Jeśli dla was także Mulan jest jedną z najpiękniejszych i najważniejszych disneyowskich opowieści, mamy dla was dobrą wiadomość! Na 2019 r., 21 lat po debiucie wersji animowanej planowana jest premiera filmowej adaptacji historii o chińskiej wojowniczce, która w męskim przebraniu wstąpiła do cesarskiej armii. Za kamerą stanie Niki Caro, mająca na koncie m.in. film Azyl (The Zookeeper’s Wife). Kto zagra Mulan? Główną  rolę powierzono Liu Yifei znanej też jako Crystal Liu.

Wychowana w Nowym Jorku Chinka z uwagi na delikatne rysy i role w produkcjach fantasy nazywana jest fairy sister.  30-latka biegle włada angielskim, ma na koncie udział w licznych rodzimych produkcjach, a w castingu do roli opartej na legendarnej historii Hua Mulan pokonała ponad tysiąc kandydatek.

Wybór aktorki do roli Mulan od początku wzbudzał duże emocje; dotychczas w role Azjatów wcielali się Europejczycy (wystarczy wspomnieć Scarlet Johansson w produkcji Ghost in the Shell stworzonej na podstawie japońskiej mangi czy Matta Damona w Wielkim Murze), co wzbudzało silny sprzeciw i kontrowersje wśród odbiorców.

Co ciekawe, jeśli chodzi o samą osobę aktorki, reakcje na social mediach były mieszane; Liu Yifei nie jest znana poza granicami Chin i wiele osób poddawało w wątpliwość słuszność wyboru własnie jej do odegrania kultowej postaci wojowniczki.

A wy – widziecie Liu Yifei jako Mulan? Jeśli chodzi o nas - jedno spojrzenie wystarczyło; jesteśmy zachwyceni i z niecierpliwością wyczekujemy filmowej wersji kultowej bajki Disneya.