Rok Wisławy Szymborskiej

W związku z setnymi urodzinami noblistki rok 2023 został ogłoszony „Rokiem Wisławy Szymborskiej” (Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął stosowną uchwałę 16 listopada 2022 roku). W celu upamiętnienia zmarłej w 2012 roku poetki, eseistki, tłumaczki i felietonistki od stycznia do grudnia organizowane są liczne wydarzenia na jej cześć: konferencje, wystawy, warsztaty, spektakle teatralne itd.

Na tym nie koniec. Prawdziwą niespodziankę – z jednej strony związaną z „Rokiem Szymborskiej” a z drugiej: z obchodzonym 21 marca Międzynarodowym Dniem Poezji – przygotowała firma LEGO. Producent kultowych klocków zaprezentował figurkę laureatki Nagrody Nobla z 1996 roku.

Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy Międzynarodowy Dzień Poezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień, jak i cały rok, razem z Wisławą Szymborską – ogłoszono w opublikowanym na Facebooku poście, w którym zaprezentowano scenki z miniaturową wersją damy Orderu Orła Białego.

LEGO upamiętniło noblistkę w wyjątkowy sposób

Figurkę noblistki widzimy na tle zrobionej z klocków biblioteczki pełnej książek. Projekt podpisany został nazwiskiem Łukasza Więcka, który w przeszłości uczestniczył w programie TVN „LEGO Masters”. 

Internautki i internauci oszaleli. Sekcję komentarzy pod zamieszczonym wpisem zalała fala zachwytów.

W odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie projektem koncern wystosowała wyjaśnienie, z którego dowiadujemy się, iż zestaw z podobizną noblistki nie trafi do sprzedaży, powstała jedynie jako pewnego rodzaju aranżacja stworzona w celu upamiętnienia poetki.

Grupa LEGO nie stworzyła minifigurki Wisławy Szymborskiej, a jedynie poprosiła byłego uczestnika programu LEGO Masters, Łukasza Więcka, o skonstruowanie takiej scenki/interpretacji w kontekście współpracy marki LEGO z Fundacją Wisławy Szymborskiej i wczorajszego Dnia Poezji – przekazało „Rzeczpospolitej” biuro prasowe Grupy LEGO.