Coraz częściej w składach kosmetyków naszą uwagę zwraca witamina Cg. Z tego powodu postanowiliśmy dokładniej się jej przyjrzeć i sprawdzić, dlaczego jej popularność w ostatnim czasie stale rośnie. Na wstępie chcieliśmy się dowiedzieć, co to jest witamina Cg. Okazało się, że za tym skrótem stoi glukozyd askorbylu. Związek jest formą kwasu askorbinowego, dobrze nam znanej witaminy C, stabilizowanego cząsteczką glukozy. Takie połączenie pozwala na lepszą przyswajalność substancji, która stopniowa uwalnia się i wnika do głębszych warstw naskórka pod wpływem działania enzymu α-glukozydazy, który występuje w skórze. Dzięki takiej formie nie traci mocy drzemiącej w witaminie C, ale ze względu na głębszą penetrację wykazuje się jeszcze skuteczniejszym działaniem. To sprawia, że witamina Cg świetnie sprawdza się w kosmetykach anti-aging. Przede wszystkim skutecznie walczy z przebarwieniami, wyrównuje koloryt, rozjaśnia plamy i rozświetla cerę. Dzięki temu, że jest stabilna w większym przedziale pH (6.5-7.5) i do tego lepiej się wchłaniana, to może się okazać, że już wkrótce zacznie coraz częściej zastępować kwas L-askorbinowy. Dodatkowo warto też podkreślić, że działa łagodniej od czystej witaminy C, choć jeżeli mamy wskazać jakieś wady, to ten problem nie jest całkiem wyeliminowany i wciąż mogą pojawiać podrażnienia skóry po aplikacji. Zawsze najlepiej zacząć od testu na skórze. Dodatkowo działa wolniej, więc na efekty trzeba dłużej zaczekać.

Witamina Cg w kosmetykach – The Ordinary Ascorbyl Glucoside Solution 12%

Serum The Ordinary Ascorbyl Glucoside Solution 12% to jeden z tych kosmetyków, który bazuje na pochodnej witaminy C. Glukozyd askorbylu pod wpływem działania enzymu glukozydazy pozwala na powolne uwalnianie kwasu askorbinowego, co pozwala, żeby ostatecznie witamina C wnikała w głębsze warstwy naskórka i wykazywała jeszcze lepsze działanie. Cząstka glukozy, która występuje w tej pochodnej powoduje, że dłużej zachowuje swój potencjał aktywności biologicznej w skórze niż czysta forma kwasu L-askorbinowego. Kosmetyk The Ordinary w tym wydaniu skupia się przede wszystkim na rozjaśnieniu przebarwień i rozpromienieniu skóry, ale na tym wcale nie koniec. Dodatkowo uszczelnia też naczynia krwionośne, a także działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo.

Witamina Cg w kosmetykach – Yope C-Kick

Rozświetlające serum z witaminą C Yope C-Kick bazuje właśnie na glukozydzie askorbylu 5%. Kosmetyk przede wszystkim skupia się na działaniu rozjaśniającym. Walczy z przebarwieniami i rozświetla cerę. Do tego działanie serum polskiej marki wzmacnia jeszcze kilka innych składników. Ekstrakt ze śliwki kakadu oraz bioferment granatu i aceroli to źródła witaminy C, które wspierają działanie pozostałych komponentów. Ekstrakty z różańca górskiego, hibiskusa i pachnotki dają ochronę przed działaniem słońcem, a ekstrakt z kanadyjskiego klonu czerwonego walczy ze stresem oksydacyjnym.

Witamina Cg w kosmetykach – Garnier Vitamin C

Serum w kremie z witaminą Cg to kosmetyk 2 w 1 od marki Garnier. Rozświetlające i rozjaśniające przebarwienia właściwości tego składnika charakterystyczne dla typowego serum z witaminą C współgrają z formułą kremu nawilżającego. W ten sposób przy wyborze jednej buteleczki można zadbać o dwie potrzeby skóry jednocześnie. Pierwsze zmiany w wyglądzie cery można zauważyć już po trzech dniach kuracji Garnier Vitamin C. Skóra staje się mniej matowa. Zaczyna nabierać blasku i wyglądać zdrowo. Dodatkowo serum z witaminą Cg posiada filtr SPF 25.

Witamina Cg w kosmetykach – Eveline Cosmetics C-Perfection

Serum przeciwzmarszczkowe Eveline Cosmetics C-Perfection to koncentrat naprawczy, który działa na kilku polach. Jego głównym zadaniem jest odbudowa kolagenu w skórze, ale na tym nie koniec. Do tego wspomaga regenerację i poprawia jej gęstość. Dzięki aktywnym składnikom nie tylko redukuje przebarwienia, ale również zmniejsza widoczne linie i zmarszczki. Działa także antyoksydacyjnie. Kluczowe są tu witaminy C oraz Cg, które jednocześnie wspiera kwas ferulowy. To właśnie ten składnik stabilizuje ich działanie. Dodatkowo za działanie odpowiadają także tri-collagen (pro-collagen, green collagen i marine collagen), hydrolat neroli i Syn-Ake. Takie zestawienie to recepta na zachowanie młodego wyglądu skóry na dłużej.