, tytuł księcia (The Royal Highness i Prince) należał się jedynie najstarszemu synowi księcia Walii, czyli Williama. Tym samym młodsze rodzeństwo George’a - Charlotte i Louise musieliby zadowolić się mianem lady i lorda. By temu zapobiec, przed siedmioma laty królowa Elżbieta zmieniła nieco zasady gry. Zgodnie z nowym wydanym przez nią dekretem córka i najmłodszy syn Kate i Williama cieszą się takimi samymi tytułami, jak starszy brat.

W świetle prawa jednak ta reguła nie dotyczy potomstwa księcia Harry’ego. By dziecko Meghan Markle i księcia Harry’ego dostąpiło zaszczytu noszenia książęcego tytułu, królowa musiałaby wystosować kolejny dokument regulujący tę kwestię. Ale zważywszy na jej sympatię względem żony swego młodszego wnuka, są duże szanse na to, że malec pojawi się na świecie jako książę lub księżniczka.

Meghan Markle: wszystkie stylizacje ciążowe księżnej Sussex

Zobacz także: